Pogoda w Polsce będzie gwałtowna. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Kolejne dni także mogą przynieść niebezpieczne zjawiska.
IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed niebezpiecznymi burzami. Towarzyszyć im będą intensywne opady deszczu.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Alarmy przed intensywnymi opadami deszczu z burzami obowiązują w województwach:
- opolskim;
- śląskim;
- małopolskim;
- świętokrzyskim (we wszystkich powiatach poza: staszowskim, sandomierskim, opatowskim, ostrowieckim, starachowickim).
Prognozuje się tam opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Ich wysokość sięgnie miejscami od 30 do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. W trakcie opadów deszczu zagrzmi i powieje z prędkością do 65-70 kilometrów na godzinę.
Ostrzeżenia w woj. opolskim ważne będą od godziny 3 do godziny 17.30 w poniedziałek, w pozostałych województwach od godz. 3 do godz. 20 w poniedziałek.
Prognoza zagrożeń na poniedziałek
W poniedziałek aura także może być groźna. Oprócz obowiązujących ostrzeżeń, synoptycy IMGW wydali prognozę zagrożeń.
W woj. zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, śląskim i opolskim możemy spodziewać się intensywnych opadów deszczu z burzami. Może spaść do 30 l/mkw. deszczu. Największe opady spodziewane są w nocy. Porywy wiatru mogą rozpędzić się do 70 km/h.
W woj. mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim mogą pojawić się ostrzeżenia przed burzami. Prognozowana suma opadów może wynieść do 30 l/mkw., a porywy wiatru do 80 km/h.
Może porywiście wiać
We wtorek w woj. zachodniopomorskim i pomorskim istnieje ryzyko wydania ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu. Może spaść do 40 l/mkw. deszczu.
Synoptycy nie wykluczają też porywów silnego wiatru w woj. zachodniopomorskim. Tam rozpędzić się może do 80 km/h.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia - oznaczone kolorem żółtym - przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Jak mówi definicja IMGW, prognoza zagrożeń - zwana też prognozą niebezpiecznych zjawisk - to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Autor: kw,anw,dd / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com