Nazywane są "szalonymi robakami" lub "azjatyckimi skaczącymi robakami". Wystarczy je dotknąć lub wziąć w dłoń, aby - jak szalone - zaczęły się wić i miotać. Inwazyjny gatunek dżdżownic rozprzestrzenił się w 15 amerykańskich stanach – informują badacze.
Robaki, o które chodzi, to dżdżownice z rodzaju Amynthas. To wysoce inwazyjny gatunek, który dotarł do Ameryki Północnej w XIX wieku ze wschodniej Azji na importowanych roślinach oraz materiałach ogrodniczych i rolniczych – poinformowano na łamach czasopisma "Smithsonian" wydawanego przez Smithsonian Institution – Instytut Badawczy w Waszyngtonie.
Od tamtej pory stopniowo się rozprzestrzeniał, tak że od 2021 roku można spotkać go w 15 stanach, w tym między innymi w Wisconsin, Missouri, Nebrasce, Luizjanie czy Oklahomie.
Wyglądem przypomina pospolitą dżdżownicę, ale jest nieco mniejsza i o kolorze raczej brązowym niż różowym.
"Zmieniają strukturę gleby, wypierają inne gatunki dżdżownic"
Gatunek ten składa jaja tego samego koloru co ziemia. Po tym, jak się wykluje, w szybkim tempie pochłania składniki odżywcze z wierzchniej warstwy gleby wokół siebie. W ten sposób pozostawia ziarnisty "bałagan", przypominający fusy z kawy.
Taka zubożona w składniki odżywcze gleba w szybkim tempie poddawana jest procesowi erozji. Zostaje niewiele składników odżywczych dla roślin i innych, rodzimych gatunków dżdżownic lub grzybów.
- Te dżdżownice nie tylko zmieniają strukturę gleby i rozkład składników odżywczych w glebie, ale też wypierają inne gatunki dżdżownic z tych miejsc – podkreślił Brad Herrick z Uniwersytetu Wisconsin w Madison. Natomiast te znane z Europy oddziałują na glebę zupełnie odwrotnie. Przyczyniają się do jej spulchniania i użyźniania.
"Szalone robaki"
Kiedy weźmie się w dłoń dżdżownicę rozprzestrzeniającą się właśnie po USA, natychmiast próbuje się z niej wydostać. Wije się i miota. Jest w stanie samodzielnie uciec i zrzucić swój ogon. Dlatego dżdżownice te nazywane są "szalonymi robakami" czy - także ze względu na swoje pochodzenie - "azjatyckimi skaczącymi robakami".
Naukowcy radzą mieszkańcom, aby umieszczali wszystkie znalezione dorosłe osobniki w plastikowej torbie, następnie zostawiali na co najmniej 10 minut na słońcu i wyrzucali.
Trwają badania, jak ten gatunek może długofalowo wpłynąć na ekosystemy leśne i jak można kontrolować jego rozprzestrzenianie się.
Autor: ps / Źródło: livescience.com, smithsonian.com
Źródło zdjęcia głównego: Susan Day/University of Wisconsin - Madison