Przedstawiciele każdej z płci, patrząc na twarze przyswajają informacje wizualne w inny sposób. Według naukowców sugeruje to, że kobiety i mężczyźni postrzegają niektóre rzeczy w inny sposób.
W badaniach, które prowadzili badacze z brytyjskiej uczelni Queen Mary University of London, uczestniczyło prawie 500 osób. Naukowcy sprawdzali, jak komfortowo czuli się uczestnicy opracowania patrząc na czyjąś twarz na ekranie komputera. W ciągu pięciu tygodni badacze obserwowali wzrok uczestników za pomocą urządzenia śledzącego ruch gałki ocznej. Dane do opracowania zebrano w Muzeum Nauki w Londynie.
Kobiety częściej patrzą na twarz
Uczestnicy badań mieli określić, jaka ilość kontaktu wzrokowego z nieznajomą osobą (aktorem) w połączeniu video jest dla nich komfortowa. W okresie testowym każdy uczestnik widział tego samego aktora (łącznie było ich ośmiu) przez 15 minut. Pod koniec sesji badacze zbierali dane uczestników przez kwestionariusze.
Okazało się, że kobiety mają tendencję do patrzenia na lewą stronę twarzy i znajdujące się tam prawe oko osoby z ekranu. Kobiety także o wiele bardziej przyglądały się twarzy niż mężczyźni.
Sposób patrzenia może określić płeć
Jak zauważyli badacze, na podstawie wzorca, według którego uczestnicy badań patrzyli na twarz na ekranie, można było określić ich płeć z blisko 80-procentową dokładnością. Ze względu na duży zakres badań i tak liczną liczbę uczestników, naukowcy sądzą, że nie może to być przypadek.
- Te badania po raz pierwszy wykazują wyraźną różnicę w tym, w jaki sposób mężczyźni i kobiety patrzą na twarze - mówi główny autor badań dr Antoine Coutrot z Wyższej Szkoły Nauk Biologicznych i Chemicznych z brytyjskiej uczelni Queen Mary University of London (QMUL). - Jesteśmy w stanie określić płeć uczestnika badań na podstawie tego, jak przygląda się twarzy aktora i możemy wyeliminować to, że opiera się to na kulturze uczestnika, ponieważ przebadaliśmy osoby prawie 60 różnych narodowości - dodaje.
Inne spojrzenie na świat
- W kulturze popularnej istnieje przekonanie, że kobiety i mężczyźni inaczej patrzą na różne rzeczy. To pierwszy dowód, z wykorzystaniem śledzenia wzroku, na potwierdzenie tej teorii - mówi współautorka badań dr Isabelle Mareschal także z Wyższej Szkoły Nauk Biologicznych i Chemicznych QMUL.
Najnowsze badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Vision, mogą mieć wpływ na wiele dziedzin życia, w tym opracowania na temat oglądania filmów, obserwacji podczas prowadzenia samochodu, a nawet mogą pomóc w diagnozowaniu autyzmu.
Zobacz jaki związek może mieć kolor oczu z chorobami
Autor: zupi,agr/rp / Źródło: Science Daily, alphagalileo.org