Naukowcy znaleźli wodę i materię organiczną na asteroidzie Itokawa

[object Object]
Wizualizacja przelotu asteroidy Apophis obok Ziemi 13 kwietnia 2029 (NASA/JPL-Caltech)NASA/JPL-Caltech
wideo 2/14

Naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu Royal Holloway znaleźli wodę i materię organiczną w próbce pobranej z powierzchni asteroidy Itokawa. To pierwszy przypadek znalezienia takiego materiału na planetoidzie.

Pobrana w czasie pierwszej misji sondy Hayabusa Japońskiej Agencji Aerokosmicznej (JAXA) w 2010 roku próbka była tylko okruchem, który pochodził z asteroidy Itokawa. To planetoida z grup Apolla, ciał niebieskich krążących blisko Ziemi. Należy też do potencjalnie niebezpiecznych asteroid (PHA), co znaczy, że jej orbita przecina orbitę naszej planety lub blisko niej.

Zdaniem naukowców, odkrycie wody i materii organicznej na asteroidzie może zmienić naszą wiedzę na temat historii życia na Ziemi, która wcześniej koncentrowała się na bogatych w węgiel planetoidach klasy C.

Zbadano okruch asteroidy

"Hayabusa była zrobotyzowanym statkiem kosmicznym opracowanym przez Japońską Agencję Aerokosmiczną, którego celem było pobranie próbek materii z asteroidy znajdującej się blisko Ziemi o nazwie Itokawa. Później miała być poddana szczegółowej analizie w laboratoriach" - napisała w oświadczeniu doktor Queenie Chan z Wydziału Nauk o Ziemi, brytyjskiego uniwersytetu Royal Holloway.

Na próbce widać zarówno wodę, jak i materię organiczną, które pochodzą nie z obcego świata, ale z samej asteroidy. Naukowcy sugerują, że asteroida ewoluowała przez miliardy lat, wchłaniając ciecz i materię organiczną w taki sam sposób, w jaki robi to Ziemia.

"Po szczegółowej analizie pojedynczego okruchu o przydomku "Amazonka" odkryto, że zachował on zarówno nieogrzaną nigdy wcześniej materię organiczną, jak i ogrzaną, w bardzo bliskiej odległości względem siebie - dziesięciu mikronów (tysięcznych części centymetra)" - przekazała Chan. "Obecność podgrzanej materii organicznej wskazuje, że asteroida w przeszłości osiągnęła temperaturę ponad 600 stopni Celsjusza. Obecność nienagrzanej materii organicznej bardzo blisko niej oznacza, że dotarła ona na powierzchnię Itokawy po ochłodzeniu się asteroidy" - tłumaczyła.

Dzięki temu będzie można poznać szczegółową historię asteroidy. Badania opublikowano na łamach czasopisma "Scientific Reports".

Asteroida Itokawa (ISAS/JAXA)ISAS/JAXA

Próbki z innych planetoid

Zdaniem badaczy jest nadzieja, że analiza "Amazonki" stworzy podstawy do bardziej szczegółowej analizy innych próbek. Misja sondy kosmicznej Hayabusa 2 zbudowana przez JAXA zwróciła fragmenty asteroidy Ryugu w zeszłym roku, przynosząc kawałek niebiańskiej skały o średnicy zaledwie 38 centymetrów.

W 2019 roku próbki z asteroidy Bennu ujawniły, że jest ona w rzeczywistości starsza, niż naukowcy wcześniej sądzili. To dostarczyło nowego spojrzenia na to, jak rozwijała się ewolucja Układu Słonecznego.

Artystyczna wizja Hayabusa 2 lądującego na powierzchni planetoidy (JAXA)JAXA

Autor: anw/dd / Źródło: independent.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: ISAS/JAXA

Pozostałe wiadomości