Na temat burz krąży wiele mitów. Obalamy je dla Was. Podajemy też kilka interesujących faktów.
Burze to wyjątkowe zjawiska, które u niektórych budzą podziw, a u innych niepokój. Pioruny, mimo że pojawiają się w ciągu ułamka sekundy, posiadają moc, którą można by było wykorzystać miesiącami. Na ich temat krąży wiele mitów.
Jeden obiekt, dwa uderzenia
Mówi się, że piorun nigdy nie trafia dwa razy w to samo miejsce. Badania udowodniły, że jest to nieprawda. Rządowi meteorolodzy z brytyjskiego Met Office twierdzą, że błyskawica, zanim uderzy w ziemię, "wybierze" drogę o najlepszym przewodzeniu prądu. Szanse na to, że piorun uderzy w to samo miejsce więcej niż raz, są tym większe, im obiekt jest wyższy i bardziej odizolowany od innych. Amerykańscy meteorolodzy twierdzą, że w wieżowiec Empire State Building w Nowym Jorku rocznie uderza około 100 piorunów.
Lęk przed burzą
Mnóstwo ludzi panicznie boi się błyskawic i grzmotów. Strach przed tymi groźnymi zjawiskami atmosferycznymi nazywa się astrafobią, brontofobią, keraunofobią i tonitrofobią.
Kwarcowe rzeźby
Jeśli piorun trafi w piasek albo glebę bogatą w kwarc, mogą powstać niezwykłe ślady - tzw. fulguryty czyli strzałki piorunowe. Tworzą się wskutek stopienia piasku kwarcowego. Formy wyglądem przypominają korzeń z odgałęzieniami i wgłębieniami.
Mnóstwo energii
Pomimo że uderzenie pioruna trwa mniej niż sekundę, energia, jaką ze sobą niesie, naładowałaby żarówkę o mocy 100 watów na trzy miesiące. Według "National Geographic" powietrze w niedalekim sąsiedztwie od miejsca uderzenia pioruna rozgrzewa się tak bardzo, że jest aż pięć razy gorętsze od temperatury powierzchni Słońca.
Przykucnij, ale nie leż
Jeśli podczas burzy znajdziemy się na otwartej przestrzeni, nie powinniśmy kłaść się na ziemi. Według meteorologów z Met Office trzeba poszukać najniżej położonego rejonu, jakiegoś zagłębienia terenu i tam przykucnąć.
Guma nie ochroni przed porażeniem
Niektórzy uważają, że przed porażeniem pioruna uchroni nas opona samochodu lub gumowa podeszwa butów. Okazuje się, że nie posiadają one takich właściwości. Najlepszym miejscem, żeby się schronić podczas burzy, jest samochód z zamkniętymi oknami. Przed porażeniem nie chronią nas gumowe opony pojazdu, ale metalowa konstrukcja maszyny. Samochód tworzy tzw. efekt klatki Faradaya. Obudowa auta nie daje przeniknąć polu energetycznemu do jego wnętrza.
Jak bezpiecznie przetrwać burze, dowiesz się z materiału Faktów TVN z maja 2014 roku:
Autor: AD/map / Źródło: yourlocalguardian.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock