Wzrost akumulacji 艣niegu na Antarktydzie rozpocz臋ty 10 tys. lat temu r贸wnowa偶y zwi臋kszone straty z topnienia lodowc贸w - g艂osz膮 naukowcy NASA na podstawie najnowszych bada艅.
Najnowsze badania NASA kwestionuj膮 wnioski wysnute z dotychczasowych bada艅, w tym z raportu Mi臋dzynarodowego Zespo艂u do Spraw Zmian Klimatu (IPCC) z 2013 roku, wed艂ug kt贸rego Antarktydzie grozi ca艂kowita utrata pokrywy lodowej.
Nowa analiza danych satelitarnych wykaza艂a zysk netto 112 mld ton lodu rocznie w latach od 1992 do 2001 roku. Zysk ten zmala艂 do 82 mld ton lodu rocznie w latach 2003 i 2008.
- W zasadzie zgadzamy si臋 z wynikami bada艅 dotycz膮cymi rosn膮cego ubytku w lodzie na P贸艂wyspie Antarktycznym i lodowcach Thwaites i Pine Island na Antarktydzie Zachodniej - powiedzia艂 Jay Zwally, g艂贸wny autor bada艅 i glacjolog z Centrum Lot贸w Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarta w Greenbelt. - Za to nie zgadzamy si臋 g艂贸wnie w sprawie Antarktydy Wschodniej i wn臋trza Antarktydy Zachodniej. Widzimy tam przyrost lodu, kt贸ry przekracza straty na innych obszarach - dodaje.
Pomiary
Do badania wykorzystano obrazy z wysoko艣ciomierzy radarowych dw贸ch satelit贸w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) z okresu 1992-2001 oraz wysoko艣ciomierza laserowego na satelicie ICESat z lat 2003-2008.
Podczas gdy inni naukowcy zak艂adaj膮, 偶e zyski widoczne we wschodniej Antarktydzie wynikaj膮 z ostatnich zwy偶ek akumulacji 艣niegu, zesp贸艂 Zwellego wykorzysta艂 dane meteorologiczne a偶 od 1979 roku. Wynika z nich, 偶e opad 艣niegu w Antarktydzie Wschodniej mala艂 o 11 miliard贸w ton rocznie podczas obu branych pod uwag臋 przedzia艂贸w czasowych. Dodatkowo wykorzystano dane o akumulacji 艣niegu w przesz艂o艣ci stworzone przez innych naukowc贸w na podstawie rdzeni lodowych. Potwierdzaj膮 one, 偶e masy lodowej na Antarktdzie przybywa od bardzo dawna.
Zysk przekracza straty, ale...
- Pod koniec ostatniej epoki lodowcowej powietrze sta艂o si臋 cieplejsze i bardziej wilgotne, podwajaj膮c opad 艣niegu - powiedzia艂 Zwally.
Dodatkowy opad 艣niegu, kt贸ry rozpocz膮艂 si臋 10 tys. lat temu, powoli akumulowa艂 si臋 na pokrywie lodowej, powoduj膮c jej wzrost o 1,7 centymetra rocznie. Ten pozornie niewielki przyrost na tak rozleg艂ym terenie stanowi ogromn膮 ilo艣膰 lodu. To wystarczy by przewy偶szy膰 topniej膮ce lodowce w innych cz臋艣ciach kontynentu oraz zredukowa膰 wzrost poziomu morza.
Wed艂ug Zwallego przyrost masy lodu na Antarktydzie Wschodniej od 1992 do 2008 pozosta艂 stabilny i wyni贸s艂 200 mld ton rocznie, podczas gdy straty lodu na Antarktydzie Zachodniej i na P贸艂wyspie Antarktycznym wzros艂y do 65 mld ton rocznie.
Jednak wed艂ug glacjologa w ci膮gu kilku dekad wszystko mo偶e si臋 zmieni膰.
- Je艣li straty P贸艂wyspu Antarktycznego i cz臋艣ci Antarktydy Zachodniej b臋d膮 wzrasta膰 w tym samym tempie co w ci膮gu ostatnich 20 lat, straty dor贸wnaj膮 zyskom Antarktydy Wschodniej w ci膮gu 20-30 lat. S膮dz臋, 偶e 艣niegu nie wystarczy, by zr贸wnowa偶y膰 wzrost tych strat - powiedzia艂.
Dlaczego poziom oceanu wzrasta?
- Dobra wiadomo艣膰 jest taka, 偶e Antarktyda nie przyczynia si臋 obecnie do wzrostu poziomu morza, ale poch艂ania 0,23 milimetry rocznie - powiedzia艂 Zwally. - Ale jest r贸wnie偶 z艂a wiadomo艣膰. Je艣li wynikaj膮cy z raportu IPCC (Mi臋dzyrz膮dowego Panelu Zmian Klimatu) wzrost poziomu morza o 0,27 milimetra rocznie nie pochodzi z Antarktydy, przyczyna musi tkwi膰 gdzie indziej - dodaje.
Autor: ab/mab / 殴r贸d艂o: NASA
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽NASA