Mimo chwilowych mrozów, z którymi obecnie mamy do czynienia, styczeń zgodnie z zapowiedziami jest cieplejszy niż zwykle. Jak sytuacja będzie wyglądać w lutym? Tomasz Wasilewski we "Wstajesz i Weekend" interpretował wyliczenia Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej.
- Jeżeli pozwolicie, to zaczniemy prognozę od lutego, wybiegniemy w przyszłość - tak rozpoczyna prezenter Tomasz Wasilewski. Powołuje się przy tym na wyliczenia Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA).
Luty na wakacjach
Wasilewski przyznaje, że ten styczeń także zdaniem meteorologów jest cieplejszy od poprzedniego i podobnie stanie się najpewniej z lutym. Z mapy odchyleń od średniej temperatury wynika, że jak na tę porę roku wartość ta będzie stosunkowo wysoka. Według wyliczeń NOAA średnia miesięczna temperatura w Polsce może być w lutym nawet 2 stopnie Celsjusza wyższa niż zwykle.
- Ten czerwony kolor oznacza, że Amerykanie przewidują, że średnia temperatura w lutym w tym roku będzie w porównaniu ze skalą wieloletnią o dwa, a nawet trzy stopnie wyższa - tłumaczy Wasilewski.
To samo prognozowane odchylenie wyniesie jeden stopień Celsjusza we Francji, Czechach, Macedonii i niektórych regionach Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Turcji. O dwa stopnie wyższa może być przeciętna temperatura we wschodnich regionach Niemiec, na Ukrainie i w większości krajów skandynawskich.
Europa w opałach
W żadnym europejskim państwie odchylenie to nie przyjmuje wartości ujemnych, co oznacza, że wszędzie będzie cieplej bądź jednakowo ciepło.
- Prawie wszędzie, poza greckimi wyspami, temperatura ma być powyżej średniej - zauważa Wasilewski. - A w naszej części kontynentu, w Rosji i Skandynawii zwłaszcza, ten region jest cały zaznaczony na czerwono - dodaje. - Nigdzie za to nie będzie chłodniej - kwituje.
Wasilewski przypomina, że prognozy długoterminowe - choć uważnie analizowane - wymagają sporej dozy asekuracji.
- Trudno jest przewidzieć coś, co wydarzy się za kilka tygodni, a nawet miesięcy - tłumaczy.
Obejrzyj całe nagranie:
Autor: sj/aw / Źródło: TVN Meteo, NOAA
Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0), NOAA