Przed nami kilka dni z temperaturą, która będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Jeszcze w czwartek tak gorąco będzie w niewielkiej części kraju, a następnie to miejsca bez upału staną się wyjątkiem – wynika z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. W ciągu kolejnych dni należy spodziewać się upałów.
Środa nie powinna być jeszcze upalna. Za to w czwartek alerty drugiego stopnia mają dotyczyć województwa lubuskiego. Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że przynajmniej przez dwa dni temperatura maksymalna będzie wynosić od 30 do 34 stopni Celsjusza, a w nocy temperatura minimalna sięgnie powyżej 18 st. C.
Prognoza zagrożeń na piątek
Następnego dnia upalnej pogody należy spodziewać się już prawie w całej Polsce. IMGW planuje wydać alarmy drugiego stopnia dla województw: pomorskiego (z wyjątkiem powiatu puckiego), zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą dotyczyć natomiast woj. mazowieckiego. Alert pierwszego stopnia przed upałem oznacza, że temperatura maksymalna przez przynajmniej dwa kolejne dni będzie wynosić 30-34 st. C, temperatura minimalna w nocy poniżej 18 st. C lub temperatura maksymalna przez jeden dzień powyżej 34 st. C.
Prognoza zagrożeń na sobotę
Pierwszego dnia weekendu upału można spodziewać się wszędzie z wyjątkiem Lubelszczyzny.
Synoptycy planują wydać ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W pozostałych województwach mają obowiązywać alerty pierwszego stopnia.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW alarm drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologicznie pierwszego stopnia?
Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Autor: kw,ps/map,dd / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock