W niektórych regionach w Polsce silnie wieje. Taka pogoda może miejscami utrzymać się do niedzieli. W kraju obowiązuje ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed sztormem na Wybrzeżu i silnym wiatrem w woj. dolnośląskim. Obowiązują alerty drugiego i pierwszego stopnia.
Woj. zachodniopomorskie
W woj. zachodniopomorskim alarm pierwszego stopnia jest ważny od piątku od godz. 18 do soboty do godz. 7. Wiatr południowo-zachodni spowoduje, że na morzu powstanie sztorm 6 do 7 w skali Beauforta.
Woj. pomorskie
Ostrzeżenie w woj. pomorskim obowiązuje od piątku od godz. 12 do soboty do godz. 6. Wiatr południowo-zachodni powieje z silą od 5 do do 8, a przejściowo w porywach nawet do 9 w skali Beauforta. Prędkość wiatru wyniesie od 32 km/h do 43 km/h, w porywach do 60-65 km/h. Niewykluczone, że porywy sięgną 82 km/h.
Woj. dolnośląskie
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem obowiązuje także w woj. dolnośląskim. Alert pierwszego stopnia jest ważny od soboty od godz. 11 do niedzieli do godz. 5. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 75 km/h. W Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim powieje do 85 km/h, z południowego zachodu. Silny wiatr początkowo pojawi się w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim, wieczorem obejmie obszar całego województwa.
Co oznacza ostrzeżenie?
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Alert drugiego stopnia wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Autor: AD/map / Źródło: IMGW