W połowie września, szczególnie podczas pełni, warto posłuchać miłosnych pieśni jeleni. Właśnie rozpoczęło się rykowisko.
Rykowisko, czyli okres godowy jeleni przypada na drugą połowę września. Podczas wrześniowych nocy byki ryczą. Często zapominają nawet o jedzeniu. Przez czas rykowiska zwierzęta piją tylko wodę, dlatego tracą wtedy nawet 30 proc. masy.
Można odróżnić kilka podstawowych odgłosów: młodego byka szukającego łani, starego byka, byka stadnego, czy np. byka wyzywającego rywala do walki.
Co ciekawe, łanie, które w tym czasie trzymają się razem, też wydają charakterystyczny odgłos tzw. ględzenie łani.
Dialogi samców
Ale to właśnie donośne pieśni godowe samców słychać nawet z odległości kilku kilometrów. Ryczący byk przekazuje w ten sposób informację rywalom, którzy po tym odgłosie oceniają się nawzajem. Równie ważne, jak ryki, są także zapach oraz wygląd. Właśnie teraz jelenie prezentują się niebywale okazale z nowymi porożami. A im jeleń straszy, tym ma więcej odrostów.
Okazji do usłyszenia rykowiska można mieć całkiem dużo. Ponieważ te majestatyczne zwierzę, często nazywane królem lasów, żyje zarówno na nizinach jak i w górach. Samiec (byk) osiąga wagę ok. 160 kg. Samica (łania) jest połowę od niego mniejsza i lżejsza.
Łania po okresie godów i ok. 240 dniach ciąży rodzi jedno, rzadko dwa młode nazywane cielętami. Rykowisko trwa tylko do początku października.
Kiedy można podejrzeć i posłuchać jeleni?
Krzysztof Mikunda, fotograf, przyrodnik, autor audycji radiowych, który od niemal 30 lat obserwuje jelenie w naturalnym środowisku, radzi jak należy się zachować podczas obserwowania tego spektaklu:
- w lesie najlepiej być ok. godz. 21;
- aby nie płoszyć jeleni, warto zostawić samochód w bezpiecznym miejscu na jednym z wielu miejsc postoju pojazdów;
- ubiór powinien być stonowany kolorystycznie;
- należy zrezygnować z dezodorantów i innych kosmetyków o intensywnym zapachu, jelenie są płochliwe i mogą wyczuć zapach;
- znaleźć sobie wygodne miejsce i słuchać jelenich popisów.
Autor: AP/rp / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com (CC0 Public Domain)