Katowice – co zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

[object Object]
Katowice/Spodektvn24
wideo 2/30

Katowice to miasto z historią, a dobrym sposób na jej zrozumienie jest poznawanie tutejszej architektury. To może być spacer szlakiem moderny, odwiedzenie górniczych osiedli, ale też oglądanie murali. Co ciekawego można robić w Katowicach? Jakie są atrakcje turystyczne w tym mieście?

Wycieczka do Nikiszowca może być prawdziwą podróżą do nieodległej przeszłości.Na katowickim rynku nie ma kamieniczek, są za to palmy, leżaki, Sztuczna Rawa i budynki z czasów PRL.Na cmentarzu żydowskim zachowało się 1400 nagrobków. Wśród nich – okazałe grobowce zasłużonych dla historii miasta żydowskich rodzin.

Superjednostka, Spodek, Kukurydze i Gwiazdy – takie budynki zobaczysz tylko w Katowicach.Dobrym miejscem na odpoczynek po zwiedzaniu miasta będzie Dolina Trzech Stawów.Katowice – ciekawe miejsca: Nikiszowiec Jedną z największych atrakcji turystycznych Katowic jest osiedle robotnicze dla górników kopalni „Giesche”, wybudowane w latach 1908-1918. Nikiszowiec to zespół trzykondygnacyjnych ceglanych bloków, tworzących czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami. W każdym budynku mieszkalnym zaplanowanych zostało 165 mieszkań. Nikiszowiec ma zabudowę typowo miejską – chociaż znalazło się w nim miejsce również na chlewiki, a za osiedlem znajdowały się pola uprawne.

W centrum osiedla zobaczyć można plac Wyzwolenia z neobarokowym kościołem pod wezwaniem św. Anny. Są tam również lokale usługowe, łaźnia, placówki edukacyjne, pralnia i suszarnia.

Katowice/Nikiszowiecmkos83/Shutterstock

Giszowiec

Jedną z najpiękniejszych dzielnic Katowic jest natomiast Giszowiec, znajdujący się w południowo-wschodniej części miasta. To osiedle robotnicze wzorowane na zabudowie śląskiej wsi. Powstawało w latach 1906-1910 na obszarze o wymiarach 800x1200 metrów. Poza budynkami mieszkalnymi znajdują się tam też lokale handlowe i usługowe. Było to osiedle służące przede wszystkim pracownikom kopalni „Wieczorek” i „Staszic”.

Za Giszowcem stała idea miasta ogrodu z niską zabudową i dużą ilością terenów zielonych. Z biegiem lat zaczęło się tam jednak pojawiać coraz więcej nowoczesnych wieżowców. Od wyburzenia udało się uratować zaledwie jedną trzecią starych zabudowań.

Ciekawymi miejscami do obejrzenia na terenie Giszowca są między innymi:

Plac Pod Lipami – centralny punkt całej dzielnicy, dawniej znajdowało się tu targowisko, Wieża Ciśnień – dawniej doprowadzała wodę do osiedla.

Rynek

W latach 2011-2017 katowicki rynek został całkowicie przebudowany. Nie znajdziesz na nim – znanych z innych miast – zabytkowych kamieniczek. Zobaczysz jednak palmy, leżaki, Sztuczną Rawę i budynki z czasów PRL w tle.

Sztuczna Rawa to fontanna, która imituje rzekę Rawę, płynącą pod rynkiem. Spoglądając na neon „Zachód Słońca”, zobaczysz wypływającą rzekę. Ten widok robi wrażenie szczególnie po zmroku.

Spodek

Będąc w Katowicach koniecznie trzeba zobaczyć symbol miasta, czyli Spodek. Budowla wyglądem przypomina latający spodek. Otwarta została w 1971 roku i była wtedy największym i najnowocześniejszym obiektem widowiskowo-sportowym w Polsce. Występowały tu m.in. Metallica, Deep Purple, The Cure, Sepultura, Genesis, Pearl Jam i Depeche Mode.

Katowice/SpodekTomasz Warszewski/shutterstock.com

Cmentarz Żydowski

W Śródmieściu, przy ulicy Kozielskiej, położony jest cmentarz żydowski. Otwarty został w 1869 roku. Dziś historyczne nagrobki wyłaniają się z zieleni.

Cmentarz rozciąga się na obszarze ponad hektara. Zachowało się na nim około 1400 nagrobków. Wśród nich – okazałe grobowce zasłużonych dla historii miasta rodzin żydowskich oraz grób rabina katowickiej grupy wyznaniowej.

Nekropolia to niezwykle klimatyczne miejsce, w którym zatrzymał się czas.

Superjednostka

Dla osób zafascynowanych architekturą punktem obowiązkowym będzie Superjednostka, czyli jeden z największych wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych w Polsce. Stoi w pobliżu ronda generała Jerzego Ziętka. Nie sposób go przeoczyć.

Z założenia był to budynek mieszkalny dla osób samotnych i młodych małżeństw. Z tego też powodu mieszkania nie mają zbyt dużych metraży (od 38 do 55.58 metra kwadratowego). Znalazło się w nim miejsce na 762 lokale. Budynek ma 17 kondygnacji, a powstawał w latach 1967-1972.

Katowice/SuperjednostkaPaweł Szczepanski/Shutterstock

Katowice – atrakcje turystyczne: szlak moderny

Architektura lat 20. i 30. XX wieku to jeden z atutów Katowic. Stworzono nawet poświęconą jej trasę turystyczną o łącznej długości 5,5 kilometra, obejmujący 16 modernistycznych budynków. To między innymi: - budynek mieszkalny (ul. Wojewódzka 23) – jeden z najwyższych budynków w ówczesnych Katowicach,- gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego (ul. Jagiellońska 25),- budynek mieszkalny (ul. Podchorążych 3) – z narożnym, zaokrąglonym ryzalitem, kryjącym ogrody zimowe mieszkańców,- Drapacz Chmur (ul. Żwirki i Wigury 15/17) – dzięki niemu Katowice zaczęto nazywać polskim Chicago; w 1935 roku, gdy oddano go do użytku, był jednym z najwyższych budynków Europy.

Kukurydze i gwiazdy

Kolejnym ciekawym przykładem architektonicznych perełek Katowic są wieżowce położone na Osiedlu Tysiąclecia, naprzeciwko Parku Śląskiego. Nazywane są kukurydzami. To najwyższe budynki mieszkalne w Katowicach. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu kształtowi kolby kukurydzy.

Równie ciekawe jest osiedle składające się z siedmiu wieżowców nazywanych gwiazdami. Ich podstawą jest bowiem gwiazda ośmioramienna. To drugie, po kukurydzach, najwyższe budynki mieszkalne w tym mieście.

Murale

Katowice można poznawać również poprzez sztukę uliczną. Tworzą ją w znacznej mierze murale. Urząd Miasta Katowice przygotował nawet szlak katowickich murali, który ułatwia znalezienie naściennych dzieł sztuki i ich poznanie. Gdzie ich szukać?

- ul. 1 Maja 7 – trójwymiarowy mural, przedstawiający sterowiec, który leci w kierunku Doliny Trzech Stawów, oraz wodospad,- ul. Mariacka Tylna 11 – dwa ptaki: jeden z widocznym wnętrzem, drugi tradycyjny,- ul. Mariacka Tylna 23 – rozczłonkowana kura z jajkiem sadzonym w środku,- ul. Sobieskiego 13 – dwie wielkie probówki, które pokazują, jak wielkie fabryki i ludzie niszczą naturę,- ul. Mikusińskiego 5 – gigantyczny wyłącznik na ścianie bloku.

ZOBACZ TEŻ: Polskie murale w obiektywach Reporterów 24

Dolina Trzech Stawów

W śródmiejskiej dzielnicy Katowic – Muchowiec na powierzchni około 65 hektarów znajdują się tereny zielone o nazwie Dolina Trzech Stawów. Teren ten od północy ogranicza linia kolejowa, od zachodu droga nr 86, od południa autostrada A4, a od wschodu osiedle Ignacego Paderewskiego.

Katowiczanie lubią tu wypoczywać. Przede wszystkim jest to obszar pełen zieleni, który swoją nazwę zawdzięcza trzem największym zbiornikom wodnym. Jest tu też kąpielisko i trasa rowerowo-rolkowa.

ZOBACZ TEŻ: Co warto zobaczyć w województwie śląskim? Podpowiadają Reporterzy 24

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Warszewski/shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 23.12. W nocy w większości kraju przydadzą się parasole - przelotnie popada deszcz, miejscami deszcz ze śniegiem i śnieg. W dzień opadów będzie już mniej, a niebo będzie się rozpogadzać. Termometry pokażą od 1 do 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org