Luizjana stawia na recykling... muszli. Chodzi o skorupy ostryg, które są niezwykle popularnym przysmakiem w tym amerykańskim stanie. Zdaniem ekologów działających na rzecz odnowy tamtejszego wybrzeża, środowisko skorzysta, jeśli z kuchni i restauracji muszle zamiast na śmietnik trafią do morza.
Muszle ostryg nie muszą się zmarnować. Do takiego wniosku doszli działacze z grupy Coalition to Restore Coastal Louisiana (Koalicja dla Odnowy Wybrzeża Luizjany).
W tym południowym stanie USA wlaśnie te mięczaki są szczególnie popularnym pokarmem, a ich konsumpcja jest bardzo intensywna. Tym bardziej, że te owoce morza przyrządzić można na różne sposoby: gotować, piec, smażyć, zapiekać, marynować, a nawet grillować.
Zużyte, ale pożyteczne
Po spożyciu ostryg ich muszle zwykle wyrzucamy do śmieci. Tymczasem według członków Coalition to Restore Coastal Louisiana nic nie stoi na przeszkodzie, żeby trafiły tam, gdzie naprawdę jest ich miejsce - z powrotem do oceanu. To ważne, bo kiedy znajdą się na dnie morskim, pomagają tworzyć jego strukturę, a także budować i odnawiać społeczność ostryg.
Dlatego w ramach nowego programu działacze grupy będą odzyskiwać puste muszle z restauracji w rejonie Nowego Orleanu, następnie zwozić je do punktu pakowania, a potem wyrzucać do oceanu. Już współpracują z dwoma sieciami gastronomicznymi i liczą, że będzie ich przybywać.
Służą larwom
Muszle ostryg to naturalny i cenny materiał, ktory powinien być zwracany morzu, gdzie będzie stanowił podstawę dla tworzenia rafy i podłoże hodowli ostryg - wyjaśnił Steven Peyronnin, dyrektor Coalition to Restore Coastal Louisiana.
Chodzi o to, że larwy ostryg na okres dorastania przyczepiają się do muszli innych ostryg. Dlatego duża ilość nawet pustych skorup na dnie morskim sprzyja rozwojowi gatunku.
Jak informuje grupa, projekt został dofinansowany kwotą miliona dolarów przez jedengo z największych producentów paliw - koncern Shell Oil Company ("shell" to po angielsku muszla, która stanowi również logo firmy).
Na talerzach od starożytności
Ostryga jadalna to gatunek małża nitkoskrzelnego. Występuje w północno-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego – wzdłuż wybrzeży Europy i w całym basenie Morza Śródziemnego. W połowie XX w. gatunek został celowo wprowadzony na obszarach w zachodniej części Atlantyku. Utworzył tam trwałe populacje u wybrzeży Ameryki Północnej.
Ostrygi są najcenniejszymi jadalnymi mięczakami, obecnymi w diecie człowieka co najmniej od starożytności. Stanowią wartościowy i zdrowy pokarm.
Autor: js/mj / Źródło: livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock