Kraków – co zobaczyć? Miejsca do zwiedzenia i atrakcje turystyczne

Aktualizacja:
[object Object]
Krakowscy lekarze udowodnili istnienie alergii na smogtvn24
wideo 2/30

Sukiennice, Wawel, kościół Mariacki – to atrakcje turystyczne, które najbardziej kojarzą się z Krakowem. Miasto ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Podpowiadamy, co zobaczyć w Krakowie.

Wawel przez wiele stuleci był siedzibą polskich władców.Na Rynku Głównym, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, warto zobaczyć słynne atrakcje turystyczne – kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice, Wieżę Ratuszową. Hejnał z Wieży Mariackiej, grany co godzinę z północnej wieży, jest jednym z symboli miasta.

Żydowski Kazimierz to klimatyczne miejsce, pełne uliczek, zaułków i restauracji z tradycyjną żydowską kuchnią. Wielu artystów ma w okolicy swoje pracownie.Wokół Starego Miasta rozciągają się Planty. Tam możesz odpocząć po zwiedzaniu zabytków.Wawel W zakolu Wisły, nad Krakowem, góruje malowniczo położony Wawel. Miejsce to od wczesnego średniowiecza było ośrodkiem władzy kościelnej i świeckiej. Obecnie znajdują się tam największe atrakcje turystyczne Krakowa:

Zamek Królewski – w czasach Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta dawny gotycki pałac przebudowano na renesansową rezydencję ze wspaniałym dziedzińcem arkadowym, Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – jest tam Dzwon Zygmunt, a w podziemiach udostępnione dla zwiedzających są Groby Królewskie, Smocza Jama – wiąże się z nią legenda o Smoku Wawelskim, obok jaskini stoi zionący ogniem smok.ZOBACZ TEŻ: Najciekawsze miejsca województwa małopolskiego według Reporterów 24 U stóp Wawelu rozciągają się malownicze Bulwary Wiślane. To miejsce idealne na spacery i odpoczynek, pełne alejek i ścieżek rowerowych.

Kraków/WawelShutterstock

Rynek Główny

Na przecięciu dawnych szlaków handlowych znajduje się główny plac miejski, który wytyczony został podczas lokacji miasta w 1257 roku. Ma kształt kwadratu, a jego boki sięgają około 200 metrów długości. Był to największy plac średniowiecznej Europy. W 1978 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Z każdej pierzei rynku wychodzą trzy ulice. Jedynym odstępstwem jest ulica Grodzka – rozszerzona i ukośna. Taki układ placu jest charakterystyczny dla układu szachownicowego.

Budynki, które znajdują się na Rynku Głównym, od wieków zaspokajały podstawowe potrzeby mieszkańców miasta (Ratusz, Sukiennice i kościół Mariacki).

Od 1898 roku zobaczyć tu też można pomnik Adama Mickiewicza. A od 2005 roku w pobliżu Wieży Ratuszowej leży ogromna rzeźba „Eros Bendato”, przedstawiająca spętaną głowę młodzieńca. Jej autorem jest światowej sławy polski rzeźbiarz Igor Mitoraj.

Kościół św. Wojciecha

Świątynia stoi na Rynku Głównym. Historia kościoła sięga aż X wieku, kiedy kazania głosił w tym miejscu św. Wojciech. Co ciekawe, fragmenty muru znajdują się obecnie niemal dwa metry pod poziomem chodnika. To kiedyś był poziom Rynku.

Co można zwiedzić w Krakowie? Kościół Mariacki

Pierwsza świątynia w miejscu dzisiejszego kościoła Mariackiego znajdowała się tam już w 1222 roku. Wtedy nie istniał jeszcze Rynek Główny. Bryła, którą widzisz obecnie, pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Do końca XVIII wieku wokół kościoła znajdował się cmentarz parafialny.

Kiedy spojrzysz w górę, zobaczysz dwie wieże. Jedną niższą, drugą wyższą. Wyższa (licząca 81 metrów wysokości) zawsze należała do miasta. To na niej stał strażnik, który wypatrywał pożarów czy zbliżających się do miasta wrogów. Wygrywał też z tego miejsca hejnał, który obecnie jest jednym z symboli miasta. Niższa wieża (69 metrów wysokości) mieści w sobie pięć dzwonów. Jeden z nich pochodzi z XV wieku.

Wewnątrz kościoła znajduje się najważniejszy zabytek – ołtarz główny, stworzony przez Wita Stwosza. Dzieło powstawało w latach 1477-1489. Warto zwrócić też uwagę na XIX-wieczną polichromię, dzieło Jana Matejki i jego uczniów.

Sukiennice

To najstarsze centrum handlowe w Krakowie. Pierwsze Sukiennice powstały w XIII wieku. W tym miejscu koncentrował się handel – przyjezdni kupcy mogli sprzedawać tylko tam. Obecnie również kojarzy się z handlem. Na parterze znajdują się stoiska, w których kupić można różnorakie pamiątki.

Przy przejściu do Sukiennic (od strony pomnika Adama Mickiewicza) zobaczyć można zawieszony żelazny nóż. To znak dawnego surowego prawa. Według niego złodziei karało się obcięciem ucha.

Kraków/SukienniceShutterstock

Wieża ratuszowa

Jedyną pozostałością po ratuszu, czyli pierwszej siedzibie władz miasta, jest wieża ratuszowa. Ratusz powstał około 1300 roku.

Wieża ma 70 metrów wysokości. W jednej części jej podziemi znajdowała się Piwnica Świdnicka, w której napić się można było piwa i wina. Obok niej umieszczone było więzienie i izba tortur. Egzekucje (przez ścięcie) odbywały się na Rynku Głównym – między kościołem Mariackim a Szarą Kamienicą (Rynek Główny nr 6).

Ulica Floriańska

Z Rynku warto przespacerować się ulicą Floriańską. Zaczyna się przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego. Wytyczono ją w 1257 roku. Przez lata zmieniały się budynki, które przy niej stały – na początku były gotyckie, później ich styl ewoluował wraz ze zmieniającymi się epokami.

Brama Floriańska

Ulica Floriańska prowadzi aż do Bramy Floriańskiej, nazywanej również Bramą Chwały. Ma 34,5 metra wysokości, a wzmianki o niej pojawiają się w dokumentach z 1307 roku. Była jedną z siedmiu bram wiodących do miasta.

Barbakan

Obiekt ten został wzniesiony w latach 1498-1499. Miał chronić północny odcinek fortyfikacji Krakowa, który jako jedyny nie był chroniony przez naturalną zaporę wodną. Barbakan połączony jest z Bramą Floriańską za pomocą tak zwanej szyi.

Co jeszcze zwiedzić w Krakowie? Kazimierz

Na południe od Wawelu znajduje się Kazimierz. Dawniej było to osobne miasto, założone w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Miało chronić południowe granice grodu i ówczesną stolicę Polski. Pod koniec XV wieku powstało tam, wydzielone murami, autonomiczne miasto dla Żydów, którzy zostali przesiedleni z Krakowa.

Od 1800 roku Kazimierz jest dzielnicą Krakowa. Obecnie to klimatyczne miejsce, pełne uliczek, zaułków i restauracji z tradycyjną żydowską kuchnią, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Wielu artystów ma w okolicy swoje pracownie.

Kraków/dzielnica KazimierzAndrei Bortnikau / Shutterstock

Kraków z dzieckiem – Park Planty

Kolejnym niezwykłym i niepowtarzalnym miejscem, jakim może pochwalić się Kraków, są Planty. Okalają Stare Miasto parkowym pierścieniem. Powstały w XIX wieku i zajęły miejsce średniowiecznej fortyfikacji, które wymagały już rozbiórki. Zachowały się tylko nieliczne fragmenty murów: Brama Floriańska i Barbakan.

Z czasem na Plantach pojawiły się fontanny, sadzawki, egzotyczne rośliny. Obecnie Plany podzielone są na osiem ogrodów, łącznie mają około czterech kilometrów długości. To największy park miejski w Krakowie.

Zakrzówek

Jeżeli chcesz zobaczyć panoramę Krakowa, wybierz się na Zakrzówek. Znajdziesz tam też Skałki Twardowskiego. Legenda głosi, że powstały na skutek potężnego wybuchu w laboratorium słynnego czarnoksiężnika – stąd nazwa. Dziś to lubiane przez mieszkańców Krakowa tereny rekreacyjne, chętnie odwiedzane też amatorów wspinaczki.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam przeplatankę w pogodzie. Polska naprzemiennie znajdzie się pod wpływem obszarów niskiego i wysokiego ciśnienia, przez co niemal z dnia na dzień zaobserwujemy zmiany. W prognozach widać zarówno opady deszczu, jak i 16 stopni Celsjusza na termometrach.

Za sprawą Manueli doświadczymy marcowej zmienności

Za sprawą Manueli doświadczymy marcowej zmienności

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W nocy z poniedziałku na wtorek temperatura przy gruncie spadnie do -3 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

Ostrzeżenia IMGW dla ośmiu województw

Ostrzeżenia IMGW dla ośmiu województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niedźwiedzica zaatakowała mężczyznę na Słowacji. Zwierzę, któremu towarzyszyły dwa młode, było agresywne i nie reagowało na próby obrony. Do zdarzenia, zarejestrowanego na nagraniu, doszło w rejonie pasma górskiego Mała Fatra.

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Dramatyczne nagranie

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Dramatyczne nagranie

Źródło:
zilinak.sk, tvnmeteo.pl

Małe ilości pyłu znad Sahary dotarły w niedzielę do południowej części Polski. Czy zjawisko zostanie z nami na dłużej? Zapytaliśmy o to naszą synoptyk Arletę Unton-Pyziołek.

Pył saharyjski nad Polską. Synoptyk sprawdza

Pył saharyjski nad Polską. Synoptyk sprawdza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa walka z pożarami, które od ubiegłego tygodnia niszczą lasy w Korei Południowej. Dotychczas płomienie zniszczyły ponad 8,7 tysięcy hektarów terenów leśnych i zagroziły dziesiątkom domów. Cztery osoby zginęły podczas akcji ratunkowej, dziewięć odniosło rany.

Płomienie zbliżają się do miast. Nie żyją cztery osoby

Płomienie zbliżają się do miast. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Wirujący lej pojawił się mieście Rolling Fork w stanie Missisipi. Tornado uszkodziło kilka budynków gospodarczych i zerwało linie elektryczne. Kilkaset domów było pozbawionych prądu.

Zawyły syreny, pojawił się wirujący lej. Nagranie

Zawyły syreny, pojawił się wirujący lej. Nagranie

Źródło:
CNN, timesnownews.com

Śnieg pojawił się w północno-wschodniej części Hiszpanii. Na drogach występowały spore utrudnienia. Hiszpańska służba meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia. Jednak dla niektórych mieszkańców widok zabielonych krajobrazów okazał się przyjemny.

Spadł śnieg, zamknięto część dróg. Powrót zimowej aury

Spadł śnieg, zamknięto część dróg. Powrót zimowej aury

Źródło:
ENEX, larazon.es

Gwałtowna burza przetoczyła się przez boliwijskie miasto El Alto, położone w zachodniej części kraju. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Na ulicach zrobiło się biało, jakby spadł śnieg.

Po burzy utworzyły się dywany gradu

Źródło:
Reuters

Strażacy walczą z pożarami lasów, które szaleją w Karolinie Północnej. Z powodu zagrożenia konieczna była ewakuacja części mieszkańców hrabstwa Polk. W sąsiedniej Karolinie Południowej ogłoszono stan wyjątkowy.

"Jeśli nie opuścisz terenu teraz, możesz zginąć"

"Jeśli nie opuścisz terenu teraz, możesz zginąć"

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. Poniedziałek 24.03 w całej Polsce będzie pochmurny. W większości kraju wystąpią przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy od 9 do 15 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 24.03. Niebo spowiją deszczowe chmury, lokalnie zagrzmi

Pogoda na dziś - poniedziałek 24.03. Niebo spowiją deszczowe chmury, lokalnie zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Młody paszczak australijski z ogrodu zoologicznego w Atlancie otrzymał imię Pierogi. Jak przekazali opiekunowie, pisklę szybko rośnie i już wkrótce rozpocznie kolejny etap dojrzewania. Gatunek pochodzi z Australii, gdzie bywa mylony z sowami - ptaki te aktywne są bowiem nocą.

Amerykańskie zoo przywitało na świecie Pierogi

Amerykańskie zoo przywitało na świecie Pierogi

Źródło:
Zoo Atlanta, Australian Museum

Zawalił się zabytkowy most na rzece Tag w centralnej Hiszpanii. Jak poinformowały lokalne władze, do uszkodzenia doszło w niedzielną noc. Most pochodził z XV wieku i został założony na konstrukcji pochodzącej z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Źródło:
El Pais, La Razon

Lew morski zaatakował i pogryzł surfera u wybrzeży Kalifornii. Niezwykła agresja zwierzęcia była prawdopodobnie wywołana przez chorobę. W okolicy od miesiąca trwa toksyczny zakwit, a zatrute zwierzęta cierpią tak bardzo, że mogą atakować bez ostrzeżenia.

Lew morski pogryzł surfera. Zwierzę było chore

Lew morski pogryzł surfera. Zwierzę było chore

Źródło:
CBS News

Kania ruda zazwyczaj pojawia się w naszym kraju w marcu, dlatego uznawana jest za zwiastun wiosny. Należy do gatunków nielicznych, ale ze względu na swoje upierzenie ptaka można zaliczyć do grona najpiękniejszych drapieżników w Europie. Siedliska tych zwierząt w Polsce objęte są ścisłą ochroną.

Występuje nielicznie, uważa się ją za "zwiastun wiosny"

Występuje nielicznie, uważa się ją za "zwiastun wiosny"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Aragonii w północno-wschodniej Hiszpanii na niebezpiecznym szlaku prowadzącym na szczyt Moncayo zginęło trzech alpinistów. Wejście na górę utrudniała im skrajnie niekorzystna pogoda - wiał silny wiatr, padał śnieg.

Ten szczyt o tej porze roku to "piekło". Trzech alpinistów zginęło

Ten szczyt o tej porze roku to "piekło". Trzech alpinistów zginęło

Źródło:
PAP, El Pais

Portugalia od kilku dni odczuwa skutki burzy Martinho. Silny wiatr łamał drzewa i powodował utrudnienia komunikacyjne. Kilka osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. W sobotę w części regionów kraju wciąż obowiązywały pomarańczowe ostrzeżenia.

Burza nęka ich od kilku dni. Powalone drzewa, są ranni

Burza nęka ich od kilku dni. Powalone drzewa, są ranni

Źródło:
PAP, SIC Noticias, tvnmeteo.pl

Hiszpania zmaga się z powodziami, które są następstwem ulewnych opadów deszczu. Lokalne media podały, że w wyniku żywiołu zginęły trzy osoby. W mieście Avila ogłoszono stan wyjątkowy.

Powodzie sieją spustoszenie. "Jestem przerażony, wszystko jest pod wodą"

Powodzie sieją spustoszenie. "Jestem przerażony, wszystko jest pod wodą"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais, 20 Minutos, elconfidencial.com

Na orbicie okołoziemskiej znajduje się obecnie ponad 28 tysięcy obiektów stworzonych przez człowieka. Około 11 tysięcy z nich to aktywne satelity, a liczba ta wciąż rośnie. Aby nie "zaśmiecać" przestrzeni dookoła naszej planety, nieużywane obiekty są sprowadzane niżej, gdzie z pomocą grawitacji spalają się w atmosferze. Chociaż rozwiązanie to pozwala odzyskać cenne miejsce na orbicie, naukowcy zaczynają zastanawiać się, jaki wpływ na atmosferę mają resztki "kosmicznych śmieci".

Tysiące satelitów co roku ulegają spaleniu. Jaki wpływ mają na ziemską atmosferę?

Tysiące satelitów co roku ulegają spaleniu. Jaki wpływ mają na ziemską atmosferę?

Źródło:
The Conversation

Morświn to bałtycki krewny delfinów. W Bałtyku, a tym bardziej na wodach polskich, jest gościem i dlatego gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. - Zwierzęta te są niesłychanie trudne do zaobserwowania, małe i bardzo płochliwe - powiedział oceanolog profesor Jan Marcin Węsławski.

Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania

Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania

Źródło:
PAP

Pierścienie Saturna "zniknęły" w niedzielę - przynajmniej z perspektywy obserwatorów z Ziemi. Do zjawiska dochodzi cyklicznie, a jest ono związane z wzajemnym położeniem tych dwóch planet. Kiedy zobaczymy je ponownie?

W niedzielę Saturn "stracił" swoje pierścienie

W niedzielę Saturn "stracił" swoje pierścienie

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Ośmiornica na grzbiecie rekina - taki widok udało się uwiecznić badaczom z Nowej Zelandii. Na nagraniu widać pomarańczowego głowonoga przycupniętego między płetwami ostronosa atlantyckiego. Naukowcy przyznali, że trudno im wyjaśnić, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch gatunków.

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Źródło:
University of Auckland, LiveScience

Jeden z podleśniczych z Turka (woj. wielkopolskie) pokazał, jak wygląda jego codzienność. Na nogawce jego spodni osiadło kilkanaście kleszczy. Pajęczaki te są aktywne od dawna, jednak z uwagi na coraz wyższą temperaturę pokazują się chętniej. Jak chronić się przed ukąszeniem i co robić, gdy już do niego dojdzie?

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysoka temperatura i mnóstwo słońca - taką pogodą mogli cieszyć się w piątek przebywający na wybrzeżu Chorwacji. Były nawet osoby, które odważyły się popływać w Adriatyku.

Tak Chorwaci świętowali pierwszy dzień wiosny

Tak Chorwaci świętowali pierwszy dzień wiosny

Źródło:
Reuters

Ci, którzy wstali w piątek przed godziną 6 rano, mogli zaobserwować kilkusekundowy przelot bolidu. Według ekspertów z sieci obserwacyjnej Skytinel, obiekt mógł być związany z rojem eta Virginidów.

"W atmosferę nad Polską wtargnęła kosmiczna skała". Bolid na nagraniu

"W atmosferę nad Polską wtargnęła kosmiczna skała". Bolid na nagraniu

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki, który położony jest na indonezyjskiej wyspie Flores, w czwartek i piątek pokazał swoje groźne oblicze. Na Flores obowiązuje najwyższy stopień stanu alarmowego. Są informacje o osobach, które odniosły obrażenia na skutek kontaktu z popiołem.

Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji

Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, The Guardian

Już za kilka dni Słońce nad naszymi głowami będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Nadchodzi częściowe zaćmienie Słońca, a więc zjawisko, podczas którego część naszej dziennej gwiazdy zostanie przysłonięta przez Księżyc. Jak przygotować się do obserwacji?

Zaćmienie Słońca w Polsce już za kilka dni. Jak je obserwować

Zaćmienie Słońca w Polsce już za kilka dni. Jak je obserwować

Źródło:
PAP