Najbardziej dokuczliwym skutkiem ubocznym zimy są częste przeziębienia. Lekarze alarmują, żeby ich nie lekceważyć. Mogą oznaczać bowiem, że masz alergię na zimno. Na tę przypadłość może chorować nawet 25 procent społeczeństwa.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Alergia na zimno to właściwie alergia na zimę. Objawy pojawiają się, kiedy temperatura spada poniżej 5 st. C. Chorobę trudno zdiagnozować, bo jej symptomy podobne są do silnego przeziębienia, grypy albo uczulenia. Jednak po podaniu leków przeciwhistaminowych objawy łagodnieją, jest nawet szansa na zaleczenie.
Charakterystyka
Objawy są typowe dla alergii. To m.in. wysypka, obrzęk, kichanie, łzawienie oczu, zawroty i bóle głowy. Jednak identyfikacja jest bardzo trudna.
- Możemy zrobić testy w celu wykrycia uczulenia na sierść czy pyłki, ale jeśli chodzi o zimno, to jesteśmy wręcz bezradni. Dlatego przypuszczamy, że na chorobę może cierpieć spory procent społeczeństwa - mówi dr Helen Webberle, chemik z Uniwersytetu w Oxfordzie.
Przekonała się o tym 39-letnia Szkotka Jenny McDonagh, która na prawidłową diagnozę czekała kilka lat. Pierwsze objawy zauważyła u siebie w okresie dojrzewania.
- Zawsze miałam wrażliwą skórę, ale zimą to się nasilało. Kiedy jakaś część mojego ciała była wystawiona na zimny wiatr, od razu robiła się mocno zaczerwieniona i bolała, a pod oczami robiły mi się worki. Lekarz nie był w stanie zdiagnozować choroby, bo w normalnych warunkach objawy ustępowały - opowiada.
Kiedy w czasie studiów przeniosła się do Londynu problem minął. To dlatego, że temperatura jest tam wyższa jak w Szkocji. Jednak gdy wróciła do domu na stałe, pierwsza zima była dla niej koszmarem.
- Bawiłam się z dziećmi na śniegu. Moja skóra nagle zrobiła się bardzo czerwona i obolała. Płakałam z bólu. Kiedy przez godzinę siedziałam w gorącej wodzie objawy złagodziły się - mówi McDonagh.
Wtedy ponownie odwiedziła swojego lekarza. Ten po przejrzeniu historii choroby i objawów na skórze Jenny zdiagnozował pokrzywkę spowodowaną przez zimno.
- Powiedział mi, że jest to bardziej powszechne, niż się wydaje - dodała.
Najnowsze amerykańskie badania stwierdzają, że alergię na zimno ma 15-25 proc. społeczeństwa na pewnym etapie swojego życia, choć zwyczajowo choroba utrzymuje się przez około pięć lat - mówi mówi dr Helen Webberle.
Alergia najczęściej dotyka młodych dorosłych. Objawy ustępują po podaniu leków przeciwhistaminowych.
Jak przewlekła grypa
Objawy alergii na zimno mogą być podobne do grypy lub przeziębienia. 54-letnia Amanda Friedland z Anglii zachorowała w okresie menopauzy. Pewnej zimy miała prawie non stop stan podgorączkowy, kaszel i katar. Ten ostatni był na tyle uciążliwy, że utrudniał jej codzienne życie. Była w stanie kichać nawet przez kilkadziesiąt minut. Kiedy pogoda poprawiała się, objawy mijały.
- Latem prawie zupełnie ustawały, nawet jeśli stężenie pyłków było bardzo wysokie - opowiada.
Pewien lekarz przepisał jej leki przeciwhistaminowe i to ja uratowało.
- Zdałam sobie sprawę, że po prostu mam alergię na zimno. Muszę nauczyć się z tym żyć i to kontrolować. Wiem, że jeśli nie wezmę leków, mój stan gwałtownie się pogorszy - mówi Amanda.
Jeśli zatem często się przeziębiasz lub masz problemy ze skórą, które nasilają się zimą, zgłoś się do alergologa. Możesz mieć uczulenie na zimno.
Jak żyć z alergią?
Żaneta Geltz, prowadząca hipoalergiczni.pl i biolog Magdalena Machlarz wyjaśniały, jak żyć, będąc alergikiem, i jak ochronić się przed przykrymi skutkami, gdy zetkniemy się z alergenami.
Autor: mar/jap / Źródło: dailymail.co.uk