Kraków – co zobaczyć? Miejsca do zwiedzenia i atrakcje turystyczne

Aktualizacja:
[object Object]
Krakowscy lekarze udowodnili istnienie alergii na smogtvn24
wideo 2/30

Sukiennice, Wawel, kościół Mariacki – to atrakcje turystyczne, które najbardziej kojarzą się z Krakowem. Miasto ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Podpowiadamy, co zobaczyć w Krakowie.

Wawel przez wiele stuleci był siedzibą polskich władców.Na Rynku Głównym, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, warto zobaczyć słynne atrakcje turystyczne – kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice, Wieżę Ratuszową. Hejnał z Wieży Mariackiej, grany co godzinę z północnej wieży, jest jednym z symboli miasta.

Żydowski Kazimierz to klimatyczne miejsce, pełne uliczek, zaułków i restauracji z tradycyjną żydowską kuchnią. Wielu artystów ma w okolicy swoje pracownie.Wokół Starego Miasta rozciągają się Planty. Tam możesz odpocząć po zwiedzaniu zabytków.Wawel W zakolu Wisły, nad Krakowem, góruje malowniczo położony Wawel. Miejsce to od wczesnego średniowiecza było ośrodkiem władzy kościelnej i świeckiej. Obecnie znajdują się tam największe atrakcje turystyczne Krakowa:

Zamek Królewski – w czasach Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta dawny gotycki pałac przebudowano na renesansową rezydencję ze wspaniałym dziedzińcem arkadowym, Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – jest tam Dzwon Zygmunt, a w podziemiach udostępnione dla zwiedzających są Groby Królewskie, Smocza Jama – wiąże się z nią legenda o Smoku Wawelskim, obok jaskini stoi zionący ogniem smok.ZOBACZ TEŻ: Najciekawsze miejsca województwa małopolskiego według Reporterów 24 U stóp Wawelu rozciągają się malownicze Bulwary Wiślane. To miejsce idealne na spacery i odpoczynek, pełne alejek i ścieżek rowerowych.

Kraków/WawelShutterstock

Rynek Główny

Na przecięciu dawnych szlaków handlowych znajduje się główny plac miejski, który wytyczony został podczas lokacji miasta w 1257 roku. Ma kształt kwadratu, a jego boki sięgają około 200 metrów długości. Był to największy plac średniowiecznej Europy. W 1978 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Z każdej pierzei rynku wychodzą trzy ulice. Jedynym odstępstwem jest ulica Grodzka – rozszerzona i ukośna. Taki układ placu jest charakterystyczny dla układu szachownicowego.

Budynki, które znajdują się na Rynku Głównym, od wieków zaspokajały podstawowe potrzeby mieszkańców miasta (Ratusz, Sukiennice i kościół Mariacki).

Od 1898 roku zobaczyć tu też można pomnik Adama Mickiewicza. A od 2005 roku w pobliżu Wieży Ratuszowej leży ogromna rzeźba „Eros Bendato”, przedstawiająca spętaną głowę młodzieńca. Jej autorem jest światowej sławy polski rzeźbiarz Igor Mitoraj.

Kościół św. Wojciecha

Świątynia stoi na Rynku Głównym. Historia kościoła sięga aż X wieku, kiedy kazania głosił w tym miejscu św. Wojciech. Co ciekawe, fragmenty muru znajdują się obecnie niemal dwa metry pod poziomem chodnika. To kiedyś był poziom Rynku.

Co można zwiedzić w Krakowie? Kościół Mariacki

Pierwsza świątynia w miejscu dzisiejszego kościoła Mariackiego znajdowała się tam już w 1222 roku. Wtedy nie istniał jeszcze Rynek Główny. Bryła, którą widzisz obecnie, pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Do końca XVIII wieku wokół kościoła znajdował się cmentarz parafialny.

Kiedy spojrzysz w górę, zobaczysz dwie wieże. Jedną niższą, drugą wyższą. Wyższa (licząca 81 metrów wysokości) zawsze należała do miasta. To na niej stał strażnik, który wypatrywał pożarów czy zbliżających się do miasta wrogów. Wygrywał też z tego miejsca hejnał, który obecnie jest jednym z symboli miasta. Niższa wieża (69 metrów wysokości) mieści w sobie pięć dzwonów. Jeden z nich pochodzi z XV wieku.

Wewnątrz kościoła znajduje się najważniejszy zabytek – ołtarz główny, stworzony przez Wita Stwosza. Dzieło powstawało w latach 1477-1489. Warto zwrócić też uwagę na XIX-wieczną polichromię, dzieło Jana Matejki i jego uczniów.

Sukiennice

To najstarsze centrum handlowe w Krakowie. Pierwsze Sukiennice powstały w XIII wieku. W tym miejscu koncentrował się handel – przyjezdni kupcy mogli sprzedawać tylko tam. Obecnie również kojarzy się z handlem. Na parterze znajdują się stoiska, w których kupić można różnorakie pamiątki.

Przy przejściu do Sukiennic (od strony pomnika Adama Mickiewicza) zobaczyć można zawieszony żelazny nóż. To znak dawnego surowego prawa. Według niego złodziei karało się obcięciem ucha.

Kraków/SukienniceShutterstock

Wieża ratuszowa

Jedyną pozostałością po ratuszu, czyli pierwszej siedzibie władz miasta, jest wieża ratuszowa. Ratusz powstał około 1300 roku.

Wieża ma 70 metrów wysokości. W jednej części jej podziemi znajdowała się Piwnica Świdnicka, w której napić się można było piwa i wina. Obok niej umieszczone było więzienie i izba tortur. Egzekucje (przez ścięcie) odbywały się na Rynku Głównym – między kościołem Mariackim a Szarą Kamienicą (Rynek Główny nr 6).

Ulica Floriańska

Z Rynku warto przespacerować się ulicą Floriańską. Zaczyna się przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego. Wytyczono ją w 1257 roku. Przez lata zmieniały się budynki, które przy niej stały – na początku były gotyckie, później ich styl ewoluował wraz ze zmieniającymi się epokami.

Brama Floriańska

Ulica Floriańska prowadzi aż do Bramy Floriańskiej, nazywanej również Bramą Chwały. Ma 34,5 metra wysokości, a wzmianki o niej pojawiają się w dokumentach z 1307 roku. Była jedną z siedmiu bram wiodących do miasta.

Barbakan

Obiekt ten został wzniesiony w latach 1498-1499. Miał chronić północny odcinek fortyfikacji Krakowa, który jako jedyny nie był chroniony przez naturalną zaporę wodną. Barbakan połączony jest z Bramą Floriańską za pomocą tak zwanej szyi.

Co jeszcze zwiedzić w Krakowie? Kazimierz

Na południe od Wawelu znajduje się Kazimierz. Dawniej było to osobne miasto, założone w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Miało chronić południowe granice grodu i ówczesną stolicę Polski. Pod koniec XV wieku powstało tam, wydzielone murami, autonomiczne miasto dla Żydów, którzy zostali przesiedleni z Krakowa.

Od 1800 roku Kazimierz jest dzielnicą Krakowa. Obecnie to klimatyczne miejsce, pełne uliczek, zaułków i restauracji z tradycyjną żydowską kuchnią, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Wielu artystów ma w okolicy swoje pracownie.

Kraków/dzielnica KazimierzAndrei Bortnikau / Shutterstock

Kraków z dzieckiem – Park Planty

Kolejnym niezwykłym i niepowtarzalnym miejscem, jakim może pochwalić się Kraków, są Planty. Okalają Stare Miasto parkowym pierścieniem. Powstały w XIX wieku i zajęły miejsce średniowiecznej fortyfikacji, które wymagały już rozbiórki. Zachowały się tylko nieliczne fragmenty murów: Brama Floriańska i Barbakan.

Z czasem na Plantach pojawiły się fontanny, sadzawki, egzotyczne rośliny. Obecnie Plany podzielone są na osiem ogrodów, łącznie mają około czterech kilometrów długości. To największy park miejski w Krakowie.

Zakrzówek

Jeżeli chcesz zobaczyć panoramę Krakowa, wybierz się na Zakrzówek. Znajdziesz tam też Skałki Twardowskiego. Legenda głosi, że powstały na skutek potężnego wybuchu w laboratorium słynnego czarnoksiężnika – stąd nazwa. Dziś to lubiane przez mieszkańców Krakowa tereny rekreacyjne, chętnie odwiedzane też amatorów wspinaczki.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Miniona noc była bardzo ciepła. W niektórych regionach temperatura nie spadła poniżej 20 stopni Celsjusza, co oznacza, że mieliśmy tam do czynienia z nocą tropikalną.

Za nami tropikalna noc

Za nami tropikalna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, DOZ

Pogoda na dziś. Wtorek 22.07 będzie deszczowy, a lokalnie także burzowy. Słupki rtęci pokażą maksymalnie 28 stopni Celsjusza. We znaki mogą dać się silne porywy wiatru.

Pogoda na dziś - wtorek, 22.07. Wiele deszczowych miejsc, do 28 stopni

Pogoda na dziś - wtorek, 22.07. Wiele deszczowych miejsc, do 28 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed burzami, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, a lokalnie grad. Eksperci wydali alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Noc z burzami, silnym deszczem i gradem. IMGW ostrzega

Noc z burzami, silnym deszczem i gradem. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja zmaga się z upałami, które znacznie zwiększyły ryzyko wystąpienia pożarów. W części kraju ogień już się pojawił, a strażacy walczą z żywiołem. Instytucje ostrzegły mieszkańców, by uważali na to, jak zachowują się w lasach i w pobliżu innych terenów zielonych.

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Źródło:
PAP, Reuters

Niż Isaac ze strefą chłodnego frontu przyniesie do Polski liczne burze, które będą nawiedzać kraj w kolejnych dniach. Za frontem do Polski napłynie chłodniejsze powietrze polarne znad Atlantyku, przez co temperatura spadnie o kilka stopni.

Pogoda na 5 dni. Za frontem napłynie do nas chłodniejsze powietrze

Pogoda na 5 dni. Za frontem napłynie do nas chłodniejsze powietrze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Włosi mierzą się z trudną pogodą, która wyraźnie dzieli kraj. Południe i centrum doświadczają potwornych upałów, a na na północy szaleją burze, które przynoszą ze sobą ulewy, grożące podtopieniami i osuwiskami. Taka sytuacja potrwa już kilka dni.

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Źródło:
Reuters, RaiNews

W słoneczne dni warto unikać kontaktu z niektórymi roślinami. Wśród nich jest między innymi seler, popularny składnik dań.

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Źródło:
PAP

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w poniedziałek w związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami wysłało SMS-owe ostrzeżenia. Otrzymali je odbiorcy sieci komórkowych, przebywający na terenie kilku województw.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

W niedzielę Francję nawiedziły burze, którym towarzyszył bardzo silny wiatr. Zrywał on dachy i powalał drzewa. W wyniku gwałtownej pogody jedna osoba została ranna. Część kraju pozostaje objęta pomarańczowymi alarmami.

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Źródło:
Enex, The Connexion

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze i powodzie zbierają śmiertelne żniwo w Korei Południowej. W wyniku skutków żywiołu zginęło już 18 osób, trwają poszukiwania zaginionych. Woda uszkodziła tysiące dróg i budynków.

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

Źródło:
BBC, Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski obecnie przechodzi proces rehabilitacji w niemieckiej Kolonii. W mediach społecznościowych poinformował, że już za kilka dni wróci do kraju. Pobyt w Polsce nie będzie jednak zbyt długi.

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na zachodzie Hiszpanii służby zmagają się z dużym pożarem lasu. Ewakuowano kilkaset osób. Lokalne władze twierdzą, że przyczyną może być celowe podpalenia. Trwa poszukiwanie sprawcy.

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Źródło:
PAP, El Mundo

Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, South China Morning Post, CNN

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w sobotę Silver Spring w stanie Maryland. Służby uratowały dziesiątki osób uwięzionych w zalanych samochodach.

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
FOX Weather, The New York Times, Patch.com

Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Źródło:
PAP

Do serii trzęsień ziemi doszło w pobliżu rosyjskiej Kamczatki. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 7,4 i 6,6. W regionie od Kamczatki po Hawaje obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami.

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Źródło:
PAP, USGS

W prywatnym rumuńskim zoo Arca lui Noe urodził się legrys, czyli hybryda lwa i tygrysa. Zwierzę stało się miejscową atrakcją turystyczną. Jego narodziny budzą kontrowersję wśród organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

Źródło:
Reuters

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Źródło:
Reuters, Times of India, economictimes.indiatimes.com

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC

Sobota przyniosła części kraju burze. Na Podlasiu pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+