Kosmiczny Teleskop Hubble'a zaobserwował wybuch supernowej w galaktyce spiralnej NGC 2525 oddalonej o 70 milionów lat świetlnych. Zdjęcia powstawały przez rok. Teraz NASA pokazała animację, na której można śledzić zanikanie gwiazdy.
Supernowa określana jako SN2018gv po raz pierwszy została zauważona w styczniu 2018 roku. Kosmiczny Teleskop Hubble'a rozpoczął jej obserwację w kolejnym miesiącu. Zdjęcia powstawały przez rok, do lutego 2019 roku, a następnie zostały połączone w animację.
- Żaden ziemski pokaz sztucznych ogni nie może konkurować z tą supernową - powiedział główny badacz Adam Riess z Space Telescope Science Institute.
Jak powstaje eksplozja?
Zaobserwowana supernowa to tak zwana supernowa typu la. Wybuch powstaje, kiedy biały karzeł, czyli niewielki obiekt będący pozostałością obumarłej gwiazdy, ściąga na siebie materię ze swojej gwiazdy towarzyszącej. W momencie, gdy przekroczy swoją masę krytyczną wynoszącą 1,44 masy Słońca, jego jądro nagrzewa się do tego stopnia, że zamienia go w gigantyczną bombę atomową. Uwolniona energia powoduje eksplozję i rozerwanie karła na strzępy. Następuje gwałtowny wzrost jasności gwiazdy i emitowane są ogromne ilości promieniowania. Zanim supernowe typu la zanikną, osiągają jasność pięć miliardów razy jaśniejszą od Słońca.
Autor: ps / Źródło: NASA, spacetelescope.org
Źródło zdjęcia głównego: ESA/Hubble & NASA, A. Riess and the SH0ES team