Najnowsze

Silny wiatr. Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek i piątek

Najnowsze

Autor:
ps
Źródło:
IMGW
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 23.09

IMGW na czwartek i piątek zapowiada bardzo silny wiatr. Nad morzem porywy mogą sięgać nawet 100 kilometrów na godzinę, niewiele mniej w pozostałej części kraju. "W całej Polsce wiatr może łamać drzewa, niszczyć budynki i zrywać linie energetyczne" - ostrzegają synoptycy.

Czwartek i piątek zapowiadają się wietrznie. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, niż z ośrodkiem nad Skandynawią nasuwający się od północnego zachodu przyniesie "gwałtowny wzrost prędkości wiatru". Ma to być spowodowane dużą różnicą ciśnienia, która wieczorem w czwartek sięgnie nawet 20 hektopaskali pomiędzy wybrzeżem a południem kraju.

IMGW: wiatr może łamać drzewa, zrywać linie energetyczne, niszczyć budynki

Według IMGW w czwartek najsilniejsze porywy wiatru, do 90 kilometrów na godzinę, wystąpią nad morzem, a słabiej - w porywach do 70 km/h - będzie wiać w głębi lądu. Jak jednak zaznaczono, "najniebezpieczniej będzie w nocy z czwartku na piątek", kiedy nad morzem w porywach będzie wiać do 100 km/h, a w pozostałych miejscach do 80 km/h. W szczytowych partiach Sudetów i Tatr porywy mogą dochodzić nawet do 110 km/h.

"W całej Polsce wiatr może łamać drzewa, niszczyć budynki i zrywać linie energetyczne, co może skutkować przerwami w dostawie prądu" - ostrzegają synoptycy.

W piątek, jak przewiduje IMGW, na wschodnim wybrzeżu porywy wiatru będą dochodzić do 90 km/h, a poza tym nie powinny przekraczać 70 km/h.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek

W czwartek alerty przed silnym wiatrem możliwe są wszędzie, z wyjątkiem województw: świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W powiatach nadmorskich mogą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia, a w pozostałych miejscach ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartektvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

Na piątek synoptycy planują wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz dla nadmorskich powiatów woj. zachodniopomorskiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątektvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest prognoza zagrożeń IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor:ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, tvnmeteo.pl za IMGW

Pozostałe wiadomości