Wiemy już, jak dokładnie wyglądał pierwszy przodek człowieka. - Miał białe podbrzusze i pokryty futrem ogon - mówią badacze, którym udało się wytropić nieznane dotąd zwierzę i odtworzyć jego wygląd.
Tydzień temu pisaliśmy o "wielkiej myszy", która zdaniem międzynarodowej grupy badaczy jest przodkiem wszystkich łożyskowców, do których należy człowiek i prawie wszystkie inne ssaki - poza stekowcami i torbaczami. Dziś wiemy już, jak dokładnie wyglądało to zwierzę. Jego odkrywcy udostępnili zdjęcie zrekonstruowanego szkieletu i rysunek z podobizną.
Tak wyglądał przodek człowieka
Zespół badaczy, kierowany przez Maureen O'Leary z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, zrekonstruował "wielką mysz", która otrzymała tymczasową nazwę "Hipotetycznego Przodka Łożyskowców" (ang. Hypothetical Placental Ancestor).
- To zwierzę miało białe podbrzusze i długi, pokryty futrem ogon. Posiadało też zęby, bardzo różne od tych, jakie mają dzisiejsze gryzonie bądź naczelne. Spód jego łap wyściełały mięsiste poduszeczki. Stworzenie to potrafiło bardzo szybko biegać - opowiada O'Leary.
Żyły, kiedy ginęły dinozaury
Jak zaznacza badaczka, "wielkie myszy" żyły 65 mln lat temu - w czasie, kiedy ginęły dinozaury.
- Ewoluowały bardzo szybko, dając początek grupie ssaków, do których należą i naczelne, i walenie, i nietoperze, i wiele innych - mówi.
Tak rekonstruowano "wielką mysz"
Obecnie na świecie żyje ponad 5,1 tys. gatunków łożyskowców. Od dziesięcioleci biolodzy zastanawiali się, kim był ich przodek. Badacze pod kierunkiem O'Leary zdecydowali się na sprawdzenie tego, korzystając z programu o nazwie MorphoBank. Wprowadzono do niego dane na temat cech charakterystycznych 86 gatunków żyjących współcześnie łożyskowców, a także wiadomości dotyczące DNA pozyskanego ze skamieniałości wymarłych łożyskowców.
Dzięki temu udało się wskazać, że pierwszy przodek człowieka przypominał wielką mysz, choć nigdy nie odkryto żadnych jego szczątków.
Autor: map/rs / Źródło: Reuters TV