Naukowcy pracujący przy Kosmicznym Teleskopie Hubble'a potwierdzili, że na księżycu Ganimedes, który krąży po orbicie Jowisza, pod powierzchnią lodu znajduje się słony ocean. Szacuje się, że jest głęboki na 100 km.
Odkrycie rozwiązuje tajemnicę największego księżyca w Układzie Słonecznym. W 1970 roku sonda Galileo dostarczyła naukowcom danych, z których wynikało, że pod powierzchnią lodu może znajdować się woda. Teraz te przypuszczenia zostały potwierdzone.
- To odkrycie to kamień milowy, podkreślający to, co można osiągnąć jedynie przy użyciu Hubble'a - mówi John Grunsfeld, pracownik NASA. - Podczas 25 lat na orbicie Hubble dokonał wielu odkryć w naszym Układzie Słonecznym. Głęboki ocean pod lodową skorupą na Ganimedesie otwiera nam dalsze ekscytujące możliwości poszukiwania życia poza Ziemią - dodaje.
Klucz to zorze
Zespół badaczy pod kierunkiem Joachima Saura z niemieckiego Uniwersytetu w Kolonii wpadł na pomysł wykorzystania teleskopu tak, aby móc się dowiedzieć, co kryje się pod powierzchnią lodu.
- Zrobiliśmy burzę mózgów, zastanawiając się, jak użyć teleskopu Hubble'a - zaznacza Saur. - Czy istnieje sposób, który pozwoliłby nam zajrzeć do wnętrza księżyca? Wtedy pomyślałem: zorze! Są one kontrolowane przez pole magnetyczne, więc jeśli będziemy je obserwować w odpowiedni sposób, to dowiemy się czegoś na temat pola magnetycznego. Jeśli poznamy pole magnetyczne, to dowiemy się, co jest we wnętrzu księżyca - dodaje.
Ganimedes ma ciekły rdzeń zbudowany z żelaza, który generuje pole magnetyczne. Poza tym księżyc jest również pod wpływem pola magnetycznego Jowisza. Przyczynia się to do powstania zórz wokół północnych i południowych biegunów Ganimedesa.
Ponieważ zorze są w ruchu, można było za pomocą superkomputerów obliczyć, jakie będzie odchylenie zórz, jeśli słony ocean istnieje. Warstwa słonej wody przewodzi prąd elektryczny, co generuje kolejne pole magnetyczne. To ono odpowiada za to, że zorze są odchylone o 2 stopnie. Gdyby ocean nie istniał, odchylenie wynosiłoby 6 stopni.
Autor: mab/map / Źródło: NASA, Reuters TV