We wtorek z powodu wychłodzenia zmarły trzy osoby, dzień wcześniej sześć - przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Łącznie od 1 listopada ubiegłego roku Komenda Główna Policji odnotowała 24 zgony z powodu wychłodzenia.
Nie stwierdzono jednak ani jednej śmierci w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej od 1 października w ten sposób zginęło 27 osób.
RCB w mediach społecznościowych przypomina, by w czasie mrozów ubierać się stosownie do pogody, reagować na osoby potrzebujące pomocy, nie rozgrzewać się alkoholem oraz zadbać o zwierzęta.
Jak pomóc?
W przypadku znalezienia osób potrzebujących pomocy należy dzwonić pod numer 112. Trzeba reagować, gdy mamy informację o osobach nocujących w nieogrzewanych altankach, pustostanach czy innych miejscach, które nie zapewniają bezpiecznego schronienia. Nie przechodźmy obojętnie obok śpiących na przystankach, zadbajmy także o starszych sąsiadów, którzy podczas zimowych dni mogą potrzebować naszej pomocy. Wbrew powszechnie panującej opinii śmierć z powodu wychłodzenia organizmu nie dotyka tylko osób bezdomnych.
W każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni, a także zjeść ciepły posiłek.
Poziom zagrożenia hipotermią
Poziom obciążenia cieplnego organizmu oceniany jest na podstawie wskaźnika UTCI (Universal Thermal Climate Index). Do wyznaczania wartości UTCI wykonuje się obliczenia bilansu cieplnego człowieka w danych warunkach meteorologicznych, uwzględniając poza temperaturą i wilgotnością powietrza również prędkość wiatru oraz ciśnienie. Wartość UTCI nie jest tożsama z wartością temperatury powietrza.
Poziom zagrożenia hipotermią od listopada do marca szacowany jest w pięciu kategoriach.
Autor: ps / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock