Lód na drogach. Obowiązują ostrzeżenia IMGW

Prognoza pogody rano
Prognoza pogody rano
tvn24
Prognoza pogody ranotvn24

W kilku regionach kraju obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Prosimy zachować ostrożność.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed oblodzeniami dla pięciu regionów.

Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE - subregion wschodni

O godz. 6 najniższą wartość temperatury odnotowano na stacjach: w Gołdapii 0,5 stopnia Celsjusza i przy gruncie -0,1 st. C, w Olecku 0,8 st. C i przy gruncie 0,3 st. C. Do godziny 9 temperatura ujemna przy gruncie wystąpi na przeważającym obszarze subregionu wschodniego województwa, powodując zjawisko oblodzenia dróg i chodników.

WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

Do godz. 6 najniższą wartość temperatury odnotowano na stacjach: w Bondarach 0,4 st. C i przy gruncie 0 st. C, w Białowieży -0,1 st. C i przy gruncie -1,1 st. C, w Suwałkach 0,6 st. C i przy gruncie 0,3 st. C. Do godziny 9 temperatura ujemna przy gruncie wystąpi na przeważającym obszarze województwa powodując zjawisko oblodzenia dróg i chodników.

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

W tym regionie prognozowany jest spadek temperatury powietrza poniżej zera powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -3 st.C do -1 st.C, przy gruncie od -5 st.C do -2 st.C.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 23 w piątek do godziny 10 w sobotę.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)IMGW/TVN Meteo

WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 stopni Celsjusza powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -5 st.C do -2 st.C, przy gruncie od -8 st.C do -5 st.C.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w piątek do godziny 10 w sobotę.

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej zera powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -7 st.C do -5 st.C, przy gruncie od -10 st.C do -7 st.C. W rejonach podgórskich od -12 st.C do -9 st.C, przy gruncie od -14 st.C do -11 st.C.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w piątek do godziny 10 w sobotę.

Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Alert informuje, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

Tatry pokryte śniegiem, zakopianka lodem

Intensywne opady śniegu znacznie pogorszyły w piątek warunki drogowe na podhalańskich drogach. Choć zakopianka była przejezdna, to na odcinku Nowy Targ–Zakopane służby drogowe nie nadążały z usuwaniem brei - poinformował w piątek rano rzecznik zakopiańskiej policji Krzysztof Waksmundzki.

W nocy z czwartku na piątek w Zakopanem spadło około 25-30 cm śniegu.

- Warunki drogowe są zdecydowanie trudne. Mamy bardzo duży ruch pojazdów. Już od godzin porannych zakopianka miejscami lekko się korkowała i z godziny na godzinę aut przybywa. Wiele osób chce przywitać Nowy Rok pod Tatrami i spodziewamy się coraz większego ruchu - powiedział Waksmundzki.

Policja zalecała kierowcom unikanie jazdy zakopianką, czyli skręcenie w Chabówce na Czarny Dunajec i dalej przez Chochołów do Zakopanego. Turystom w Zakopanem policja radziła pozostawić samochody przy miejscach zakwaterowania i poruszanie się pieszo lub komunikacją miejską.

[object Object]
Opady śniegu w Zakopanemtvn24
wideo 2/19

Ponad dwa metry śniegu na Kasprowym Wierchu

Jak informował synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński o 7 rano w piątek na Kasprowym Wierchu leżało 215 centymetrów śniegu, a w Zakopanem 7,2 cm. W Karkonoszach na Śnieżce pokrywa śnieżna sięgała 69 cm.

- Te opady śniegu się utrzymają, bo w nocy będą przymrozki, ale w następnych dniach z powodu wiatru południowo-zachodniego znowu będzie ciepło. Już od niedzieli w Zakopanem będą dodatnie temperatury, a przymrozki utrzymają się do nocy z soboty na niedzielę - dodał.

Tak wysoka suma opadów przyczyniła się do tego, że w piątek wieczorem Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podniosło stopień zagrożenia lawinowego z drugiego do trzeciego w pięciostopniowej skali. Dodatkowym czynnikiem lawinotwórczym jest silny wiatr. Nocą powieje halny.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że "pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin."

Ratownicy oraz pracownicy tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają wyjścia w wysokie partie gór.

Zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Do drugiego stopnia podnieśli w piątek zagrożenie lawinowe ratownicy grupy beskidzkiej GOPR na północnych stokach Babiej Góry. Nocą spadło tam około 20 cm śniegu - poinformowali w piątek rano goprowcy. Obecnie w partiach szczytowych góry pokrywa śniegu sięga około 100 m. Warunki turystyczne na beskidzkich szlakach są bardzo trudne.

"Zagrożenie występuje głównie w miejscach odłożenia większych ilości śniegu z poprzednich i nocnych opadów, zwłaszcza w miejscach, w których operuje wiatr. Na znacznej części obszaru pokrywę stabilizuje wystająca roślinność" - głosiŁ komunikat lawinowy GOPR.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Dotychczas obowiązywał najniższy, pierwszy stopień.

W masywie Babiej Góry zamknięty jest szlak żółty zwany Percią Akademicką, który biegnie z Markowych Szczawin na Diablak.

Drugi stopień oznacza, że występuje umiarkowane zagrożenie lawinowe. Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach. Wywołanie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego zejścia dużych lawin. Należy zachowywać dużą ostrożność przy pokonywaniu stoków zawietrznych i przełęczy.

Wietrzne Bieszczady

Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach w piątek rano wiatr wiał z prędkością 60 kilometrów na godzinę - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Hubert Marek. - Na Połoninie Wetlińskiej, gdzie widoczność nie przekracza 30 metrów, rano były dwa stopnie mrozu. Silny wiatr sprawia jednak, że temperatura odczuwalna jest tam znacznie niższa - zauważył Marek.

W górnych partiach gór w piątek rano leżało średnio około 30 cm śniegu. Obowiązuje tam pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

- Dotyczy ono m.in. masywów Małej i Wielkiej Rawki, Szerokiego Wierchu, Tarnicy, Halicza oraz połonin Wetlińskiej i Caryńskiej - dodał Marek.

Śnieg w obiektywie

Dzięki Reporterom 24 widzimy, że w nocy z piątku na czwartek do niektórych regionów Polski zawitała prawdziwa zima. Na zdjęciach z Chorzowa, Cieszyna, Istebnej i Beskidu, a także z Tych, Ustronia, Kamieńska i Omontowic widać, że w niektórych regionach śnieg zalega na dachach samochodów i chodnikach.

Autor: sj/map,aw, ao,AP / Źródło: IMGW, TVN Meteo, Kontakt 24, PAP; źródło głównego zdjęcia: Joe Lodge/flickr (CC BY 2.0)

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC-BY-SA) / Antranias

Pozostałe wiadomości

Strażacy w południowych krajach Europy walczą z pożarami lasów. Sytuacja pozostaje bardzo niebezpieczna w Bułgarii, gdzie w jednej z miejscowości spłonęło kilkadziesiąt domów - podały władze. W Grecji w czasie akcji gaśniczej obrażenia odniosło dwóch strażaków. Ponad 50 pożarów gasili w środę strażacy w Hiszpanii i Portugalii.

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W czwartek 18.07 tylko lokalnie pojawią się słabe, przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy od 24 do 29 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 18.07. Zza chmur wyjdzie słońce, do 29 stopni

Pogoda na dziś - czwartek 18.07. Zza chmur wyjdzie słońce, do 29 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl