Najnowsze

Multimedialna i mobilna astronomia w Olsztynie

Najnowsze

Obserwatorium mieści się w starej wieży ciśnień

Olsztyńskie planetarium wraca po remoncie wzbogacone o multimedialne wyposażenie, energooszczędną iluminację i infokioski. Dzięki tym ostatnim odwiedzający będą mieli dostęp do baz wiedzy z geografii, fizyki i astronomii. To nie koniec atrakcji: w trasę po regionie rusza przenośne planetarium, które odwiedzi miejscowości letniskowe, a potem szkoły.

W piątek obserwatorium zaczęło znowu przyjmować odwiedzających. Podczas remontu w budynku postawiono sieć infokiosków, dzięki którym odwiedzający będą mogli, korzystając z bazy danych, rozszerzać swoją wiedzę z geografii, fizyki i astronomii.

Energooszczędne sterowanie światłem

Mieszczące się w zabytkowej wieży ciśnień obserwatorium zyskało również nowoczesną, energooszczędną iluminację. Ma ona system sterowania kolorem światła, który umożliwia przedstawianie multimedialnych projekcji na ścianach obserwatorium.

Kolejna nowość wprowadzona pzrez placówkę powinna ucieszyć tych, którym brakuje czasu albo możliwości na wyprawę do Olsztyna. Obserwatorium zyskało mobilne astrolabium, czyli przenośne planetarium.

Mobilne astrolabium odwiedzi letników i uczniów

To pojazd wyposażony w astronomiczne instrumenty, który będzie jeździł podczas wakacji do letniskowych miejscowości. Od jesieni do wiosny ma natomiast odwiedzać szkoły w regionie. Dzięki temu uczniowie, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję uczestniczyć w astronomicznych warsztatach, nauczyć się obserwowania nieba oraz obsługi teleskopów.

Modernizację obserwatorium przeprowadzano w ramach unijnego programu MIZAR - Multimedialnej Infrastruktury Zasobów Astronomicznych dla Regionu. Kosztował on 2,5 mln zł, z czego dofinansowanie UE wyniosło prawie 1 mln zł.

Autor: js/rs / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości