Ogromna szczelina przecinająca lodowiec na Antarktyce znowu się powiększyła. Widać to doskonale na zdjęciach badaczy z NASA.
Szczelina ta może spowodować oderwanie jednego z największych fragmentów lodowca. Naukowcy zaobserwowali zmianę kierunku masy lodu. Na zdjęciach NASA doskonale widać proces rozdzielanie się lodu.
Jest coraz większa
Zaskakująca dla naukowców była nagła zmiana kierunku szczeliny, która biegła wzdłuż brzegu i nagle skręciła w stronę wybrzeża.
- Szczelina rozrosła się o kolejne 16 kilometrów. Widoczny jest wyraźny skręt powierzchni. Obecnie granica szczeliny znajduje się 13 km od krawędzi lodowca - powiedział prof Adrian Luckman z Uniwersytetu Swansea.
W tym momencie rozciąga się na około 200 km długości i obejmuje obszar o powierzchni ok. 5000 km/kw. Dla porównania jest to jedna czwarta wielkości Walii.
Szczelina dostrzeżona przez satelitę
To nietypowe zjawisko zostało zaobserwowane na zdjęciach satelity Sentinel 1 w dniach 25 i 31 maja. Zdjęcia wykonywane są po zmroku w samym środku zimy.
Naukowcy dostrzegli wzmożoną aktywność lodowców już na początku roku. Po pewnym czasie pękanie szczeliny Larsena ustało. W maju szczelina zaczęła się jednak ponownie powiększać, a oderwana powierzchnia lodu, zwróciła się w kierunku oceanu. Kiedy lodowiec zacznie się cielić, blok będzie się stopniowo oddzielał i zacznie osiadać.
- Jest mało prawdopodobne, aby proces ten zachodził szybko. Morze Weddella jest wciąż pełne lodowców. Prawdopodobnie ostateczny rozpad nastąpi w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Wszystko zależy od czynników środowiskowych: od prądów morskich i wiatru - wyjaśnił prof. Luckman.
Jakie będą skutki?
- Jeśli odłączyłby się tak duży fragment lodu, półka Larsena C straciłaby ponad 10 procent swojej powierzchni, co może sprawić, że będzie mniej stabilna - dodał prof. Luckamn.
Podobne oddzielanie się lodowców na półkach Larsen A i Larsen B doprowadziły do ich całkowitego rozpadu. Naukowcy są zaniepokojeni, ponieważ ten sam los może spotkać Larsen C.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu dekad rozpadło się kilkanaście największych lodowych półek m.in. Prince Gustav Channel, Larsen Inlet, Larsen A, Larsen B, Wordie, Muller, Jones Channel i Wilkins.
Autor: wd/aw / Źródło: BBC