Naukowcy opisali dwa nowe gatunki płazińców z rodzaju Bipalium. Znaleziono je we Francji, na francuskim terytorium zależnym w pobliżu Madagaskaru oraz we Włoszech. Jeden z gatunków otrzymał nazwę Humbertium covidum.
Płazińce (Platyhelminthes) z rodzaju Bipalium to bezkręgowce pochodzące z ciepłych regionów Azji. Na inne kontynenty trafiają przypadkowo, na przykład z transportem roślin tropikalnych. Są gatunkiem inwazyjnym i rozmnażają się bezpłciowo. Płazińce (ang. hammerhead flatworms) swoim kształtem przypominają młotek (ang. hammer), mają bowiem charakterystycznie wygiętą głowę.
Naukowcy z Francji opisali dwa nowe gatunki tych zwierząt. Aby odróżnić je od pozostałych znanych gatunków, przeprowadzili analizę genetyczną, zbadali ich anatomię i morfologię.
Humbertium covidum
Jeden z nowych gatunków został odkryty w ogrodach w departamencie Pireneje Atlantyckie na południowym zachodzie Francji oraz w ogrodzie w Wenecji Euganejskiej w północno-wschodnich Włoszech. Nazwany został Humbertium covidum. Jak wytłumaczono, jest to "hołd dla licznych ofiar pandemii COVID-19. Dodano, że na nazwę gatunku wpłynął też fakt, iż większość 55-stronicowego artykułu na temat odkrycia została napisana podczas lockdownu.
- Z powodu pandemii, podczas lockdownów, większość z nas była w domach, a nasze laboratorium było zamknięte. Nie były możliwe żadne badania terenowe - powiedział główny autor badania Jean-Lou Justine, profesor z Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. - Przekonałem moich kolegów, aby zebrali wszystkie informacje, jakie mają o tych płazińcach, by przeprowadzić analizy i w końcu napisać ten bardzo długi artykuł - mówił.
Humbertium covidum jest czarny, na jego ciele nie ma żadnych pasków lub innych wzorów, co u płazińców jest rzadkie. Według niektórych doniesień, gatunek ten może występować również w Rosji, Chinach i Japonii.
Diversibipalium mayottensis
Kolejny gatunek płazińca nazwano Diversibipalium mayottensis. Drugi człon nazwy nawiązuje do lokalizacji, w której został odnaleziony. Odkryty został na francuskiej wyspie Mayotte na Oceanie Indyjskim, położonej na północny zachód od Madagaskaru. Jak sądzą badacze, gatunek ten mógł trafić na wyspę właśnie z Madagaskaru.
Diversibipalium mayottensis wyglądem znacznie różni się od Humbertium covidum - ma ciało zielono-niebieskiego koloru. Oba gatunki mają około trzech centymetrów długości. To mało w porównaniu do pozostałych płazińców, które mogą osiągać ponad 40 cm długości.
Badania opisano na łamach naukowego czasopisma "PeerJ" 1 lutego.
Źródło: LiveScience, ScienceAlert, tvnmeteo.pl