Pogodę w Europie Środkowej kształtuje wyż, którego centrum znajduje się nad Ukrainą. W rezultacie w nocy temperatura spada poniżej zera, ale w ciągu dnia słupki rtęci wędrują nawet do 8 st. C.
W środkowej części kontynentu panuje słoneczna aura, która związana jest z wyżem, którego centrum znajduje się nad Ukrainą. Ten ośrodek ciśnienia powoduje, że w ciągu dnia termometry wskazują dość wysokie wartości.
Ciepło szybciej wypromieniowuje, na termometrach nawet -18 st. C
Natomiast nocą temperatura miejscami spada poniżej 0 st. C - ze względu na szybsze wypromieniowanie ciepła z podłoża, które związane jest z brakiem chmur. Taka sytuacja pogodowa sprzyja powstawaniu porannych mgieł radiacyjnych.
W Rumunii termometry w nocy z piątku na sobotę wskazały -18 st. C. W Polsce minionej nocy najzimniej było w Suwałkach oraz w Jeleniej Górze, tam słupki rtęci osiągnęły wartość - 7 st. C.
- Taka pogoda utrzyma się w najbliższych dniach - informuje Tomasz Wasilewski, meteorolog i prezenter TVN Meteo.
Niż przynosi ciepłe powietrze
Na zachodzie Europy, nad Francją znajduje się niż. Pomiędzy tym niżem a wyżem znad Ukrainy wytwarza się strumień powietrza, który przynosi do naszego kraju ciepłe powietrze.
- Ta ciepła masa powietrza, płynąca z zachodu, zapewni nam wartości koło 8 st. C - mówi Wasilewski.
Miejscami panuje jeszcze zima
Nad Skandynawią znajduje się kolejny ośrodek wysokiego ciśnienia. Ten wyż sprawia, że w północnej Europie panuje bardzo niska temperatura, która miejscami spada do -28 st. C.
- Gdzieś ta zima się ostała. Jest na bardzo ograniczonym obszarze północnej Europy - mówi Wasilewski. - Poza tym na innych obszarach panuje wiosenna aura, z mroźnymi nocami - dodaje.
Autor: mab/kt / Źródło: tvn24