Koronawirus SARS-CoV-2 zaatakował jak dotąd ponad 82 tysiące osób. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 2804. Sprawdź statystyki dotyczące zachorowań na COVID-19 - chorobę wywoływaną przez koronawirusa. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie, przypominamy, że całą dobę działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, a jej numer to 800 190 590.
Na całym świecie odnotowano 82 184 przypadki zakażeń koronawirusem. Najwięcej pojawiło się ich na terenie Chin kontynentalnych - 78 499. Na drugim miejscu znajduje się Korea Południowa, gdzie zarażonych jest 1 595 osób. W przypadku tego kraju możemy mówić o dużym skoku, ponieważ jeszcze we środę rano informowano, że liczba chorych to o 1261.
Na statku Diamond Princess, który aktualnie cumuje w Japonii, potwierdzono 705 przypadków zakażenia koronawirusem. Statek ten w statystykach traktuje się jak osobne terytorium. We Włoszech liczba zakażonych sięgnęła 470, a w Japonii - 189.
Łącznie poza Chinami zainfekowanych jest 3333 osoby. Na całym świecie życie straciło 2804 osoby. We Włoszech łącznie zmarło 12 osób.
O ile dane liczbowe aktualizowane są na bieżąco, o tyle wykresy aktualizowane są z dnia na dzień.
Zobacz wideo, jak rozwijała się epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 w pierwszych 36 dniach w porównaniu do świńskiej grypy, SARS i MERS:
Gdzie umiera najwięcej osób
Największą śmiertelnością cechują się przypadki w Chinach. Zmarło tam już 2747 osób. Poza Chinami koronawirus zebrał największe śmiertelne żniwo w Iranie, gdzie życie straciło 19 osób. W Korei Południowej koronawirus zabił 13 osób, a we Włoszech - 12. Łącznie na statku Diamond Princess zmarło czworo pasażerów.
Największe żniwo koronawirus zebrał 23 lutego, kiedy zmarło 158 osób. Wtedy odnotowano również największy skok w śmiertelności, ponieważ dzień wcześniej wirus zabił sto osób. Wysoka śmiertelność z powodu koronawirusa została zanotowana też 12 lutego (146 ofiar), 14 i 15 lutego (po 143 ofiary) oraz 18 lutego (136 ofiar).
Największy spadek w dziennym bilansie ofiar zarejestrowano z 23 lutego (158 zgonów) na 24 lutego (zmarło 81 osób). Różnica wyniosła 77 przypadków.
Trendy w liczbie zakażonych
Według danych najwięcej nowych przypadków koronawirusa na całym świecie, w tym w Chinach, pojawiło się 12 lutego. Zakażenie wykryto wtedy u ponad 14 tysięcy osób. Od tego dnia do 15 lutego obserwowano stopniowy spadek liczby nowych zakażeń. Liczba nowych zakażonych wzrosła nieznacznie 16 lutego, potem znów zaczęła spadać, by wzrosnąć 20 lutego. Z 25 lutego na 26 lutego trend znów zaczął mieć tendencję wzrostową. 25 lutego potwierdzono zakażenia u 741 osób, a 26 lutego - u 1 000.
Liczba nowych przypadków poza terytorium Chin rośnie. Najbardziej gwałtowny wzrost nastąpił z 24 lutego (kiedy odnotowano 335 zakażonych) na 26 lutego (kiedy koronawirusa zdiagnozowano u 569 osób). To wzrost o 234 nowe przypadki.
26 lutego koronawirusa poza terytorium Chin stwierdzono u 569 osób. To jak do tej pory najwięcej od 23 stycznia.
Prawie 50 tysięcy osób w szpitalach
Aktywne przypadki zakażonych koronawirusem to całkowity bilans uzyskiwany po odjęciu zmarłych i wyleczonych osób.
Szacuje się, że obecnie zainfekowanych jest 46 477 pacjentów. U prawie 40 tysięcy choroba COVID-19 przebiega łagodnie - stanowi to 82 procent przypadków. U 8469 osób (18 procent pacjentów) stan jest poważny lub krytyczny.
Najwięcej zakażonych w wieku 50-59
Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (China CDC) przeanalizowało dane do 11 lutego, dotyczące zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie Chin kontynentalnych. Pod względem zakażeń wśród potwierdzonych przypadków największy odsetek stanowią osoby w przedziale wiekowym 50-59, było ich 10 008, co stanowi 22 procent wszystkich, którzy zachorowali.
Nieco mniej zakażonych stwierdzono w grupach wiekowych 40-49 oraz 60-69. Plasują się odpowiednio na drugim miejscu z 8571 i 8583 przypadkami. Obie grupy wiekowe stanowią po około 19 procent wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Najmniej zdiagnozowanych przypadków koronawirusa stwierdzono u dzieci do lat 9. Było ich 416, co odpowiada 0,9 procent wszystkich wykrytych przypadków.
Dwie grupy wiekowe na czele
China CDC poddało analizie też liczbę zgonów wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2 do 11 lutego w Chinach kontynentalnych. Największy odsetek ofiar śmiertelnych zanotowano u osób w przedziale wiekowym 60-69 oraz 70-79. Zmarło odpowiednio 309 i 312 osób, co w obu przypadkach stanowi po około 30 procent w odniesieniu do wszystkich zgonów. Na trzecim miejscu plasują się osoby mające powyżej 80 lat, do 11 lutego zmarło 1408 osób, co stanowi nieco ponad 20 procent wszystkich ofiar śmiertelnych wśród zakażonych.
"To szybko narastająca epidemia"
Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Christian Lindmeier powiedział we wtorek, że "kraje muszą być przygotowane na to, że wirus dosłownie puka do ich drzwi".
Jak powiedział Bruce Aylward, szef misji WHO-Chiny, kraje na całym świecie, w których do tej pory nie odnotowano przypadków koronawirusa, muszą zmienić sposób myślenia, aby przygotować się do wybuchu epidemii i być gotowe do szybkiej reakcji.
- Władze powinny przygotować łóżka szpitalne, strefy izolacyjne i respiratory dla ciężkich przypadków - wyliczał Aylward. - To szybko narastająca epidemia, z którą musimy się bardzo szybko uporać, aby zapobiec pandemii - dodał.
W poniedziałek przedstawiciele WHO uspokajali, że koronawirus "nie wymknął się spod kontroli" i "nie powoduje śmierci na szeroką skalę".
- Używanie słowa "pandemia" nie pasuje do faktów - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Musimy się skupić na powstrzymaniu rozprzestrzeniania wirusa, przygotowując się do potencjalnej pandemii - dodał.
Szef WHO skomentował także rosnącą liczbę przypadków w Iranie, Korei Południowej i we Włoszech. - Te przypadki są głęboko niepokojące - powiedział Ghebreyesus.
Jeśli chodzi o liczbę osób, które wyzdrowiały, jest ona obecnie szacowana na 32 905. Po 18 lutego liczba wyzdrowień stała się większa niż liczba nowych zakażeń.
Uruchomiona została infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.
Autor: anw / Źródło: worldometers.info