Amerykańscy meteorolodzy z AccuWeather opublikowali wstępną długoterminową prognozę pogody na wiosnę w Europie. Jak wskazali, kontynent będzie podzielony na zimny zachód i ciepły wschód. Sprawdź, jaką aurę prognozują dla Polski.
Kiedy rozpoczyna się wiosna? To zależy. Wiosna meteorologiczna rozpoczyna się 1 marca. 20 marca 2021 nastąpi tak zwana równonoc. Po niej będziemy mogli mówić o wiośnie astronomicznej. Początek wiosny kalendarzowej przypada na 21 marca i jest to termin stały.
Ponieważ tegoroczna zima w Europie jest mroźna i obfituje w opady śniegu, wiele osób z wytęsknieniem oczekuje na bardziej słoneczną pogodę oraz wyższą temperaturę powietrza.
Amerykańscy meteorolodzy z AccuWeather opublikowali swoją wstępną prognozę pogody na wiosnę. Jak wskazali, w niektórych częściach kontynentu na ciepło będzie trzeba poczekać trochę dłużej.
Burze i ryzyko powodzi na południu
Eksperci z AccuWeather przewidują, że burzowa i dynamiczna pogoda, jaka dotyka od tygodni regiony Europy Zachodniej, utrzyma się do początku wiosny.
Burze będą przechodzić kolejno przez Francję, Włochy i Bałkany. Najbardziej intensywnych zjawisk najprawdopodobniej należy spodziewać się w marcu. Meteorolodzy AccuWeather zauważyli, że to dość interesujący wzorzec, ponieważ zwykle burze o tej porze roku biegną na północ.
- Ta południowa trasa burz będzie słabnąć pod koniec wiosny, ale do maja należy spodziewać się zniszczeń z ich powodu - powiedział starszy meteorolog AccuWeather Tyler Roys. Jak dodał, burzom towarzyszyć będą duże opady atmosferyczne.
Gdy wyładowania zbliżą się do Morza Śródziemnego, mogą przyciągnąć więcej wilgoci. Dlatego na największe zagrożenia mogą być narażone Włochy i zachodnie wybrzeże Półwyspu Bałkańskiego. Meteorolodzy z Ameryki prognozują, że zjawiska mogą zwiększyć ryzyko powodzi, szczególnie na obszarach, które pod koniec 2020 roku zmagały się z intensywnymi opadami.
"Błogosławieństwo" dla Hiszpanii i Portugalii
Burzowy początek wiosny jest zapowiadany także dla Półwyspu Iberyjskiego. Zjawiska mogą nieco opóźnić pojawienie się ciepła typowego dla tego miejsca, jednak amerykańscy meteorolodzy są zadania, że wilgoć może być korzystna dla regionu.
Jak twierdzą, obfite opady śniegu, które pojawiły się tam w zimę, mogą być "błogosławieństwem" dla Hiszpanii.
- Topnienie sporych ilości śniegu i opady, których należy się spodziewać na początku wiosny, mogą wpłynąć na poprawę retencji wody glebowej, co będzie szczególnie potrzebne, gdy wiosna zacznie ustępować latu - mówił Ross.
- Jak dotąd ten rok był wyjątkowo wilgotny dla tego regionu, w porównaniu do ostatnich lat. Przy wystarczającej ilości opadów, stan zbiorników może utrzymywać się powyżej normalnego poziomu - zauważył Alan Reppert, starszy meteorolog AccuWeather.
Głównym zadaniem zbiorników wodnych w Hiszpanii jest magazynowania wody, która jest niezbędna w okresach suszy i upałów. Im wyższe są opady wiosną, tym większe są zasoby wodne w takich zbiornikach.
Według Repperta wiosenne ciepło najprawdopodobniej dużo szybciej zawita do Hiszpanii i Portugalii. Już późną zimą zacznie dominować tam wyższa niż zazwyczaj temperatura. Jednak do końca wiosny sytuacja może zmianie, a temperatura stanie się zbliżona do normalnych dla tej pory roku.
Przewiduje się, że warunki pogodowe, jakie przyniesie początek wiosny, będą idealne do uprawy winorośli i oliwek.
Spóźniona wiosna
W północno-zachodniej i środkowej części Europy wiosna może nadejść z opóźnieniem.
- Przewiduje się, że zimowy chłód utrzyma się do marca na obszarach od Irlandii i Wielkiej Brytanii po południową Skandynawię, Niemcy i zachodnią Polskę - mówią meteorolodzy AccuWeather.
Oprócz zimna, w tej części kontynentu także może raz po raz zagrzmieć. Ta kombinacja może sprawić, że w wyżej położonych rejonach Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec jeszcze w marcu sypnie śniegiem. Jeśli scenariusz się sprawdzi, rolnicy będą musieli dużo później posadzić niektóre rośliny. Zboże może rozwijać się wolniej niż zazwyczaj.
Mimo że wczesną wiosną opady deszczu mogą opóźnić zasadzenie nowych upraw, wilgotne podłoże prawdopodobnie będzie sprzyjać ich wegetacji.
Amerykańskie prognozy podają, że w drugiej połowie kwietnia do maja w Irlandii i na Wyspach Brytyjskich temperatura będzie rosnąć, a burze przechodzić na północ.
Wcześniej jednak regiony od Wielkiej Brytanii po Niemcy mogą zmagać się z częstszymi opadami deszczu i śniegu.
- Podobnie było to w roku 2018, który zapisał się na kartach pogodowej historii jako wyjątkowo dynamiczny, z powodu osławionej "Bestii ze Wschodu" - tłumaczy Roys. - Niekoniecznie oznacza to, że pojawi się kolejne podobne zjawisko, ale ten podobny wzorzec jest zwiastunem napływu chłodnego powietrza - dodaje.
W Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech w pierwszej połowie wiosny prognozuje się temperaturę poniżej normy. Chłodna pogoda może dać się we znaki także w pierwszych tygodniach wiosny w krajach skandynawskich.
Łagodna pogoda w Skandynawii
Amerykańskie prognozy mówią, że w drugiej połowie wiosny burze najprawdopodobniej przesuną się na północ, przez co w Skandynawii mogą pojawiać się deszczowe okresy. Wyładowaniom będzie sprzyjać łagodne powietrze. Dlatego istnieje spore prawdopodobieństwo, że śnieg zacznie topnieć w niższych partiach terenu.
Według Repperta gwałtowna zmiana pogody może wpłynąć na nasilenie alergii, szczególnie u uczulonych na pyłki traw.
A co w Polsce?
Jak twierdzą amerykańscy meteorolodzy, o ile w Europie Zachodniej będzie utrzymywać się chłodny trend pogodowy, tak w Europie Wschodniej, w tym większości Polski, będzie raczej ciepło.
- Na ogół w regionie będzie dość ciepło, jednak nie należy wykluczyć jednego lub dwóch kilkudniowych chłodniejszych epizodów - powiedział Roys. Według niego może jeszcze dość do opadów śniegu, także pod koniec marca.
Wyższa temperatura, którą prognozuje się dla regionu, może wpłynąć na szybszy rozwój zbóż. Tendencja ta może nie sprzyjać jednak niektórym uprawom, ponieważ okresami może jeszcze napływać chłód.
Autor: kw / Źródło: AccuWeather
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, AccuWeather