Katowice – co zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

[object Object]
Katowice/Spodektvn24
wideo 2/30

Katowice to miasto z historią, a dobrym sposób na jej zrozumienie jest poznawanie tutejszej architektury. To może być spacer szlakiem moderny, odwiedzenie górniczych osiedli, ale też oglądanie murali. Co ciekawego można robić w Katowicach? Jakie są atrakcje turystyczne w tym mieście?

Wycieczka do Nikiszowca może być prawdziwą podróżą do nieodległej przeszłości.Na katowickim rynku nie ma kamieniczek, są za to palmy, leżaki, Sztuczna Rawa i budynki z czasów PRL.Na cmentarzu żydowskim zachowało się 1400 nagrobków. Wśród nich – okazałe grobowce zasłużonych dla historii miasta żydowskich rodzin.

Superjednostka, Spodek, Kukurydze i Gwiazdy – takie budynki zobaczysz tylko w Katowicach.Dobrym miejscem na odpoczynek po zwiedzaniu miasta będzie Dolina Trzech Stawów.Katowice – ciekawe miejsca: Nikiszowiec Jedną z największych atrakcji turystycznych Katowic jest osiedle robotnicze dla górników kopalni „Giesche”, wybudowane w latach 1908-1918. Nikiszowiec to zespół trzykondygnacyjnych ceglanych bloków, tworzących czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami. W każdym budynku mieszkalnym zaplanowanych zostało 165 mieszkań. Nikiszowiec ma zabudowę typowo miejską – chociaż znalazło się w nim miejsce również na chlewiki, a za osiedlem znajdowały się pola uprawne.

W centrum osiedla zobaczyć można plac Wyzwolenia z neobarokowym kościołem pod wezwaniem św. Anny. Są tam również lokale usługowe, łaźnia, placówki edukacyjne, pralnia i suszarnia.

Katowice/Nikiszowiecmkos83/Shutterstock

Giszowiec

Jedną z najpiękniejszych dzielnic Katowic jest natomiast Giszowiec, znajdujący się w południowo-wschodniej części miasta. To osiedle robotnicze wzorowane na zabudowie śląskiej wsi. Powstawało w latach 1906-1910 na obszarze o wymiarach 800x1200 metrów. Poza budynkami mieszkalnymi znajdują się tam też lokale handlowe i usługowe. Było to osiedle służące przede wszystkim pracownikom kopalni „Wieczorek” i „Staszic”.

Za Giszowcem stała idea miasta ogrodu z niską zabudową i dużą ilością terenów zielonych. Z biegiem lat zaczęło się tam jednak pojawiać coraz więcej nowoczesnych wieżowców. Od wyburzenia udało się uratować zaledwie jedną trzecią starych zabudowań.

Ciekawymi miejscami do obejrzenia na terenie Giszowca są między innymi:

Plac Pod Lipami – centralny punkt całej dzielnicy, dawniej znajdowało się tu targowisko, Wieża Ciśnień – dawniej doprowadzała wodę do osiedla.

Rynek

W latach 2011-2017 katowicki rynek został całkowicie przebudowany. Nie znajdziesz na nim – znanych z innych miast – zabytkowych kamieniczek. Zobaczysz jednak palmy, leżaki, Sztuczną Rawę i budynki z czasów PRL w tle.

Sztuczna Rawa to fontanna, która imituje rzekę Rawę, płynącą pod rynkiem. Spoglądając na neon „Zachód Słońca”, zobaczysz wypływającą rzekę. Ten widok robi wrażenie szczególnie po zmroku.

Spodek

Będąc w Katowicach koniecznie trzeba zobaczyć symbol miasta, czyli Spodek. Budowla wyglądem przypomina latający spodek. Otwarta została w 1971 roku i była wtedy największym i najnowocześniejszym obiektem widowiskowo-sportowym w Polsce. Występowały tu m.in. Metallica, Deep Purple, The Cure, Sepultura, Genesis, Pearl Jam i Depeche Mode.

Katowice/SpodekTomasz Warszewski/shutterstock.com

Cmentarz Żydowski

W Śródmieściu, przy ulicy Kozielskiej, położony jest cmentarz żydowski. Otwarty został w 1869 roku. Dziś historyczne nagrobki wyłaniają się z zieleni.

Cmentarz rozciąga się na obszarze ponad hektara. Zachowało się na nim około 1400 nagrobków. Wśród nich – okazałe grobowce zasłużonych dla historii miasta rodzin żydowskich oraz grób rabina katowickiej grupy wyznaniowej.

Nekropolia to niezwykle klimatyczne miejsce, w którym zatrzymał się czas.

Superjednostka

Dla osób zafascynowanych architekturą punktem obowiązkowym będzie Superjednostka, czyli jeden z największych wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych w Polsce. Stoi w pobliżu ronda generała Jerzego Ziętka. Nie sposób go przeoczyć.

Z założenia był to budynek mieszkalny dla osób samotnych i młodych małżeństw. Z tego też powodu mieszkania nie mają zbyt dużych metraży (od 38 do 55.58 metra kwadratowego). Znalazło się w nim miejsce na 762 lokale. Budynek ma 17 kondygnacji, a powstawał w latach 1967-1972.

Katowice/SuperjednostkaPaweł Szczepanski/Shutterstock

Katowice – atrakcje turystyczne: szlak moderny

Architektura lat 20. i 30. XX wieku to jeden z atutów Katowic. Stworzono nawet poświęconą jej trasę turystyczną o łącznej długości 5,5 kilometra, obejmujący 16 modernistycznych budynków. To między innymi: - budynek mieszkalny (ul. Wojewódzka 23) – jeden z najwyższych budynków w ówczesnych Katowicach,- gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego (ul. Jagiellońska 25),- budynek mieszkalny (ul. Podchorążych 3) – z narożnym, zaokrąglonym ryzalitem, kryjącym ogrody zimowe mieszkańców,- Drapacz Chmur (ul. Żwirki i Wigury 15/17) – dzięki niemu Katowice zaczęto nazywać polskim Chicago; w 1935 roku, gdy oddano go do użytku, był jednym z najwyższych budynków Europy.

Kukurydze i gwiazdy

Kolejnym ciekawym przykładem architektonicznych perełek Katowic są wieżowce położone na Osiedlu Tysiąclecia, naprzeciwko Parku Śląskiego. Nazywane są kukurydzami. To najwyższe budynki mieszkalne w Katowicach. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu kształtowi kolby kukurydzy.

Równie ciekawe jest osiedle składające się z siedmiu wieżowców nazywanych gwiazdami. Ich podstawą jest bowiem gwiazda ośmioramienna. To drugie, po kukurydzach, najwyższe budynki mieszkalne w tym mieście.

Murale

Katowice można poznawać również poprzez sztukę uliczną. Tworzą ją w znacznej mierze murale. Urząd Miasta Katowice przygotował nawet szlak katowickich murali, który ułatwia znalezienie naściennych dzieł sztuki i ich poznanie. Gdzie ich szukać?

- ul. 1 Maja 7 – trójwymiarowy mural, przedstawiający sterowiec, który leci w kierunku Doliny Trzech Stawów, oraz wodospad,- ul. Mariacka Tylna 11 – dwa ptaki: jeden z widocznym wnętrzem, drugi tradycyjny,- ul. Mariacka Tylna 23 – rozczłonkowana kura z jajkiem sadzonym w środku,- ul. Sobieskiego 13 – dwie wielkie probówki, które pokazują, jak wielkie fabryki i ludzie niszczą naturę,- ul. Mikusińskiego 5 – gigantyczny wyłącznik na ścianie bloku.

ZOBACZ TEŻ: Polskie murale w obiektywach Reporterów 24

Dolina Trzech Stawów

W śródmiejskiej dzielnicy Katowic – Muchowiec na powierzchni około 65 hektarów znajdują się tereny zielone o nazwie Dolina Trzech Stawów. Teren ten od północy ogranicza linia kolejowa, od zachodu droga nr 86, od południa autostrada A4, a od wschodu osiedle Ignacego Paderewskiego.

Katowiczanie lubią tu wypoczywać. Przede wszystkim jest to obszar pełen zieleni, który swoją nazwę zawdzięcza trzem największym zbiornikom wodnym. Jest tu też kąpielisko i trasa rowerowo-rolkowa.

ZOBACZ TEŻ: Co warto zobaczyć w województwie śląskim? Podpowiadają Reporterzy 24

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Warszewski/shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Niedziela przynosiła w Polsce ulewy, związane z niżem genueńskim, które wpływały na pogodę w naszym kraju. W związku z intensywnymi opadami deszczu pojawiały się spore utrudnienia. Woda zalewała ulice, posesje, a także piwnice. Strażacy odnotowali blisko 500 interwencji w kilku województwach. Nagrania gwałtownej aury otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody w kraju. Blisko 500 interwencji

Załamanie pogody w kraju. Blisko 500 interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wciąż ostrzega przed silnym deszczem z burzami. W mocy lokalnie obowiązują ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia. W przeważającej części kraju wydano alarmy niższego, drugiego stopnia. Synoptycy prognozują ulewne opady, które mają trwać nawet do godzin popołudniowych w poniedziałek.

Silny deszcz z burzami. Noc pod znakiem alarmów IMGW

Silny deszcz z burzami. Noc pod znakiem alarmów IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się z burzami i obfitymi opadami deszczu. Podobnie ma być także w poniedziałek 28.07. Temperatura wzrośnie do 25 stopni Celsjusza.

Ta noc będzie wymagająca

Ta noc będzie wymagająca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie mamy dobrych wiadomości dla ciepłolubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poniżej średniej. Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę SMS-owe ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami dla mieszkańców kolejnych województw. Na skutek opadów możliwe są gwałtowne wezbrania rzek.

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Temperatura 50,5 stopni Celsjusza została zmierzona 25 lipca w mieście Silopi na południowym wschodzie Turcji. To najwyższa odnotowana wartość w historii kraju.

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Źródło:
PAP, Deutsche Welle

W rejonie Pekinu i północno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowały powodzie i lawiny błotne, w wyniku których zginęły dwie osoby, a dwie kolejne są zaginione. W przemysłowym mieście Baoding w ciągu jednej nocy spadło aż 145 litrów na metr kwadratowy deszczu, co wymusiło ewakuację ponad trzech tysięcy mieszkańców.

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Małopolska Trzebinia to miejsce, gdzie można spędzić aktywnie czas. Wszystko dzięki między innymi festynowi Małopolska Tour. Poza rajdem rowerowym to także impreza dla rodzin z dziećmi. A to dopiero początek atrakcji, które czekają na turystów w tym mieście.

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian

Pożary szaleją w południowej części Cypru. Jak podała lokalna policja, w wyniku żywiołu zginęły dwie osoby. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się ognia, swoje samoloty gaśnicze skierowały na wyspę Egipt, Grecja, Hiszpania, Izrael, Jordania, Liban, Unia Europejska i Wielka Brytania.

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Morze Kaspijskie wysycha w alarmującym tempie. Poziom wody w akwenie spadł do najniższego poziomu w historii - podał w czwartek portal Times of Central Asia. Tafla wody znajduje się obecnie na wysokości niecałych 29 metrów poniżej poziomu morza.

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Źródło:
PAP, timesca.com

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk