Lodu na聽Antarktydzie nie聽ubywa. Przybywa go wi臋cej, ni偶 topnieje

Zmiana pokrywy lodowej w Antarktyce w ci膮gu roku
Zmiana pokrywy lodowej w Antarktyce w ci膮gu roku
NASA
Zmiana pokrywy lodowej w Antarktyce w ci膮gu rokuNASA

Wzrost akumulacji 艣niegu na Antarktydzie rozpocz臋ty 10 tys. lat temu r贸wnowa偶y zwi臋kszone straty z topnienia lodowc贸w - g艂osz膮 naukowcy NASA na podstawie najnowszych bada艅.

Najnowsze badania NASA kwestionuj膮 wnioski wysnute z dotychczasowych bada艅, w tym z raportu Mi臋dzynarodowego Zespo艂u do Spraw Zmian Klimatu (IPCC) z 2013 roku, wed艂ug kt贸rego Antarktydzie grozi ca艂kowita utrata pokrywy lodowej.

Nowa analiza danych satelitarnych wykaza艂a zysk netto 112 mld ton lodu rocznie w latach od 1992 do 2001 roku. Zysk ten zmala艂 do 82 mld ton lodu rocznie w latach 2003 i 2008.

- W zasadzie zgadzamy si臋 z wynikami bada艅 dotycz膮cymi rosn膮cego ubytku w lodzie na P贸艂wyspie Antarktycznym i lodowcach Thwaites i Pine Island na Antarktydzie Zachodniej - powiedzia艂 Jay Zwally, g艂贸wny autor bada艅 i glacjolog z Centrum Lot贸w Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarta w Greenbelt. - Za to nie zgadzamy si臋 g艂贸wnie w sprawie Antarktydy Wschodniej i wn臋trza Antarktydy Zachodniej. Widzimy tam przyrost lodu, kt贸ry przekracza straty na innych obszarach - dodaje.

Pomiary

Do badania wykorzystano obrazy z wysoko艣ciomierzy radarowych dw贸ch satelit贸w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) z okresu 1992-2001 oraz wysoko艣ciomierza laserowego na satelicie ICESat z lat 2003-2008.

Podczas gdy inni naukowcy zak艂adaj膮, 偶e zyski widoczne we wschodniej Antarktydzie wynikaj膮 z ostatnich zwy偶ek akumulacji 艣niegu, zesp贸艂 Zwellego wykorzysta艂 dane meteorologiczne a偶 od 1979 roku. Wynika z nich, 偶e opad 艣niegu w Antarktydzie Wschodniej mala艂 o 11 miliard贸w ton rocznie podczas obu branych pod uwag臋 przedzia艂贸w czasowych. Dodatkowo wykorzystano dane o akumulacji 艣niegu w przesz艂o艣ci stworzone przez innych naukowc贸w na podstawie rdzeni lodowych. Potwierdzaj膮 one, 偶e masy lodowej na Antarktdzie przybywa od bardzo dawna.

Zysk przekracza straty, ale...

- Pod koniec ostatniej epoki lodowcowej powietrze sta艂o si臋 cieplejsze i bardziej wilgotne, podwajaj膮c opad 艣niegu - powiedzia艂 Zwally.

Dodatkowy opad 艣niegu, kt贸ry rozpocz膮艂 si臋 10 tys. lat temu, powoli akumulowa艂 si臋 na pokrywie lodowej, powoduj膮c jej wzrost o 1,7 centymetra rocznie. Ten pozornie niewielki przyrost na tak rozleg艂ym terenie stanowi ogromn膮 ilo艣膰 lodu. To wystarczy by przewy偶szy膰 topniej膮ce lodowce w innych cz臋艣ciach kontynentu oraz zredukowa膰 wzrost poziomu morza.

Wed艂ug Zwallego przyrost masy lodu na Antarktydzie Wschodniej od 1992 do 2008 pozosta艂 stabilny i wyni贸s艂 200 mld ton rocznie, podczas gdy straty lodu na Antarktydzie Zachodniej i na P贸艂wyspie Antarktycznym wzros艂y do 65 mld ton rocznie.

Jednak wed艂ug glacjologa w ci膮gu kilku dekad wszystko mo偶e si臋 zmieni膰.

- Je艣li straty P贸艂wyspu Antarktycznego i cz臋艣ci Antarktydy Zachodniej b臋d膮 wzrasta膰 w tym samym tempie co w ci膮gu ostatnich 20 lat, straty dor贸wnaj膮 zyskom Antarktydy Wschodniej w ci膮gu 20-30 lat. S膮dz臋, 偶e 艣niegu nie wystarczy, by zr贸wnowa偶y膰 wzrost tych strat - powiedzia艂.

Dlaczego poziom oceanu wzrasta?

- Dobra wiadomo艣膰 jest taka, 偶e Antarktyda nie przyczynia si臋 obecnie do wzrostu poziomu morza, ale poch艂ania 0,23 milimetry rocznie - powiedzia艂 Zwally. - Ale jest r贸wnie偶 z艂a wiadomo艣膰. Je艣li wynikaj膮cy z raportu IPCC (Mi臋dzyrz膮dowego Panelu Zmian Klimatu) wzrost poziomu morza o 0,27 milimetra rocznie nie pochodzi z Antarktydy, przyczyna musi tkwi膰 gdzie indziej - dodaje.

Autor: ab/mab / 殴r贸d艂o: NASA

殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽NASA

Pozosta艂e wiadomo艣ci

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marzn膮cymi, kt贸re pojawi膮 si臋 w nocy ze 艣rody na czwartek w cz臋艣ci kraju. Warunki na drogach b臋d膮 szczeg贸lnie trudne w centralnych i po艂udniowych regionach Polski. Sprawd藕 szczeg贸艂y.

Ostrze偶enia pogodowe w 10 wojew贸dztwach

Ostrze偶enia pogodowe w聽10 wojew贸dztwach

Aktualizacja:
殴r贸d艂o:
tvnmeteo.pl

W zwi膮zku z nap艂ywem polarnych mas powietrza, najbli偶sze dni zapowiadaj膮 si臋 ch艂odno i pochmurnie. Miejscami niewykluczone s膮 opady - deszczu, deszczu ze 艣niegiem i samego 艣niegu. W niedziel臋 prognozuje si臋 wi臋cej s艂o艅ca.

To b臋d膮 dni pod znakiem chmur, wiatru i opad贸w, tak偶e s艂abego 艣niegu

To聽b臋d膮 dni聽pod聽znakiem chmur, wiatru i聽opad贸w, tak偶e s艂abego 艣niegu

殴r贸d艂o:
tvnmeteo.pl

艢nie偶yce nie przestaj膮 nawiedza膰 Japonii. We wtorek w miejscowo艣ci Obihiro spad艂o rekordowo du偶o 艣niegu, ale opady daj膮 si臋 we znaki tak偶e mieszka艅com innych region贸w, a w kolejnych dniach mo偶e dosypa膰 go nawet 170 centymetr贸w. Atak zimy mo偶e potrwa膰 nawet do niedzieli.

Spad艂y ju偶 ogromne ilo艣ci 艣niegu, w prognozach wida膰 kolejne obfite opady

Spad艂y ju偶 ogromne ilo艣ci 艣niegu, w聽prognozach wida膰 kolejne obfite opady

殴r贸d艂o:
Reuters, NHK, The Japan Times

W zwi膮zku ze z艂膮 jako艣ci膮 powietrza Rz膮dowe Centrum Bezpiecze艅stwa wyda艂o alert smogowy. SMS-owe ostrze偶enia otrzymali mieszka艅cy powiatu krotoszy艅skiego w Wielkopolsce.

Alert RCB. "Unikaj aktywno艣ci na zewn膮trz i wietrzenia mieszkania"

Alert RCB. "Unikaj aktywno艣ci na聽zewn膮trz i聽wietrzenia mieszkania"

殴r贸d艂o:
RCB

L贸d za艂ama艂 si臋 pod dzieckiem w West Long Branch w stanie New Jersey. Z uwagi na niesprzyjaj膮ce warunki, wezwany na miejsce funkcjonariusz policji musia艂 sam wskoczy膰 do jeziora i przebija膰 si臋 przez l贸d, by dotrze膰 do ton膮cego. Jak p贸藕niej opowiada艂, w takich sytuacjach liczy si臋 ka偶da sekunda.

Wskoczy艂 za ton膮cym 11-latkiem do lodowatej wody

Wskoczy艂 za聽ton膮cym 11-latkiem do聽lodowatej wody

殴r贸d艂o:
ABC7 News

Dom wpad艂 do rzeki po ulewach, jakie nawiedzi艂y p贸艂nocn膮 Kaliforni臋. Na nisko po艂o偶onych terenach hrabstwa Sonoma dosz艂o do powodzi i konieczne by艂y ewakuacje. Nieco na po艂udnie, w San Francisco, wtorkowe ulewy okaza艂y si臋 rekordowe.

Lawina b艂otna porwa艂a dom i zepchn臋艂a go do rzeki

Lawina b艂otna porwa艂a dom i聽zepchn臋艂a go do聽rzeki

殴r贸d艂o:
ABC7 News, NWS Bay Area

Wed艂ug niekt贸rych szacunk贸w w ci膮gu kilku dni popularn膮 w艣r贸d turyst贸w greck膮 wysp臋 Santorini mia艂o opu艣ci膰 oko艂o 11 tysi臋cy ludzi. Od kilku dni w tym regionie odnotowano setki wstrz膮s贸w. Opustosza艂e domy sta艂y si臋 celem z艂odziei, dlatego greckie s艂u偶by wprowadzi艂y dodatkowe patrole.

Tysi膮ce os贸b opu艣ci艂o wysp臋. "Ka偶dy jest w stanie zawieszenia i niepewno艣ci"

Tysi膮ce os贸b opu艣ci艂o wysp臋. "Ka偶dy jest w聽stanie zawieszenia i聽niepewno艣ci"

殴r贸d艂o:
The Guardian, AP, Protothema

Ogromna bry艂a lodu spad艂a na dach jednego z dom贸w w p贸艂nocno-wschodniej Florydzie. W wyniku zderzenia w metalowej strukturze powsta艂a sporych rozmiar贸w dziura, na szcz臋艣cie nikt nie zosta艂 ranny. S艂u偶by podejrzewaj膮, 偶e l贸d m贸g艂 oderwa膰 si臋 od lec膮cego samolotu. Spraw臋 bada ameryka艅ska Federalna Agencja Lotnictwa.

Z nieba spad艂a bry艂a lodu. W dachu powsta艂a spora dziura

Z聽nieba spad艂a bry艂a lodu. W聽dachu powsta艂a spora dziura

殴r贸d艂o:
CNN, FOX Weather

Pogoda na dzi艣. W 艣rod臋 w cz臋艣ci kraju mo偶emy spodziewa膰 si臋 chmur oraz s艂abych opad贸w. B臋d膮 jednak regiony, w kt贸rych wyjrzy s艂o艅ce. W najcieplejszej chwili dni termometry wska偶膮 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dzi艣 - 艣roda, 5.02. Im bardziej na wsch贸d, tym wi臋cej s艂o艅ca. Miejscami mo偶e popada膰

Pogoda na聽dzi艣 - 艣roda, 5.02. Im bardziej na聽wsch贸d, tym wi臋cej s艂o艅ca. Miejscami mo偶e popada膰

殴r贸d艂o:
tvnmeteo.pl

Warunki na szlakach w Beskidach s膮 trudne - ostrzegaj膮 ratownicy z G贸rskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Najwi臋ksze zagro偶enie sprawia oblodzenie. W rejonie Babiej G贸ry obowi膮zuje pierwszy stopie艅 zagro偶enia lawinowego.

Oblodzone szlaki w Beskidach. Ratownicy apeluj膮 o ostro偶no艣膰

Oblodzone szlaki w聽Beskidach. Ratownicy apeluj膮 o聽ostro偶no艣膰

殴r贸d艂o:
PAP, TOPR

W pobli偶u indonezyjskiej prowincji Moluki P贸艂nocne mia艂o miejsce trz臋sienie ziemi o magnitudzie 6,2 - poinformowa艂a agencja BMKG. Wed艂ug ekspert贸w wstrz膮sy nie spowodowa艂y zagro偶enia wyst膮pienia tsunami.

Trz臋sienie ziemi w Indonezji

Trz臋sienie ziemi w聽Indonezji

殴r贸d艂o:
Reuters, BMKG

Zmiany klimatu sprawiaj膮, 偶e nasza planeta staje si臋 coraz bardziej niego艣cinna dla wielu gatunk贸w zwierz膮t, ale nie dla szczur贸w. Populacja tych gryzoni ma si臋 znakomicie, ich liczebno艣膰 stale ro艣nie w du偶ych miastach i nic nie wskazuje na to, 偶e ma si臋 to zmieni膰. Mi臋dzynarodowy zesp贸艂 naukowc贸w odkry艂, dlaczego tak si臋 dzieje.

Liczba szczur贸w gwa艂townie ro艣nie. B臋dzie tylko gorzej

Liczba szczur贸w gwa艂townie ro艣nie. B臋dzie tylko聽gorzej

殴r贸d艂o:
livescience.com, Science

Do Finlandii dotar艂a fala mrozu. W nocy z poniedzia艂ku na wtorek w Laponii odnotowano najni偶sz膮 temperatur臋 w obecnym sezonie zimowym. Termometry w p贸艂nocnym regionie tego kraju pokaza艂y -39,6 stopnia Celsjusza.

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie by艂o

Prawie 40 stopni mrozu. Tak聽zimno jeszcze nie聽by艂o

殴r贸d艂o:
PAP, Yle, hs.fi

Na Morzu Egejskim blisko wysp Santorini i Amorgos wyst臋puj膮 silne wstrz膮sy. Wzmo偶ona aktywno艣膰 sejsmiczna utrzymuje si臋 tam od kilku dni. Eksperci nie s膮 pewni, jak d艂ugo potrwa fala trz臋sie艅 ziemi i czy mo偶e doprowadzi膰 do tsunami. O tym, co dzieje si臋 obecnie na Santorini, opowiedzia艂a mieszkaj膮ca tam od 20 lat Polka.

"Trz臋s艂o dos艂ownie co minut臋. To by艂o przera偶aj膮ce". Relacja Polki mieszkaj膮cej na Santorini

"Trz臋s艂o dos艂ownie co minut臋. To聽by艂o przera偶aj膮ce". Relacja Polki mieszkaj膮cej na聽Santorini

殴r贸d艂o:
PAP, tvnmeteo.pl

Opony samochodowe s膮 g艂贸wnym 藕r贸d艂em zanieczyszczenia nanoplastikiem w Alpach Wysokich - ustali艂a grupa naukowc贸w. Analiza zebranych pr贸bek wykaza艂a tak偶e obecno艣膰 polistyrenu, a tak偶e polietylenu. Eksperyment jest elementem szerszego badania, maj膮cego na celu oszacowanie skali zanieczyszczenia nanoplastikiem na 艣wiecie.

Mikrocz膮stki opon na alpejskich szczytach

Mikrocz膮stki opon na聽alpejskich szczytach

殴r贸d艂o:
The Guardian

Niezwykle intensywne opady 艣niegu sparali偶owa艂y cz臋艣膰 Japonii. W wielu miastach w zachodniej i p贸艂nocnej cz臋艣ci kraju pokrywa 艣nie偶na si臋ga kilkudziesi臋ciu centymetr贸w, a w niekt贸rych miejscach wynosi ponad metr. Z powodu trudnych warunk贸w atmosferycznych na ca艂ej wyspie Hokkaido zamkni臋to blisko 400 szk贸艂.

Spad艂o 120 cm 艣niegu, zamkni臋to kilkaset szk贸艂

Spad艂o 120 cm 艣niegu, zamkni臋to kilkaset szk贸艂

Aktualizacja:
殴r贸d艂o:
ENEX, The Japan Times, NHK, Weathernews, PAP

Pow贸d藕 w Queenslandzie w Autralii wyrz膮dzi艂a "nieprawdopodobne" szkody w艣r贸d lokalnej spo艂eczno艣ci - oceni艂 premier tego stanu David Crisafulli. Walka z wielk膮 wod膮 trwa tam od soboty, gdy p贸艂nocne regiony zala艂a fala deszczu. Cho膰 nie spe艂ni艂y si臋 najgorsze prognozy meteorolog贸w, wielu mieszka艅c贸w obawia si臋, 偶e nie b臋dzie mia艂o do czego wraca膰.

Deszcz pada艂 kilka dni. Premier o "nieprawdopodobnych" szkodach

Deszcz pada艂 kilka dni. Premier o聽"nieprawdopodobnych" szkodach

殴r贸d艂o:
BBC

Pi贸ropusz py艂u saharyjskiego nad Morzem 艢r贸dziemnym zosta艂 uchwycony na zdj臋ciu satelitarnym programu Copernicus. W niedziel臋 i poniedzia艂ek cz膮steczki py艂u zabarwi艂y niebo nad po艂udniowymi W艂ochami i zachodem Grecji. Co ciekawe, to, gdzie trafi saharyjski py艂, mo偶e zale偶e膰 od pory roku.

Pi贸ropusz na zdj臋ciu satelitarnym. Pomalowa艂 niebo na 偶贸艂to

Pi贸ropusz na聽zdj臋ciu satelitarnym. Pomalowa艂 niebo na聽偶贸艂to

殴r贸d艂o:
Copernicus, NOAA

Rodzina zosta艂a uwi臋ziona na dachu auta w Kalifornii, otoczona podnosz膮cymi si臋 wodami powodziowymi. Pojazd ugrz膮z艂 w wodzie po ulewach, jakie nawiedzi艂y p贸艂noc stanu. To nie jedyna akcja ratunkowa, jak膮 musieli przeprowadzi膰 lokalni stra偶acy.

Ugrz臋藕li z dzie膰mi na dachu auta. Dooko艂a podnosi艂a si臋 woda

Ugrz臋藕li z聽dzie膰mi na聽dachu auta. Dooko艂a podnosi艂a si臋 woda

殴r贸d艂o:
CBS News, KRCR, Shasta County Sheriff's Office, NWS

Wystarczy艂a nieca艂a godzina, by burza utrudni艂a 偶ycie mieszka艅com hiszpa艅skiej prowincji Malaga. Oszacowano, 偶e w tym czasie na jeden metr kwadratowy spad艂o kilkadziesi膮t litr贸w deszczu.

Intensywne opady deszczu w Maladze. Zmy艂o bar na pla偶y

Intensywne opady deszczu w聽Maladze. Zmy艂o bar na聽pla偶y

Rekin zaatakowa艂 nastolatk臋, kt贸ra p艂ywa艂a przy jednej z pla偶 w stanie Queensland w Australii. Cho膰 pomoc nadesz艂a bardzo szybko, dziewczyny nie uda艂o si臋 ocali膰.

Rekin zaatakowa艂 17-latk臋. Dziewczyna nie prze偶y艂a

Rekin zaatakowa艂 17-latk臋. Dziewczyna nie聽prze偶y艂a

殴r贸d艂o:
BBC

Do Europy wdziera si臋 coraz wi臋cej mro藕nego powietrza z p贸艂nocy. Sprawd藕, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, d艂ugoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty mo偶e by膰 zimniejszy od stycznia

Pogoda na聽16 dni: luty mo偶e by膰 zimniejszy od聽stycznia

殴r贸d艂o:
tvnmeteo.pl

Gleba z pla偶 w pobli偶u Cie艣niny Kercze艅skiej, gdzie dosz艂o do zatoni臋cia dw贸ch rosyjskich tankowc贸w, zawiera w sobie bardzo du偶e st臋偶enie benzopirenu. Jak wynika z bada艅 Rosyjskiej Akademii Nauk, kt贸re opisa艂 dziennik "The Moscow Times", w przebadanych pr贸bkach dopuszczalne normy tej rakotw贸rczej substancji zosta艂y przekroczone ponad 22,5-krotnie.

Du偶e st臋偶enie rakotw贸rczego benzopirenu na pla偶y, przy kt贸rej zaton臋艂y dwa tankowce

Du偶e st臋偶enie rakotw贸rczego benzopirenu na聽pla偶y, przy kt贸rej聽zaton臋艂y dwa tankowce

殴r贸d艂o:
PAP, The Moscow Times

Orki poluj膮 na 偶ar艂acze bia艂e dla ich w膮troby. Badaczom z Australii uda艂o si臋 po raz pierwszy zgromadzi膰 genetyczne dowody takiego zachowania. Co ciekawe, konsumpcja zaledwie fragmentu cia艂a rekina ma spore znaczenie dla lokalnych ekosystem贸w.

Orki rozsmakowa艂y si臋 w tej cz臋艣ci cia艂a rekin贸w. Mo偶e to mie膰 wp艂yw na ca艂e ekosystemy

Orki rozsmakowa艂y si臋 w聽tej聽cz臋艣ci cia艂a rekin贸w. Mo偶e to聽mie膰 wp艂yw na ca艂e ekosystemy

殴r贸d艂o:
Flinders University

Ogromne g艂azy osun臋艂y si臋 na cz臋艣膰 autostrady po艂o偶onej we francuskim departamencie Sabaudia. Zablokowany zosta艂 ruch, utworzy艂 si臋 gigantyczny korek. W zwi膮zku z utrudnieniami ponad 1500 os贸b, kt贸re przebywa艂y w tamtym popularnym w艣r贸d narciarzy rejonie, utkn臋艂o i trafi艂o do tymczasowych schronisk. Tury艣ci musieli sp臋dzi膰 w nich minion膮 noc.

Ogromne g艂azy spad艂y na autostrad臋, ponad tysi膮c os贸b utkn臋艂o na noc

Ogromne g艂azy spad艂y na聽autostrad臋, ponad tysi膮c os贸b utkn臋艂o na聽noc

殴r贸d艂o:
ENEX, Francebleu

S艂ynny 艣wistak Phil z miasta Punxsutawney w Pensylwanii zosta艂 wyci膮gni臋ty z nory. Gryzo艅 zobaczy艂 sw贸j cie艅 i si臋 ukry艂, co wed艂ug wierze艅 oznacza, 偶e zima ma potrwa膰 jeszcze kolejne sze艣膰 tygodni.

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania 艣wistaka Phila

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania 艣wistaka Phila

殴r贸d艂o:
CNN, ENEX

Mokrad艂a nas 偶ywi膮, oczyszczaj膮 wod臋 i reguluj膮 nasz klimat. Mimo tego, Polska jest na pierwszym miejscu w rankingu kraj贸w, kt贸re w najwi臋kszym stopniu degraduj膮 te ekosystemy.

Przodujemy w ich degradacji, a "bez nich nie ma przysz艂o艣ci"

Przodujemy w聽ich degradacji, a聽"bez nich nie聽ma przysz艂o艣ci"

殴r贸d艂o:
PAP