Dobrze zachowane szczątki wymarłego nosorożca włochatego znaleziono w północnej części Syberii. Naukowcy próbują zbadać, kiedy żyło zwierzę. Według wstępnych obliczeń, jego ciało może liczyć 50 tysięcy lat.
Na szczątki nosorożca włochatego (Coelodonta antiquitatis) natknięto się w sierpniu nad rzeką w regionie Ułus abyjski. Były ze wszystkimi kończynami, niektórymi organami, rogiem a nawet sierścią, w 80 procentach nienaruszone.
Jak powiedział doktor Walerij Płotnikow był to młody nosorożec, który miał od trzech do czterech lat, a zmarł najpewniej w wyniku utonięcia.
Mógł żyć 50 tysięcy lat temu
- Płeć zwierzęcia jest nadal nieznana. Czekamy na datowanie radiowęglowe, aby określić, kiedy żył. Najbardziej prawdopodobny zakres dat to między 20 tysięcy a 50 tysięcy lat temu - ocenił naukowiec, cytowany przez "The Siberian Times". Jak zwróciła uwagę agencja Reutera, podobne znaleziska na Syberii zdarzają się coraz częściej, ponieważ zmiany klimatu rozmroziły ziemię na niektórych obszarach od dawna zamkniętych w wiecznej zmarzlinie.
Autor: ps / Źródło: PAP, The Siberian Times, tvnmeteo.pl