Najnowsze

Miała przynosić im szczęście na egzaminach. Studenci opłakują śmierć ryby

Najnowsze

Ryba z oceanicznych głębin wyrzucona na brzeg plaży w Kalifornii
Ryba z oceanicznych głębin wyrzucona na brzeg plaży w KaliforniiFacebook/Crystal Cove State Park
wideo 2/18

Nie żyje Mafishi, ryba żyjąca w oczku wodnym na terenie Copperbelt University (CBU) w zambijskim mieście Kitwe. Studenci uważali, że zwierzę "przynosiło im szczęście". Kondolencje złożył także prezydent tego kraju Edgar Lungu.

- Jeszcze nie został pochowany, planujemy go zabalsamować - powiedział o zwierzęciu przewodniczący stowarzyszenia studentów CBU Lawrence Kasonde.

Uważali, że przynosiła szczęście

Jak podaje BBC News, przez ostatnie dwie dekady studenci CBU wierzyli, że Mafishi przynosi im szczęście na egzaminach. Śmierć ryby uczcili, zapalając świece i maszerując po kampusie.

Prezydent Edgar Lungu we wpisie na Facebooku poświęconym rybie zacytował słowa Mahatmy Gandhiego, że "wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym, w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami". "Cieszę się, że otrzymałeś stosowne pożegnanie. Wszyscy będziemy za tobą tęsknić" - dodał.

Mafishi w miejscowym języku bemba oznacza "dużą rybę". Zwierzę miało co najmniej 22 lata i w stawie na terenie uniwersytetu mieszkało ponad 20 lat. Przyczyny jego zgonu są badane.

Autor: dd / Źródło: PAP, BBC News

Pozostałe wiadomości