Najnowsze

Młody mrównik z wrocławskiego zoo nie żyje

Najnowsze

Nowe zwierzę z wrocławskiego zoo to mrównik

Niedługo po narodzinach wyglądał jak kosmita, a Wy z miejsca go pokochaliście. Nie żyje mrównik, który w lutym urodził się we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

O śmierci mrównika poinformowało w sobotę na swoim profilu w mediach społecznościowych wrocławskie zoo. Pracownicy zoo podali, że zwierzak "niestety pozbawiony mleka matki, miał praktycznie zerową odporność". Zabiła go infekcja dróg oddechowych.

TAK PRÓBOWALIŚCIE ODGADNĄĆ, CO TO ZA ZWIERZĘ

Mrównik to niezwykłe zwierzę, bardzo rzadkie w ogrodach zoologicznych.

- W Europie w tej chwili są w 19 ogrodach zoologicznych, w zeszłym roku urodziło się pięć młodych, nie wszystkie się odchowały - opowiadał w lutym dyrektor wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.- Niestety w naturze jest coraz mniej mrówników, nikt nawet nie wie ile, bo ich tryb życia jest tak dziwny. Są typowo nocne, wychodzą ze swoich nor dopiero gdy jest bardzo ciemno. Stąd te wielkie uszy, to jest ich podstawowe źródło orientacji w terenie - mówił Ratajszczak i dodał, że dzięki nim zwierzęta te są w stanie usłyszeć larwę owada znajdującą się nawet metr pod ziemią.

Dyrektor wrocławskiego zoo o małym mrówniku
Dyrektor wrocławskiego zoo o małym mrównikutvn24

Mieszkaniec Afryki

W naturalnym środowisku mrównik występuje w Afryce na sawannie. Zwierzę to prowadzi samotniczy tryb życia. Długość ciała osobnika średnio wynosi 160 centymetrów, a ogon dodaje kolejne 55 cm. Waga dorosłego mrównika dochodzi do 65 kg. Zwierzę ma duże pazury służące do rozkopywania kopców termitów. Jest przy tym bardzo silne.

- To zwierzę, które przypomina najbardziej jakiegoś kosmitę - przyznawał Ratajszczak. - Nie ma odpowiednika w żadnej innej grupie ssaków. Wygląda bardzo zadziwiająco jako dorosłe, a jako maleństwo to już w ogóle - dodawał.

Mrówniki żywią się mrówkami lub termitami i są aktywne nocą. Kopią nory długości do 10 m. Mają sztywną sierść i charakterystyczny wygięty ku górze grzbiet. W nosie rosną im gęste włosy, chroniące przed zatkaniem w czasie kopania. Co ciekawe - zwierzę to nie ma nic wspólnego z powszechnie znanym mrówkojadem, który występuje w Ameryce Środkowej i w północnych regionach Ameryki Południowej. Mrówniki należą do ssaków z rodziny łożyskowych.

Mrównik urodził się w zoo we Wrocławiu
Mrównik urodził się w zoo we Wrocławiutvn24

Autor: map / Źródło: ZOO Wrocław, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości