Blisko 400 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę odnotowano w Polsce w pierwszej połowie lutego. Zmarło sześć osób, z czego cztery w ciągu ostatniego tygodnia. Na antenie TVN24 kardiolog i internista Piotr Gryglas tłumaczył, jak odróżnić grypę od przeziębienia oraz jak zapobiegać infekcjom.
W pierwszych dwóch tygodniach lutego odnotowano w Polsce 393 676 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Sześć osób zmarło - podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
W okresie od 1 do 7 lutego zarejestrowano ogółem 193 482 zachorowania i podejrzenia grypy. W okresie od 8 do 15 lutego były to 200 194 przypadki. W pierwszym tygodniu miesiąca zmarły dwie osoby, natomiast w drugim - cztery.
Od 1 do 7 lutego średnia dzienna zapadalność wyniosła 72 osoby, a w drugim tygodniu 65 osób na 100 tysięcy. Z powodu grypy do szpitala skierowano 2428 osób.
NIZP-PZH poinformował, że dotychczasowy przebieg narastania zapadalności i podejrzeń grypy nie odbiega od sytuacji w ostatnich dwóch sezonach (2017/18 i 2018/19) i utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak od początku 2020 roku mamy niższą liczbę zgłoszeń (tydzień do tygodnia w odniesieniu do lat ubiegłych). Jak zaznaczają eksperci, powinno się to traktować jako nieznaczne opóźnienie typowego dla stycznia i lutego trendu wzrostowego zachorowań, a nie jego zauważalne obniżenie się. Z tego względu, ostrzegają iż należy oczekiwać dalszego wzrostu liczby zgłoszeń.
Najwyższą zapadalność na grypę zaobserwowano u dzieci w wieku do 4 lat i od 5 do 14 lat, natomiast najniższa wystąpiła u osób w wieku od 65 lat. Jak zaznaczają eksperci, może to wskazywać na korzystne działanie szczepień ochronnych z refundacją oraz w ramach programów samorządowych.
Przeziębienie a grypa
Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Piotr Gryglas, kardiolog i internista, przeziębienie będące infekcją górnych dróg oddechowych przechodzi łagodnie. Występuje niewielki stan podgorączkowy i podrażnienie błon śluzowych układu oddechowego.
Grypa przebiega od razu bardzo burzliwie, a jej wyznacznikiem jest znacznie podwyższona temperatura. Pojawia się złe samopoczucie, uczucie rozbicia, występują bóle mięśni, zębów i stawów. Mamy do czynienia wtedy z silnym wyciekiem z nosa i kaszlem. Grypa może rozwinąć się już w ciągu jednego dnia. Okres jej wylęgania trwa od jednego do siedmiu dni, przy czym trzy dni to średni czas.
- Wysoka temperatura do 38 stopni może utrzymywać się do trzech dób, później powinna spadać, a objawy ulec znacznemu zmniejszeniu. Skłonić do wizyty u lekarza powinna nas przedłużające się gorączka i złe samopoczucie - mówił Gryglas.
Jak dodał, infekcja grypy przenosi się drogą kropelkową, dlatego można zarazić się niż przez kontakt z chorymi osobami poprzez rozmowę. Wirus roznosi się w otoczeniu też poprzez kichnięcie.
- Pamiętajmy, że jeżeli ktoś kicha na powierzchnię, a my ją dotykamy, zbieramy ten wirus, a następnie przenosimy go na nasze błony śluzowe. Wówczas jest to bardzo typowe zakażenie, dlatego wirus grypy można określić jako chorobę brudnych rąk - tłumaczył lekarz.
Powinniśmy unikać wysiłku fizycznego
Jeżeli grypa jest leczona nieprawidłowo, może dojść do groźnych powikłań, które mogą dotyczyć osób młodych. Jednym z najbardziej niebezpiecznych powikłań pogrypowych jest zapalenie mięśnia sercowego. W ostatnim czasie zdiagnozowane je u dwóch pacjentów, 20- i 18-letniego.
- Nie lekceważmy objawów grypopodobnych i objawów wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Powinniśmy pamiętać, aby w tym okresie, gdy jesteśmy dotknięci infekcją wirusową, odpoczywać, dobrze się nawadniać, odżywać i nie uprawiać wysiłku fizycznego. Wysiłek powoduje namnażanie się wirusa - podkreślał Gryglas.
Jak chronić się przed grypą?
Dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia - przekonują specjaliści. Niezwykle istotne jest też przestrzeganie zasad higieny, między innymi częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby.
W miejscach publicznych i w środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, które mają znaczący wpływ na odporność. Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich, jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.
Autor: ps/aw / Źródło: PAP, PZH, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock