Trzęsienie ziemi w Meksyku. Tajemnicze rozbłyski rozjaśniły niebo

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, USGS
Trzęsienie ziemi Meksyk

W czasie trzęsienia ziemi we wtorek w Meksyku na nocnym niebie pojawiły się tajemnicze rozbłyski. Spektakularnie wyglądające błyskawice rozświetlające budynki i pobliskie góry mieszkańcy zarejestrowali na nagraniach.

Trzęsienie ziemi w Meksyku we wtorek wystąpiło w okolicy Acapulco. Magnituda wstrząsu osiągnęła 7,0. Budynki zakołysały się w oddalonej o ponad 300 kilometrów stolicy kraju.

Meksyk. Błyskawice w czasie trzęsienia ziemi

Gdy przerażeni mieszkańcy wybiegali na ulice, niebo rozświetlały błyskawice. Mieszkańcy uwiecznili to zjawisko na nagraniach. Filmy zamieszczone w mediach społecznościowych pokazują niebo migoczące niebieskimi, zielonymi oraz białymi barwami. 

Naukowcy o rozbłyskach podczas trzęsienia ziemi

Rozważane są różne hipotezy tłumaczące powstawanie takiego zjawiska. Według jednej z teorii źródłem świateł trzęsienia ziemi (ang. earthquake lights, w skrócie EQL), bo tak nazywany jest ten fenomen, są tarcia między poruszającymi się skałami w trakcie wstrząsów, prowadzące do aktywności elektrycznej. 

Jak pisze na swojej stronie amerykańska agencja United States Geological Survey (USGS), geofizycy mają różne zdanie na temat tego, czy niezwykłe rozbłyski widoczne w czasie wstrząsów i w okolicach epicentrum faktycznie są zjawiskiem nazywanym światłami trzęsienia ziemi. "Niektórzy wątpią, czy którekolwiek doniesienia stanowią poważny dowód na EQL. Inni uważają, że przynajmniej część materiałów pokazuje EQL" - czytamy. 

Agencja Reuetra przypomina, że podobne rozbłyski były widoczne na niebie w czasie trzęsienia ziemi w Meksyku w 2017 roku.

Autor:ps

Źródło: Reuters, USGS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters/ERNESTO ULLOA

Pozostałe wiadomości