6 września Słońce wyemitowało dwa silne rozbłyski. Jeden z nich był wyjątkowo potężny - według naukowców podobnego nie było przez ponad dekadę. Ta wyjątkowa aktywność naszej dziennej gwiazdy może sprawić, że nad Polską zaobserwujemy zorzę.
W środę 6 września Słońce wyemitowało dwa duże rozbłyski. Pierwszy pojawił się około godz. 11.10 czasu polskiego, a drugi o godz. 14.02. Obserwatorium NASA, które stale monitoruje Słońce, uchwyciło oba te momenty.
- Dziś w godzinach popołudniowych Słońce wyemitowało najsilniejszy rozbłysk od ponad dekady - powiedział w środę pasjonat i popularyzator astronomii Karol Wójcicki.
Ogromna siła
Rozbłyski słoneczne związane są z nagłym wzrostem emisji promieniowania. Nie dotrze ono do Ziemi, ponieważ nie przejdzie przez atmosferę ziemską. Jeśli jednak będzie bardzo intensywne, może dojść do zakłóceń komunikacji i sygnału GPS.
Pierwszy rozbłysk został zaklasyfikowany jako X2.2, a drugi był dużo silniejszy - X9.3. Klasa X oznacza najbardziej intensywne rozbłyski, a cyfra dodatkowo określa ich moc. Np. X2 jest dwa razy silniejszy od X1, X3 trzy razy silniejszy i tak dalej.
Rozbłysk X9.3. był najsilniejszy w tym cyklu słonecznym, który trwa od grudnia 2008 roku.
Oba rozbłyski wystąpiły w aktywnym rejonie na Słońcu oznaczonym jako AR 2673. W tym rejonie rozbłyski pojawiły się także 4 września.
Zorze
Jak powiedział Karol Wójcicki, pierwszych efektów rozbłysków sprzed dwóch dni spodziewamy się już dziś w nocy. Obserwatorzy na dużych szerokościach geograficznych mogą spodziewać się wystąpienia silniejszych niż zwykle zórz polarnych, które potrwają do weekendu.
Jak wytłumaczył Wójcicki, za 2-3 dni spodziewamy się dotarcia do Ziemi materii z dzisiejszego, supersilnego rozbłysku klasy X9.3. Nie został on wygenerowany centralnie w stronę Ziemi, ale nasza magnetosfera będzie mocno "zmęczona" po poprzednich rozbłyskach. Efektem tego mogą być silne zorze również na średnich szerokościach geograficznych - w tym także w Polsce.Gdzie szukać zorzy w Polsce?- Najlepiej wyjechać na północ od miasta i znaleźć miejsce z odsłoniętym północnym horyzontem - powiedział Wójcicki, założyciel profilu "Z głową w gwiazdach".Światła miejskie nie będą wtedy utrudniały obserwacji.Jak podkreślił Wójcicki, największe szanse na podziwianie zorzy będą mieli mieszkańcy Wybrzeża. Niestety, chmury i Księżyc mogą utrudnić obserwacje.Będziecie wypatrywać zorzy? Jak zwykle na Wasze zdjęcia i filmy czeka redakcja Kontaktu 24!
Zobacz, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach:
Autor: AP/ja / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA