Daniel Stenzel rozmawia podczas biegu z dr Piotrem Winczurą, onkologiem i radioterapeutą. Tematem ich rozmowy jest profilaktyka i walka z rakiem.
Październik to miesiąc, w którym szczególnie wiele mówi się o walce z rakiem. O tym, jak wcześnie wykryć nowotwór i poprawnie odczytać alarmujące sygnały naszego organizmu, mówił onkolog Piotr Winczura, dyrektor Centrum Medycznego Radioterapii i Usprawniania w Elblągu podczas biegu z reporterem Danielem Stenzelem w Gdyni.
Guzki, wrzody i chrypka
- Jeżeli mówimy o sygnałach nowotworowych, to w przypadku pań powinny one zwracać uwagę na wszystkie guzki w piersi - radzi lekarz. - Wiemy, że każda z pań powinna przynajmniej raz w miesiącu wykonać samobadanie piersi - dodaje.
W przypadku mężczyzn Winczura zaleca przede wszystkim regularne badanie jąder, o czym - jak zauważa lekarz - na szczęście mówi się coraz więcej.
Istnieją jednak nowotwory znacznie bardziej podstępne, o których mówi się mniej, choć pozostają niebezpieczne.
- Jeżeli chodzi o nowotwory regionu głowy i szyi, czyli w okolicach jamy ustnej, gardła i krtani, to tutaj warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wszystkie wypustki w jamie ustnej, owrzodzenie, które nie chce się zagoić, jak również - co istotne - przewlekłą chrypkę - zaleca Winczura. - Każdy człowiek, który ma tę chrypę przez kilka tygodni bez jakiejś uchwytnej przyczyny, powinien pójść do lekarza. To może być rak krtani - dodaje.
Rak żołądka, rak szyjki macicy, rak piersi
- Także żołądek daje nam znaki, że coś może być nie w porządku - zapewnia. - Jeżeli chodzi o raka żołądka, to tutaj alarmujące są bóle podczas przyjmowania posiłków, ale może to być również krwawienie. Cokolwiek, co wzbudza nasz niepokój, powinno nas kierować do lekarza rodzinnego - dodał.
Na pytanie o to, czy Polacy chętnie korzystają z darmowych badaniach - jak choćby cytologii czy mammografii, to sytuacja jest umiarkowanie optymistyczna.
- Jeżeli chodzi o mammografię, to kobiety chętnie z tego badania korzystają, ale jeżeli chodzi o cytologię, która bardzo wcześnie pozwala wykryć raka szyjki macicy, to bardzo mało kobiet się tam zgłasza - jedynie 10 procent, a jest to badanie proste, tanie i bezbolesne, a do tego potrafi uratować czyjeś życie - dodał.
Wstyd wrogiem raka. Dekalog onkologiczny
Dlaczego Polacy boją się chodzić na bezpłatne i płatne badania onkologiczne? Dr Winczura jest zdania, że jest to kwestia wstydu, a nie warto się wstydzić i bać.
- Wydaje mi się, że mniej się wstydzą panie - zgaduje.
Później Winczura mówi o tak zwanym dekalogu onkologicznym. Największym problemem są jego zdaniem, jak i zdaniem wielu jego kolegów po fachu, palenie papierosów.
- To zdecydowanie główny czynnik, który zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. A ponadto dieta - mówi Winczura, dodając, że pomaga zrównoważona, uboga w alkohol i czerwone mięso dieta. No i, rzecz jasna, bieganie.
Obejrzyj cały materiał:
Autor: sj/aw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24