Wiosna zaczyna się piękną wyżową pogodą, co daje znakomite warunki do obserwacji nieba. W ciągu dnia gdzieniegdzie rozciągają się białe obłoki, o zachodzie słońca przybierające kolor purpury i fioletu. Kolorowe wiosenne zachody słońca uchwycili Reporterzy24.
Niebo nad Piłą około godziny 18:00 mieniło się feerią barw. Kolor niebieski przechodził w fiolet i krwistą czarwień. Gdzieniegdzie mieniło się złoto. Doskonale utrwalił to @adam24_p
W Bydgoszczy na niemal bezchmurnym niebie złoty okrąg powoli znikał na horyzoncie, ustępując miejsca granatowo-pomarańczowemu tłu. Zdjęcia malowniczego zachodu słońca przesłał na Kontakt Meteo @FLASHBYDGOSZCZ:
Nad Łodzią to chmury zdominowały niebo, co nie znaczy, że nie można było zrobić ciekawych zdjęć, takich jakie wykonał @skorpionik00:
W Warszawie chmury układały się w cienkie pasy, ozłocone promieniami zachodzącego słońca, co utrwalił @mich_99:
Dlaczego niebo jest kolorowe?
Kolor nieba i chmu zależy od kilku zjawisk optycznych. Czerwień dominuje w okolicach wschodów i zachodów słońca. Efekt ten wywołany jest przez rozpraszanie promieni słonecznych.
Kiedy Słońce jest nisko nad horyzontem lub poniżej, chmury są oświetlone przez promienie, które przeszły przez grubą warstwę powietrza. Wówczas promienie padają pod małym kątem w stosunku do powierzchni ziemi. W świetle tym fale o mniejszej długości (niebieskie i filet) są rozproszone i nie trafiają do obserwatora, który patrzy w kierunku słońca. Widzi on głównie fale o największej długości (czerwone). Światło to jest rozpraszane przez kropelki chmu i nadaje im kolor czerowny. Im dalej od słońca, tym niebo jest mniej czerwone, a bardziej niebieskie.
Autor: mm/mj / Źródło: Kontakt Meteo