W kilku regionach kraju obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Prosimy zachować ostrożność.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed oblodzeniami dla pięciu regionów.
Gdzie obowiązują ostrzeżenia?
WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE - subregion wschodni
O godz. 6 najniższą wartość temperatury odnotowano na stacjach: w Gołdapii 0,5 stopnia Celsjusza i przy gruncie -0,1 st. C, w Olecku 0,8 st. C i przy gruncie 0,3 st. C. Do godziny 9 temperatura ujemna przy gruncie wystąpi na przeważającym obszarze subregionu wschodniego województwa, powodując zjawisko oblodzenia dróg i chodników.
WOJEWÓDZTWO PODLASKIE
Do godz. 6 najniższą wartość temperatury odnotowano na stacjach: w Bondarach 0,4 st. C i przy gruncie 0 st. C, w Białowieży -0,1 st. C i przy gruncie -1,1 st. C, w Suwałkach 0,6 st. C i przy gruncie 0,3 st. C. Do godziny 9 temperatura ujemna przy gruncie wystąpi na przeważającym obszarze województwa powodując zjawisko oblodzenia dróg i chodników.
WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE
W tym regionie prognozowany jest spadek temperatury powietrza poniżej zera powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -3 st.C do -1 st.C, przy gruncie od -5 st.C do -2 st.C.
Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 23 w piątek do godziny 10 w sobotę.
WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE
Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 stopni Celsjusza powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -5 st.C do -2 st.C, przy gruncie od -8 st.C do -5 st.C.
Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w piątek do godziny 10 w sobotę.
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej zera powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -7 st.C do -5 st.C, przy gruncie od -10 st.C do -7 st.C. W rejonach podgórskich od -12 st.C do -9 st.C, przy gruncie od -14 st.C do -11 st.C.
Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w piątek do godziny 10 w sobotę.
Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Alert informuje, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."
Tatry pokryte śniegiem, zakopianka lodem
Intensywne opady śniegu znacznie pogorszyły w piątek warunki drogowe na podhalańskich drogach. Choć zakopianka była przejezdna, to na odcinku Nowy Targ–Zakopane służby drogowe nie nadążały z usuwaniem brei - poinformował w piątek rano rzecznik zakopiańskiej policji Krzysztof Waksmundzki.
W nocy z czwartku na piątek w Zakopanem spadło około 25-30 cm śniegu.
- Warunki drogowe są zdecydowanie trudne. Mamy bardzo duży ruch pojazdów. Już od godzin porannych zakopianka miejscami lekko się korkowała i z godziny na godzinę aut przybywa. Wiele osób chce przywitać Nowy Rok pod Tatrami i spodziewamy się coraz większego ruchu - powiedział Waksmundzki.
Policja zalecała kierowcom unikanie jazdy zakopianką, czyli skręcenie w Chabówce na Czarny Dunajec i dalej przez Chochołów do Zakopanego. Turystom w Zakopanem policja radziła pozostawić samochody przy miejscach zakwaterowania i poruszanie się pieszo lub komunikacją miejską.
Ponad dwa metry śniegu na Kasprowym Wierchu
Jak informował synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński o 7 rano w piątek na Kasprowym Wierchu leżało 215 centymetrów śniegu, a w Zakopanem 7,2 cm. W Karkonoszach na Śnieżce pokrywa śnieżna sięgała 69 cm.
- Te opady śniegu się utrzymają, bo w nocy będą przymrozki, ale w następnych dniach z powodu wiatru południowo-zachodniego znowu będzie ciepło. Już od niedzieli w Zakopanem będą dodatnie temperatury, a przymrozki utrzymają się do nocy z soboty na niedzielę - dodał.
Tak wysoka suma opadów przyczyniła się do tego, że w piątek wieczorem Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podniosło stopień zagrożenia lawinowego z drugiego do trzeciego w pięciostopniowej skali. Dodatkowym czynnikiem lawinotwórczym jest silny wiatr. Nocą powieje halny.
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że "pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin."
Ratownicy oraz pracownicy tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają wyjścia w wysokie partie gór.
Zagrożenie lawinowe na Babiej Górze
Do drugiego stopnia podnieśli w piątek zagrożenie lawinowe ratownicy grupy beskidzkiej GOPR na północnych stokach Babiej Góry. Nocą spadło tam około 20 cm śniegu - poinformowali w piątek rano goprowcy. Obecnie w partiach szczytowych góry pokrywa śniegu sięga około 100 m. Warunki turystyczne na beskidzkich szlakach są bardzo trudne.
"Zagrożenie występuje głównie w miejscach odłożenia większych ilości śniegu z poprzednich i nocnych opadów, zwłaszcza w miejscach, w których operuje wiatr. Na znacznej części obszaru pokrywę stabilizuje wystająca roślinność" - głosiŁ komunikat lawinowy GOPR.
Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Dotychczas obowiązywał najniższy, pierwszy stopień.
W masywie Babiej Góry zamknięty jest szlak żółty zwany Percią Akademicką, który biegnie z Markowych Szczawin na Diablak.
Drugi stopień oznacza, że występuje umiarkowane zagrożenie lawinowe. Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach. Wywołanie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego zejścia dużych lawin. Należy zachowywać dużą ostrożność przy pokonywaniu stoków zawietrznych i przełęczy.
Wietrzne Bieszczady
Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach w piątek rano wiatr wiał z prędkością 60 kilometrów na godzinę - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Hubert Marek. - Na Połoninie Wetlińskiej, gdzie widoczność nie przekracza 30 metrów, rano były dwa stopnie mrozu. Silny wiatr sprawia jednak, że temperatura odczuwalna jest tam znacznie niższa - zauważył Marek.
W górnych partiach gór w piątek rano leżało średnio około 30 cm śniegu. Obowiązuje tam pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
- Dotyczy ono m.in. masywów Małej i Wielkiej Rawki, Szerokiego Wierchu, Tarnicy, Halicza oraz połonin Wetlińskiej i Caryńskiej - dodał Marek.
Śnieg w obiektywie
Dzięki Reporterom 24 widzimy, że w nocy z piątku na czwartek do niektórych regionów Polski zawitała prawdziwa zima. Na zdjęciach z Chorzowa, Cieszyna, Istebnej i Beskidu, a także z Tych, Ustronia, Kamieńska i Omontowic widać, że w niektórych regionach śnieg zalega na dachach samochodów i chodnikach.
Autor: sj/map,aw, ao,AP / Źródło: IMGW, TVN Meteo, Kontakt 24, PAP; źródło głównego zdjęcia: Joe Lodge/flickr (CC BY 2.0)
Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC-BY-SA) / Antranias