Mamy nowego sąsiada - informują naukowcy, którzy odkryli brązowego karła oznaczonego jako WISE J085510.83-07.442.5. Dzięki dwóm kolejnym zdjęciom, które udało się wykonać tej pseudogwieździe, naukowcy stwierdzili, że znajduje się ona zaledwie 7,2 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego. Co więcej jest rekordzistą, ponieważ to najchłodniejszy brązowy karzeł, jaki udało się odkryć. Jego temperatura podobna jest do tej, która panuje na biegunie polarnym.
Brązowy karzeł WISE J085510.83-071.442.5 został odkryty w 2010 roku. Od tego czasu za pomocą teleskopów WISE i Spitzera wykonano mu dwa dodatkowe zdjęcia. Jedno w 2013 roku, a drugie w 2014 roku. Na ich podstawie naukowcom udało się potwierdzić, że odkryty obiekt to rzeczywiście brązowy karzeł. Zauważyli również, że jest on najzimniejszym obiektem tego typu i znajduje się blisko Układu Słonecznego.
- To ekscytujące doświadczenie odkryć tak bliskiego sąsiada Układu Słonecznego - przyznał Kevin Luhman, profesor astronomii i astrofizyki na Państwowym Uniwersytecie w Pensylwanii. - Co więcej, ekstremalne wartości temperatur tego obiektu powinny powiedzieć nam więcej o atmosferze planet, które mają podobne zakresy temperatury - dodał.
Rekordzista wśród brązowych karłów
Brązowe karły powstają podobnie jak gwiazdy, czyli w wyniku kolapsu obłoku molekularnego (kurczenie się skupisk materii pod wpływem grawitacji). Jednak z czasem zaczyna brakować im masy do spalania paliwa jądrowego i wypromieniowywania światła. Ostatni z odkrytych brązowych karłów, któremu nadano oznaczenie WISE J085510.83-071442.5, ma jak dotąd najniższą temperaturę - między -48 a -13 st. C. To bardzo niskie wartości w porównaniu do dotychczasowego rekordzisty, którego temperatura wynosiła około 25 st. C.
Nasz bliski sąsiad
Innym elementem, który sprawia, że ten brązowy karzeł jest wyjątkowy jest dystans, który dzieli nasz Układ Słoneczny, a WISE J085510.83-071442.5. Okazuje się bowiem, że wynosi on "zaledwie" 7,2 lat świetlnych, co sprawia, że ten brązowy karzeł jest jednym z naszych najbliższych kosmicznych sąsiadów.
Mimo niewielkiej odległości WISE J08510.83-071442.5 nie wydaje się być atrakcyjnym celem podróży w dalekiej przyszłości. - Ewentualne planety, które krążyłyby wokół tego brązowego karła miałyby zbyt niską temperaturę, żeby mogło istnieć na nich życie, jakie znamy - zaznaczył prof. Luhman.
Najmniejszy spośród obiektów swojej klasy
Teleskop WISE mógł dostrzec tego brązowego karła tylko dlatego, że dwukrotnie przeskanował całe niebo w podczerwieni, a jak podkreślają naukowcy " tego typu intrygujące obiekty mogą być niewidoczne podczas zwykłych obserwacji". Jednak uda się je dostrzec, ponieważ ich "blask termiczny" odznaczy się właśnie w podczerwieni.
Masę WISE J085510.83-07144.5 można szacować na od 3 do 10 razy większą od masy Jowisza. Taka masa może oznaczać, że jest on gazowym gigantem (podobnym właśnie do Jowisza), który został wyrzucony z pierwotnego systemu solarnego. Jednak naukowcy bardziej skłaniają się do teorii, która zakłada, że jest to raczej brązowy karzeł, niż planeta. Jeśli ta hipoteza jest prawdziwa, to WISE J08510.83-071442.5 jest najmniejszym tego typu obiektem.
Autor: kt//tka / Źródło: phys.org