Myśleli, że wyginęły. Tymczasem śpiewające psy żyją nadal na wolności

[object Object]
Odkryto przodków śpiewających psów z Nowej Gwinei Wikipedia/Shutterstock
wideo 2/11

Do niedawna sądzono, że śpiewające psy z wyspy Nowa Gwinea żyjące na wolności wymarły, a pozostały jedynie osobniki hodowane przez ludzi. Naukowcy znaleźli je jednak podczas ekspedycji na odległych wyżynach zachodniej części Nowej Gwinei.

Śpiewające psy z Nowej Gwinei (Canis dingo hallstromi), zwierzęta przypominające dingo, są znane ze swojego charakterystycznego szczekania i wycia. W placówkach ochrony przyrody lub ogrodach zoologicznych żyje tylko około 200 tych psów, potomków zaledwie kilku dzikich osobników schwytanych w latach siedemdziesiątych.

Żaden z nich nie był widziany w ich naturalnym środowisku przez pół wieku, aż do 2016 roku. Wtedy podczas wyprawy zlokalizowano i zbadano 15 dzikich psów na odległych wyżynach zachodniej części wyspy Nowa Gwinea w Indonezji. Kolejna ekspedycja wróciła na miejsce badań w 2018 roku, aby zebrać szczegółowe próbki biologiczne w celu potwierdzenia, czy te żyjące na wyżynach dzikie psy są rzeczywiście przodkami śpiewających psów z Nowej Gwinei.

Porównanie DNA pobranego z krwi trzech psów wykazało, że mają one bardzo podobne sekwencje genów i są znacznie ściślej powiązane ze sobą niż jakikolwiek inny pies. Tak wynika z badań opublikowanych w poniedziałek w czasopiśmie PNAS.

70 procent pokrewieństwa

Chociaż ich genomy nie były identyczne, naukowcy wierzą, że psy z wyżyn to dzika i "oryginalna" populacja śpiewających psów z Nowej Gwinei, z różnicą polegającą na fizycznej separacji przez dziesięciolecia oraz chowie wsobnym (kojarzenie zwierząt spokrewnionych przez wspólnych przodków) wśród zniewolonych śpiewających psów z Nowej Gwinei.

- Wyglądają na najbardziej spokrewnione ze śpiewającymi psami z Nowej Gwinei, które są potomkami ośmiu psów sprowadzonych do Stanów Zjednoczonych wiele, wiele lat temu - powiedziała Elaine Ostrander, badaczka z Narodowych Instytutów Zdrowia i autorka pracy. - Były hodowane wsobnie od pokoleń, więc straciły wiele ze swojej różnorodności genetycznej - dodała.

Ostrander powiedziała też, że psy odkryte w 2016 roku były w ok. 70 procentach zgodne genetycznie z populacją żyjącą w niewoli, z tą różnicą, że prawdopodobnie zawierały one część pierwotnej różnorodności, której obecnie brakuje wśród zwierząt wyhodowanych przez ludzi.

Śpiewający pies z Nowej Gwinei oznaczający swoje terytorium (Oldsingerman20/Wikipedia (CC BY-SA 3.0))Oldsingerman20/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Wyprawa w ekstremalnych warunkach

Nowa Gwinea jest drugą co do wielkości wyspą świata. Wschodnia połowa to Papua Nowa Gwinea, natomiast jej zachodnia część należy do Indonezji i znana jest jako Papua. Psy zostały po raz pierwszy opisane po znalezieniu osobników na wysokości około 2,1 tys. metrów w Prowincji Środkowej w kraju Papua Nowa Gwinea w 1897 roku.

Pomimo anegdotycznych doniesień i niepotwierdzonych zdjęć w ostatnich latach, wielu obawiało się, że śpiewające psy z Nowej Gwinei wyginęły przez utratę siedliska i mieszanie się z dzikimi psami z wioski.

Jednak w 2016 roku psy zostały ponownie odkryte w pobliżu kopalni złota i miedzi Grasberg w Papui (należącej do Indonezji). Środki mające ochronić tamtejszy ekosystem wokół kopalni bez zamierzenia stworzyły warunki, w których dzikie psy mogły się rozwijać. Zespołem, który się tam udał, kierował James McIntyre, badacz terenowy i założyciel fundacji New Guinea Highland Wild Dog Foundation.

Ten sam zespół dwa lata później udał się w odległy, wysokogórski region i odważył się wystawić na ekstremalne warunki pogodowe, aby pobrać próbki krwi, sierści, tkanek i śliny. Badacze dokonali również pomiarów psów, ich wagi, wieku i ogólnego stanu zdrowia i ciała, a dwóm z nich założono obroże wyposażone w odbiornik GPS. Dzięki temu badacze mogli śledzić ich wędrówki.

Śpiewające psy z Nowej Gwinei (Shutterstock)Shutterstock

Wyją niczym humbaki

Według zoo w San Diego, śpiewające psy z Nowej Gwinei są niezwykle zwinne - mogą się wspinać i skakać jak koty. Według odczytów z sonogramów ich wycie można porównać do pieśni humbaka.

Naukowcy mają ostatecznie nadzieję, że możliwy będzie rozród dzikich psów pochodzących z wyżyn w Nowej Gwinei ze śpiewającymi psami z Nowej Gwinei, ale hodowanymi przez ludzi. Być może uda się to poprzez wykorzystanie próbek spermy. To pozwoliłoby na stworzenie prawdziwej populacji tych zwierząt.

- Utrata tego gatunku nie jest dobrą rzeczą. Nie chcemy, aby te zwierzęta zniknęły - powiedziała Ostrander.

Autor: dd/aw / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 18.09 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmotom i błyskom towarzyszą opady deszczu. W Głuchołazach spadł grad. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Miejscami zjawiska są gwałtowne, możliwe opady gradu

Gdzie jest burza? Miejscami zjawiska są gwałtowne, możliwe opady gradu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala wezbraniowa na Odrze przemieszcza się przez Oławę i zbliża do Wrocławia. Z prognozy IMGW wynika, że kulminacji we Wrocławiu należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW najwyższego stopnia.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czwartek 19.09. Do Polski dotarł antycyklon Serkan, który przyniósł słoneczną oraz ciepłą pogodę. Właśnie takiej aury możemy spodziewać się jutro. W nocy mogą pojawić się mgły i zamglenia, a także lokalne przelotne opady deszczu.

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

- Najważniejsze, żeby nie doszło do osłabienia wałów - powiedział premier Donald Tusk podczas środowego, popołudniowego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wskazywał, że "wały są zmęczone naporem wody". Szef IMGW Robert Czerniawski mówił, że "najbardziej niepokojąca sytuacja jest na rzece Bóbr w Nowogrodzie Bobrzańskim".

Powódź 2024. "Wały są zmęczone naporem wody". Ważny apel Tuska

Powódź 2024. "Wały są zmęczone naporem wody". Ważny apel Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW