Już 9 maja warto zwrócić wzrok w stronę Słońca. Na tle jego tarczy pojawi się rzadko widywany tam Merkury. Zjawisko potrwa ponad siedem godzin, a do jego obserwacji wystarczy jedynie lornetka.
Przed nami wydarzenie, które na niebie zdarza się rzadko. Jest to tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Odbędzie się on w poniedziałek 9 maja.
W Polsce tegoroczne przejście Merkurego będzie bardzo dobrze widoczne. Najwięcej szczęścia będą mieli mieszkańcy północno-zachodnich krańców kraju. Tam tranzyt Merkurego pojawi się w całości.
Do obserwacji Merkurego na tle Słońca nie potrzebujemy teleskopu. Wystarczy zwykła - ale dobrze zabezpieczona przed oślepiającym światłem słonecznym - lornetka.
Wiele godzin obserwacji
To rzadkie zjawisko będziemy mieli szansę podziwiać przez ponad 7,5 godziny. Rozpocznie się o godzinie 13.11 polskiego czasu. Wtedy Merkury zacznie powoli zakrywać Słońce. Po trzech minutach już cała planeta znajdzie się na tle naszej dziennej gwiazdy. Tranzyt zakończy się o 20.42.
Nie dla wszystkich
Niestety nie wszyscy będą mieli możliwość podziwiać to rzadkie zjawisko. Nie będzie ono widoczne w Japonii i innych rejonach wschodniej Azji i Oceanii. Amatorzy astronomii z tych krańców świata będą mogli oglądać tranzyt Merkurego w Internecie.
Majowy lub listopadowy tranzyt
Między Ziemią a Słońcem znajdują się jedynie dwie planety - Merkury i Wenus. Z tego powodu tylko one mogą znaleźć się na linii Ziemia-Słońce. Tranzyt Merkurego występuje zawsze w okolicach 8-10 maja lub 10-12 listopada. Zdarza się raz na kilka lat, a i tak nie zawsze jest widoczny w Polsce. Ostatnio można było podziwiać go w naszym kraju w 2003 roku.
A co z tranzytem Wenus? Niestety my już go nie zobaczymy. To zjawisko występuje w odstępach 121,5-8-105,5-8 lat. Ponieważ ostatni tranzyt miał miejsce w 2013 roku, kolejny będzie widoczny w 2117 r.
Autor: AD/map / Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.com