Słynny Migaloo może być śmiertelnie chory. Czy biały waleń niedługo stanie się tylko wspomnieniem? Być może nie wszystko stracone. Według części ekspertów w australijskich wodach może żyć biały potomek słynnego albinosa.
Humbak albinos to jedno z najrzadszych zwierząt na ziemi. Pierwszy raz został dostrzeżony w 1991 roku przez rdzennych mieszkańców Australii, którzy nadali mu imię Migaloo, czyli "biały gość".
Jednak biel jego skóry i sensacja jaką wywołała wiadomość o jego istnieniu mogą zagrażać jego życiu.
Śmiertelnie chory?
Ze względu na ogromne zainteresowanie ludzi masowo podpływających do zwierzęcia każdego dnia, ekolodzy obawiali się o jego stan zdrowia. W odpowiedzi władze stanu Queensland i Nowej Południowej Walii utworzyły zamkniętą strefę ochronną wokół walenia o promieniu 500 metrów.
To jednak nie koniec problemów tego wyjątkowego osobnika. Wokół jego płetwy grzbietowej zauważono czerwoną wysypkę. To może oznaczać śmiertelną chorobę - raka skóry.
Czy więc przyszłym pokoleniom nie będzie już dane zobaczyć tego zawdzięczającego swoją barwę niezwykłej mutacji genetycznej zwierzęcia?
Białe dziecko
Okazało się, że nie jest to jedyny humbak albinos zamieszkujący Australijskie wody.
- Słynny Migaloo ma żółte plamki i jest cieniowany. Ten, którego ostatnio widziano jest zbyt mały na dorosłego osobnika i bardziej biały niż Migaloo - powiedział Oskar Peterson, założyciel Centrum Badań nad Białymi Waleniami.
To znaczy, że możemy mieć do czynienia z młodym zauważonym po raz pierwszy już w 2011 roku, który może być potomkiem słynnego Migaloo.
Słynny Migaloo
Po raz pierwszy biały waleń został zauważony prawie 25 lat temu. Prawdopodobnie był wtedy w wieku 3-5 lat. Od tamtej pory ten biały humbak był spotykany wielokrotnie u wybrzeży Australii. Swoją barwę Migaloo zawdzięcza rzadkiej genetycznej mutacji skutkującej albinizmem, a na podstawie badania próbek skóry przeprowadzonego w 2004 roku stwierdzono, że wieloryb jest samcem.
Długość życia humbaków waha się od 45 do 100 lat, a ich masa wynosi od 25 do 30 ton. Większe okazy mogą osiągnąć wagę nawet do 50 ton. Pod koniec sierpnia rozpocznie się wielka migracja młodych wielorybów z matkami z terenów Wielkiej Rafy Koralowej na południe.
Badacze i miłośnicy waleni twierdzą, że obecnie na świecie żyją cztery białe osobniki tego gatunku.
Autor: ab/rp / Źródło: iflscience.com, theguardian.com, x-news