Kraków – co zobaczyć? Miejsca do zwiedzenia i atrakcje turystyczne

Aktualizacja:
[object Object]
Krakowscy lekarze udowodnili istnienie alergii na smogtvn24
wideo 2/30

Sukiennice, Wawel, kościół Mariacki – to atrakcje turystyczne, które najbardziej kojarzą się z Krakowem. Miasto ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Podpowiadamy, co zobaczyć w Krakowie.

Wawel przez wiele stuleci był siedzibą polskich władców.Na Rynku Głównym, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, warto zobaczyć słynne atrakcje turystyczne – kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice, Wieżę Ratuszową. Hejnał z Wieży Mariackiej, grany co godzinę z północnej wieży, jest jednym z symboli miasta.

Żydowski Kazimierz to klimatyczne miejsce, pełne uliczek, zaułków i restauracji z tradycyjną żydowską kuchnią. Wielu artystów ma w okolicy swoje pracownie.Wokół Starego Miasta rozciągają się Planty. Tam możesz odpocząć po zwiedzaniu zabytków.Wawel W zakolu Wisły, nad Krakowem, góruje malowniczo położony Wawel. Miejsce to od wczesnego średniowiecza było ośrodkiem władzy kościelnej i świeckiej. Obecnie znajdują się tam największe atrakcje turystyczne Krakowa:

Zamek Królewski – w czasach Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta dawny gotycki pałac przebudowano na renesansową rezydencję ze wspaniałym dziedzińcem arkadowym, Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – jest tam Dzwon Zygmunt, a w podziemiach udostępnione dla zwiedzających są Groby Królewskie, Smocza Jama – wiąże się z nią legenda o Smoku Wawelskim, obok jaskini stoi zionący ogniem smok.ZOBACZ TEŻ: Najciekawsze miejsca województwa małopolskiego według Reporterów 24 U stóp Wawelu rozciągają się malownicze Bulwary Wiślane. To miejsce idealne na spacery i odpoczynek, pełne alejek i ścieżek rowerowych.

Kraków/WawelShutterstock

Rynek Główny

Na przecięciu dawnych szlaków handlowych znajduje się główny plac miejski, który wytyczony został podczas lokacji miasta w 1257 roku. Ma kształt kwadratu, a jego boki sięgają około 200 metrów długości. Był to największy plac średniowiecznej Europy. W 1978 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Z każdej pierzei rynku wychodzą trzy ulice. Jedynym odstępstwem jest ulica Grodzka – rozszerzona i ukośna. Taki układ placu jest charakterystyczny dla układu szachownicowego.

Budynki, które znajdują się na Rynku Głównym, od wieków zaspokajały podstawowe potrzeby mieszkańców miasta (Ratusz, Sukiennice i kościół Mariacki).

Od 1898 roku zobaczyć tu też można pomnik Adama Mickiewicza. A od 2005 roku w pobliżu Wieży Ratuszowej leży ogromna rzeźba „Eros Bendato”, przedstawiająca spętaną głowę młodzieńca. Jej autorem jest światowej sławy polski rzeźbiarz Igor Mitoraj.

Kościół św. Wojciecha

Świątynia stoi na Rynku Głównym. Historia kościoła sięga aż X wieku, kiedy kazania głosił w tym miejscu św. Wojciech. Co ciekawe, fragmenty muru znajdują się obecnie niemal dwa metry pod poziomem chodnika. To kiedyś był poziom Rynku.

Co można zwiedzić w Krakowie? Kościół Mariacki

Pierwsza świątynia w miejscu dzisiejszego kościoła Mariackiego znajdowała się tam już w 1222 roku. Wtedy nie istniał jeszcze Rynek Główny. Bryła, którą widzisz obecnie, pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Do końca XVIII wieku wokół kościoła znajdował się cmentarz parafialny.

Kiedy spojrzysz w górę, zobaczysz dwie wieże. Jedną niższą, drugą wyższą. Wyższa (licząca 81 metrów wysokości) zawsze należała do miasta. To na niej stał strażnik, który wypatrywał pożarów czy zbliżających się do miasta wrogów. Wygrywał też z tego miejsca hejnał, który obecnie jest jednym z symboli miasta. Niższa wieża (69 metrów wysokości) mieści w sobie pięć dzwonów. Jeden z nich pochodzi z XV wieku.

Wewnątrz kościoła znajduje się najważniejszy zabytek – ołtarz główny, stworzony przez Wita Stwosza. Dzieło powstawało w latach 1477-1489. Warto zwrócić też uwagę na XIX-wieczną polichromię, dzieło Jana Matejki i jego uczniów.

Sukiennice

To najstarsze centrum handlowe w Krakowie. Pierwsze Sukiennice powstały w XIII wieku. W tym miejscu koncentrował się handel – przyjezdni kupcy mogli sprzedawać tylko tam. Obecnie również kojarzy się z handlem. Na parterze znajdują się stoiska, w których kupić można różnorakie pamiątki.

Przy przejściu do Sukiennic (od strony pomnika Adama Mickiewicza) zobaczyć można zawieszony żelazny nóż. To znak dawnego surowego prawa. Według niego złodziei karało się obcięciem ucha.

Kraków/SukienniceShutterstock

Wieża ratuszowa

Jedyną pozostałością po ratuszu, czyli pierwszej siedzibie władz miasta, jest wieża ratuszowa. Ratusz powstał około 1300 roku.

Wieża ma 70 metrów wysokości. W jednej części jej podziemi znajdowała się Piwnica Świdnicka, w której napić się można było piwa i wina. Obok niej umieszczone było więzienie i izba tortur. Egzekucje (przez ścięcie) odbywały się na Rynku Głównym – między kościołem Mariackim a Szarą Kamienicą (Rynek Główny nr 6).

Ulica Floriańska

Z Rynku warto przespacerować się ulicą Floriańską. Zaczyna się przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego. Wytyczono ją w 1257 roku. Przez lata zmieniały się budynki, które przy niej stały – na początku były gotyckie, później ich styl ewoluował wraz ze zmieniającymi się epokami.

Brama Floriańska

Ulica Floriańska prowadzi aż do Bramy Floriańskiej, nazywanej również Bramą Chwały. Ma 34,5 metra wysokości, a wzmianki o niej pojawiają się w dokumentach z 1307 roku. Była jedną z siedmiu bram wiodących do miasta.

Barbakan

Obiekt ten został wzniesiony w latach 1498-1499. Miał chronić północny odcinek fortyfikacji Krakowa, który jako jedyny nie był chroniony przez naturalną zaporę wodną. Barbakan połączony jest z Bramą Floriańską za pomocą tak zwanej szyi.

Co jeszcze zwiedzić w Krakowie? Kazimierz

Na południe od Wawelu znajduje się Kazimierz. Dawniej było to osobne miasto, założone w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Miało chronić południowe granice grodu i ówczesną stolicę Polski. Pod koniec XV wieku powstało tam, wydzielone murami, autonomiczne miasto dla Żydów, którzy zostali przesiedleni z Krakowa.

Od 1800 roku Kazimierz jest dzielnicą Krakowa. Obecnie to klimatyczne miejsce, pełne uliczek, zaułków i restauracji z tradycyjną żydowską kuchnią, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Wielu artystów ma w okolicy swoje pracownie.

Kraków/dzielnica KazimierzAndrei Bortnikau / Shutterstock

Kraków z dzieckiem – Park Planty

Kolejnym niezwykłym i niepowtarzalnym miejscem, jakim może pochwalić się Kraków, są Planty. Okalają Stare Miasto parkowym pierścieniem. Powstały w XIX wieku i zajęły miejsce średniowiecznej fortyfikacji, które wymagały już rozbiórki. Zachowały się tylko nieliczne fragmenty murów: Brama Floriańska i Barbakan.

Z czasem na Plantach pojawiły się fontanny, sadzawki, egzotyczne rośliny. Obecnie Plany podzielone są na osiem ogrodów, łącznie mają około czterech kilometrów długości. To największy park miejski w Krakowie.

Zakrzówek

Jeżeli chcesz zobaczyć panoramę Krakowa, wybierz się na Zakrzówek. Znajdziesz tam też Skałki Twardowskiego. Legenda głosi, że powstały na skutek potężnego wybuchu w laboratorium słynnego czarnoksiężnika – stąd nazwa. Dziś to lubiane przez mieszkańców Krakowa tereny rekreacyjne, chętnie odwiedzane też amatorów wspinaczki.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda w kolejnych dniach w Europie będzie niebezpieczna. Za sprawą rozległego i głębokiego niżu islandzkiego, w części kontynentu powieje silny wiatr, a miejscami spadną obfite opady śniegu. W Polsce aura nie okaże się jednak tak gwałtowna. Jakiej pogody możemy się spodziewać?

"Głównym graczem w Europie będzie głęboki niż islandzki". Co przyniesie w Polsce

"Głównym graczem w Europie będzie głęboki niż islandzki". Co przyniesie w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) konstruuje lądownik księżycowy, którego zadaniem będzie dostawa różnego rodzaju ładunków na powierzchnię naszego naturalnego satelity. Najważniejszy element konstrukcji, czyli ramię robotyczne, stworzy polska firma PIAP Space.

Kosmiczny sukces Polaków. Zbudują kluczowy element lądownika

Kosmiczny sukces Polaków. Zbudują kluczowy element lądownika

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24 BiS

W tym roku luty liczy 29 dni. Oznacza to, że 2024 jest rokiem przestępnym. Zwykle lata przestępne wypadają mniej więcej co cztery lata, ale nie zawsze tak się dzieje.

Ile dni ma luty 2024? Co to jest rok przestępny?

Ile dni ma luty 2024? Co to jest rok przestępny?

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, forbes.com

Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnymi porywami wiatru, a także ulewnym deszczem. Aura będzie groźna w kilku województwach kraju.

Przybyło alertów IMGW przez niebezpieczną pogodą

Przybyło alertów IMGW przez niebezpieczną pogodą

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Trąba powietrzna przetoczyła się przez indonezyjskie miasto Sumedang na Jawie. Na skutek żywiołu, który w tej części świata prawie nie występuje, ranne zostały co najmniej 33 osoby. Wiele domów zostało uszkodzonych.

W Indonezji to się prawie nie zdarza. "Dach natychmiast odleciał"

W Indonezji to się prawie nie zdarza. "Dach natychmiast odleciał"

Źródło:
Reuters, thejakartapost.com

Już za kilka miesięcy rozpocznie się na Atlantyku sezon huraganowy. Zdaniem ekspertów z amerykańskiego serwisu meteorologicznego AccuWeather, zmiana anomalii pogodowej z El Nino na La Nina spowoduje, że gwałtownych zjawisk może być wyjątkowo dużo.

La Nina i coraz cieplejsze wody Atlantyku będą napędzać gwałtowne zjawiska

La Nina i coraz cieplejsze wody Atlantyku będą napędzać gwałtowne zjawiska

Źródło:
AccuWeather

Lądownik księżycowy Nova-C ma w czwartek dotrzeć na powierzchnię Księżyca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to pierwsze amerykańskie lądowanie na Srebrnym Globie od ponad 50 lat i zarazem pierwsze w historii z wykorzystaniem prywatnego statku kosmicznego.

Już dziś historyczna próba lądowania USA na Księżycu

Już dziś historyczna próba lądowania USA na Księżycu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Śnieżyce, które przetoczyły się przez północne i środkowe Chiny, wywołały paraliż komunikacyjny. Przez śnieg odwołano zajęcia w szkołach. W samym tylko Pekinie na drogi wyjechało siedem tysięcy pługów. Z kolei południowe regiony kraju przygotowują się na mróz i temperaturę wynoszącą -20 stopni.

Śnieżyce paraliżują Chiny. Siedem tysięcy pługów na ulicach Pekinu

Śnieżyce paraliżują Chiny. Siedem tysięcy pługów na ulicach Pekinu

Źródło:
Reuters, PAP

W australijskim stanie Wiktoria szaleją pożary buszu, które wymknęły się spod kontroli. Z uwagi na niebezpieczną sytuację władze nakazały ewakuację ponad dwóm tysiącom mieszkańców miast Raglan i Beaufort.

Pożary wymknęły się spod kontroli. Nakaz ewakuacji dla dwóch tysięcy osób

Pożary wymknęły się spod kontroli. Nakaz ewakuacji dla dwóch tysięcy osób

Źródło:
Reuters, PAP, abc.net.au

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że fiszbinowce mogą wydawać z siebie co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie. Umożliwia im to specyficzna budowa krtani, która wykształciła się w drodze ewolucji.

Te wieloryby mogą wydawać co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie

Te wieloryby mogą wydawać co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie

Źródło:
PAP, nature.com, eurekalert.org

Pogoda na dziś. Czwartek 22.02 niemal wszędzie upłynie pod znakiem pochmurnej i mokrej aury. W niektórych regionach wiatr mocno się rozpędzi, najsilniejszy będzie w górach. Termometry wskażą wysokie wartości.

Pogoda na dziś - czwartek 22.02. Będzie padać, a w części kraju także silnie powieje

Pogoda na dziś - czwartek 22.02. Będzie padać, a w części kraju także silnie powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niespotykane jak na luty ciepło nie opuści nas w ciągu najbliższych dni. Temperatura wszędzie będzie dodatnia, a w części kraju zbliży się nawet do 15 stopni Celsjusza. W prognozie pogody na 5 dni widać także dużo chmur i opady deszczu.

Jest i będzie ciepło. Jak bardzo? Pogoda na 5 dni

Jest i będzie ciepło. Jak bardzo? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na marzec 2024. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków IMGW, początek miesiąca ma być cieplejszy niż zazwyczaj, jednak później aura wróci do normy. Miejscami w marcu może być nawet chłodniej niż zazwyczaj. W większości regionów spodziewane są także wysokie jak na ten miesiąc opady.

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Źródło:
IMGW CMM, tvnmeteo.pl

ERS-2, czyli satelita obserwacyjny wystrzelony w kosmos prawie 30 lat temu, w środę ponownie wszedł w atmosferę Ziemi - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Zanim doszło do tego nad północną częścią Oceanu Spokojnego, obiekt krążył po orbicie przez ponad godzinę.

Satelita wszedł w ziemską atmosferę między Hawajami a Alaską

Satelita wszedł w ziemską atmosferę między Hawajami a Alaską

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, tvnmeteo.pl, The Independent

Dwa samochody wpadły do ogromnej dziury, która utworzyła się w drodze w Neapolu. Jednym z tych aut podróżowało dwóch mężczyzn, w tym radny miasta. - To cud, że żyjemy - przyznał Giulio Delle Donne.

Ogromna dziura pochłonęła dwa samochody w Neapolu. W jednym z nich był miejski radny

Ogromna dziura pochłonęła dwa samochody w Neapolu. W jednym z nich był miejski radny

Źródło:
Corriere Napoli, Reuters, tvn24.pl

Nowy gatunek żachwy, żyjący u wybrzeży Japonii, został niedawno opisany przez naukowców. Morskie stworzenie podbiło serca internautów, ponieważ wygląda jak komiksowe skrzyżowanie pandy i szkieletu.

Jak skrzyżowanie pandy i szkieletu. Opisano niezwykłe podwodne stworzenie

Jak skrzyżowanie pandy i szkieletu. Opisano niezwykłe podwodne stworzenie

Źródło:
Reuters

Jakość powietrza w Stanach Zjednoczonych za 30 lat może zdecydowanie się pogorszyć. Jako główną przyczynę wskazuje się coraz częstsze pożary lasów w Kanadzie i zachodnich stanach. Naukowcy obawiają się, że poziom zanieczyszczenia wróci do wartości z początku XX wieku.

"Czerwonych dni" w USA może być coraz więcej. "Przygnębiający trend"

"Czerwonych dni" w USA może być coraz więcej. "Przygnębiający trend"

Źródło:
ABC News, First Street Foundation

Obfite opady śniegu spowodowały zawalenie się dachu szpitala w Suqian w północnych Chinach. Jak przekazały lokalne media, do zdarzenia doszło w środku nocy, gdy ta część budynku była pusta. Śnieg dał się we znaki także rolnikom - jego gruba, ciężka pokrywa uszkodziła część szklarni.

Pod śniegiem zawalił się dach szpitala. Było o krok od tragedii

Pod śniegiem zawalił się dach szpitala. Było o krok od tragedii

Źródło:
Reuters, guancha.cn, Xinhua

Ulewny deszcz nawiedził hrabstwo Del Norte w Kalifornii. Doprowadził do powstania tam osuwiska. Na jedną z dróg ze zbocza osunęły się drzewa, co zostało zarejestrowane na nagraniu.

Drzewa osuwają się ze zbocza na drogę. Nagranie

Drzewa osuwają się ze zbocza na drogę. Nagranie

Źródło:
CNN, Reuters

Smog od kilku dni unosi się nad Mediolanem. Władze wprowadzają ograniczenia, by załagodzić sytuację, między innymi zakazują używania pieców opalanych drewnem. Jak zauważają eksperci, problemy z zanieczyszczonym powietrzem są spowodowane działalnością rolniczą i przemysłową, a także tym, że miasto położone jest w dolinie.

"Śmierdzi! Czuję pieczenie w gardle, kaszlę"

"Śmierdzi! Czuję pieczenie w gardle, kaszlę"

Aktualizacja:
Źródło:
ANSA, Reuters

Strażacy umacniają zaporę na Jeziorze Wonieskim w powiecie kościańskim. Służby obawiają się przerwania tamy i niekontrolowanego wycieku wody, który stanowić może zagrożenie dla położonych zaledwie dwa kilometry dalej miejscowości.

Strażacy umacniają zaporę i układają worki z piaskiem. Woda zagraża domom

Strażacy umacniają zaporę i układają worki z piaskiem. Woda zagraża domom

Źródło:
TVN24, IMGW

Japonię nawiedziła fala ciepła. We wtorek w Tokio na termometrach pojawiła się wartość 23,7 stopni Celsjusza, typowa raczej dla maja niż dla lutego. Ocieplenie nie potrwa jednak długo.

Wiosna zajrzała do Japonii. "Wczoraj było zimno, a dziś już jest ciepło"

Wiosna zajrzała do Japonii. "Wczoraj było zimno, a dziś już jest ciepło"

Źródło:
Reuters, The Japan News

Osuwisko zeszło na wioskę w Afganistanie, niszcząc 20 domów i grzebiąc ich mieszkańców pod zwałami śniegu i błota. Do katastrofy doszło za sprawą ulew i śnieżyc, które nawiedziły region. W katastrofie mogło zginąć nawet 25 osób, zaś akcja ratunkowa okazała się bardzo trudna.

Osuwisko pogrzebało domy, ratownicy nie mogli dotrzeć na miejsce. Nie żyje 25 osób

Osuwisko pogrzebało domy, ratownicy nie mogli dotrzeć na miejsce. Nie żyje 25 osób

Źródło:
Reuters, PAP, Al Arabiya, Daily Sabah

Samiec wilka pokonał trasę z zachodnich Niemiec do Hiszpanii. Jak wynika z analizy odchodów, zwierzę przeszło co najmniej 1240 kilometrów, co jest najdłuższą udokumentowaną podróżą przedstawiciela tego gatunku. Takie długie wyprawy wśród wilków nie są wcale przypadkiem.

Wilk pokonał trasę z Niemiec do Hiszpanii

Wilk pokonał trasę z Niemiec do Hiszpanii

Źródło:
Reuters, Generalitat de Catalunya

W zoo w Kopenhadze urodziło się we wtorek słoniątko. Jest to dziecko 16-letniej Kumari, która również przyszła na świat w ogrodzie zoologicznym. Poród przebiegł sprawnie i bez żadnych komplikacji.

W kopenhaskim zoo urodziło się słoniątko

W kopenhaskim zoo urodziło się słoniątko

Źródło:
Reuters

Poznanie składu chemicznego smogu może ułatwić walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane z lat 2006-2020 dotyczące pyłów zawieszonych PM2,5 i odkryli, że ich stężenie uległo zmniejszeniu, a lokalnie zmienił się również skład zanieczyszczeń. Poznanie tych zależności może wpłynąć na stworzenie regionalnych strategii poprawy jakości powietrza.

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, trzeba znać jego skład

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, trzeba znać jego skład

Źródło:
UNC Chapel Hill, New York Times

Najjaśniejszy kwazar we Wszechświecie został zidentyfikowany przez badaczy. Obiekt ma średnicę siedmiu lat świetlnych, a w jego centrum znajduje się czarna dziura pożerająca każdego dnia tyle materii, ile znajduje się w naszym Słońcu.

Jest 500 bilionów jaśniejszy od Słońca, a jego czarna dziura rośnie w rekordowym tempie

Jest 500 bilionów jaśniejszy od Słońca, a jego czarna dziura rośnie w rekordowym tempie

Źródło:
ESO