Kolejne niesamowite zdjęcia zostały zrobione przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Przestawiają one Mgławicę Tarantula, która jest domem najgorętszych i najbardziej masywnych gwiazd, jakie znamy.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił na zdjęciach tysiące nigdy wcześniej niewidzianych młodych gwiazd położonych w Mgławicy Tarantula w Wielkim Obłoku Magellana. Fotografie ujrzały światło dzienne we wtorek 6 września.
Ta wielka mgławica znajduje się w konstelacji Złotej Ryby i jest najbardziej aktywnym obszarem gwiazdotwórczym w całej Grupie Lokalnej (grupie kilkudziesięciu galaktyk, do której należy też Droga Mleczna.). Nazwa Tarantula nawiązuje do tego, że jej świetliste włókna przypominają nogi pająka.
Co widać na zdjęciach
Jak tłumaczy Europejska Agencja Kosmiczna, poniższe zdjęcie uchwycone przez kamerę teleskopu obrazującą w bliskiej podczerwieni (NIRCam) przedstawia region przypominający dom tarantuli wyłożony jedwabiem. Widoczne na środku wgłębienie mgławicy zostało "wydrążone" przez promieniowanie pochodzące z gromady masywnych, młodych gwiazd, które na obrazie mienią się błękitem. Ponadto kamera NIRSpec uchwyciła bardzo młodą gwiazdę, która utrzymuje wokół siebie izolujący ją obłok pyłu.
Na zdjęciu wykonanym przez kamerę wykorzystującą dłuższe fale podczerwone (MIRI) ten sam obszar wygląda zupełnie inaczej. Gorące gwiazdy bledną, a chłodniejszy gaz i pył w Mgławicy świecą.
Jest domem najgorętszych i najbardziej masywnych gwiazd
Oddalona o 161 tysięcy lat świetlnych od nas mgławica jest "domem" najgorętszych i najbardziej masywnych gwiazd, jakie znamy. Jednym z powodów, dla których interesują się nią tak astronomowie jest to, że ma podobny skład chemiczny do gigantycznych obszarów gwiazdotwórczych aktywnych wtedy, kiedy wszechświat miał mniej więcej 2-3 miliardy lat. Wówczas tempo powstawania gwiazd było najwyższe. To właśnie sprawia, że Mgławica Tarantula jest idealnym miejscem do badania mechanizmów powstawania gwiazd.
Pomimo wielu obserwacji ciał niebieskich, proces ich formowania się wciąż kryje wiele tajemnic.
Teleskop Jamesa Webba
Teleskop Jamesa Webba to najbardziej zaawansowany i najpotężniejszy teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek zaprojektowano. Przełomowe obserwatorium stworzone zostało przez naukowców z NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.
Budowa ważącego ponad 6,3 tony teleskopu kosztowała 10 miliardów dolarów. Został wystrzelony 25 grudnia 2021 roku. Znajduje się w punkcie L2, czyli orbicie oddalonej od naszej planety o 1,5 miliona kilometrów, a więc prawie cztery razy dalej niż Księżyc. Urządzenie posiada zwierciadło o średnicy 6,5 metra i prowadzi obserwacje w podczerwieni. Jest nazywany następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, który działa od ponad 30 lat
Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team