Na Wybrzeżu silnie wieje z północy. Stan wody w Bałtyku jest przez to wyższy niż zwykle. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i pierwszego stopnia. Na większości plaż obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.
Wysokie fale i silny wiatr na Bałtyku spowodowały, że na plażach wywieszono czerwone flagi.
Cofka wiatrowa
Silny północny wiatr oznacza dla mieszkańców Wybrzeża i Żuław zagrożenia tzw. cofką wiatrową. Jest to zjawisko, które występuje w wyniku spiętrzenia wody przez długotrwałe działanie silnego wiatru i polega na napełnieniu się ujściowych odcinków rzek, przez wtłoczenie wody w górę cieku.
- Północny wiatr sprawia, że napełnienie południowego Bałtyku jest większe, dlatego poziom wody się podwyższa - mówi reporter TVN24 Adam Krajewski, który znajduje się na jednej z plaż w Kątach Rybackich, gdzie wyraźnie widać piętrzące się fale na wzburzonym morzu.
Alerty hydrologiczne
W związku z panującą na północy pogodą, IMGW wystosował ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Alerty hydrologiczne obowiązują w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim do środy 17 sierpnia do godz. 9 rano. W woj. pomorskim na Wybrzeżu Wschodnim wydano alert drugiego stopnia. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną, na Wybrzeżu Wschodnim przewidywany jest wzrost poziomów wody do strefy stanów ostrzegawczych. Ponadto na Żuławach i Zalewie Wiślanym alarmuje się przed wzrostem poziomu wody od strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych.
IMGW wydał także ostrzeżenie pierwszego stopnia na obszarze woj. warmińsko-mazurskiego, również dotyczące Żuław i Zalewu Wiślanego. W związku z utrzymującym się wiatrem z sektora północnego, w tych regionach prognozuje się wzrosty poziomów wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych.
Co oznaczają ostrzeżenia?
Alert drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych - Ho lecz poniżej stanów alarmowych - Ha".
Ostrzeżenie pierwszego stopnia wiąże się z sytuacją, kiedy "stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - Ho, przy czym prognozowany jest gwałtowny przyrost stanu wody przekraczający 100 cm w ciągu 6 godz.in, 12 godzin lub doby".
Autor: zupi/rp / Źródło: IMGW, TVN24