Misja japońskiej sondy Hayabusa 2 została zakończona. Na Ziemię, w specjalnej kapsule, dotarły próbki pyłu pochodzącego z asteroidy Ryugu.
Kapsuła, która odłączyła się od japońskiej sondy Hayabusa 2, wylądowała w nocy z soboty na niedzielę na pustyni w południowej Australii, w okolicach miasta Woomera - poinformowała japońska agencja badań kosmicznych JAXA. Tym samym zakończyła się pierwsza misja skupiająca się na pobraniu sporych próbek z asteroidy - podano. JAXA otrzymała sygnał radiowy z kapsuły, który pozwolił na jej szybkie zlokalizowanie i odnalezienie. Po znalezieniu miała być przewieziona do Japonii.
Początki życia na Ziemi
Agencja wystrzeliła sondę Hayabusa 2 sześć lat temu. Celem misji było pobranie materiału z powierzchni asteroidy Ryugu. Naukowcy mają nadzieję, że badania próbek pyłu dostarczą wskazówek dotyczących początków Układu Słonecznego, który narodził się 4,6 miliardów lat temu, i początków życia na Ziemi.
Uważa się, że asteroidy powstały u zarania galaktyki, dlatego istnieją przypuszczenia, że obiekt może zawierać materię organiczną, która mogła przyczynić się do powstania życia na naszej planecie.
Materiał zostanie podzielony - połowa przypadnie między innymi naukowcom z agencji JAXA i amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Pozostała część zostanie zachowana do przyszłych badań w miarę postępu technologii analitycznej.
Autor: kw / Źródło: PAP, Reuters