Dr Grzesiowski o siłowniach: przy dużej staranności są w stanie zabezpieczyć ćwiczących


Choć liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce jest dużo mniejsza niż jeszcze w październiku czy listopadzie, nie maleje dzienny, tragiczny bilans COVID-19. Mimo tego polski rząd zadecydował o poluzowaniu niektórych obostrzeń. - Utrzymuje się dalej lockdown, a moim zdaniem, otwarcie galerii czy instytucji kulturalnych to jest taka próba wsparcia psychologicznego społeczeństwa - mówił na antenie TVN24 doktor Paweł Grzesiowski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił w czwartek na konferencji informację na temat obostrzeń, które będą obowiązywały w związku z pandemią COVID-19. Większość zakazów zostaje w mocy, jednak od 1 lutego ponownie otwarte zostaną sklepy w centrach handlowych, a także muzea i galerie. Zniesione zostaną także tak zwane godziny dla seniorów.

Więcej o zmianach w liście obostrzeń przeczytasz TUTAJ.

W piątek resort zdrowia poinformował zaś o 6144 nowych zakażeniach koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 zwiększyła się o 336 osób.

"Dane niczego nie zmieniają"

Jak zauważył dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Walki z COVID-19, aktualne doniesienia Ministerstwa Zdrowia nie świadczą o niczym dobrym.

- Te dane niczego nie zmieniają. Jeżeli spojrzymy na statystyki, sześć tysięcy czy siedem tysięcy zachorowań dziennie, ale ponad 300 zgonów, widzimy daleki brak korelacji między tymi danymi. Dlatego, że przy założeniu dwuprocentowej śmiertelności, aby zmarło 300 kilkadziesiąt osób, to musiało zachorować 15 tysięcy. Także my mamy cały czas, moim zdaniem, od mniej więcej sześciu do ośmiu tygodni wyraźne niedoszacowanie liczby nowych zachorowań - zauważył ekspert.

Według jego domysłów takie rozbieżności wynikać mogą z niechęci ludzi do zgłaszania się na testy - wciąż robi się zbyt mało, by mieć pełen obraz skali zakażeń w Polsce.

Nie jest dobrze, ale jest stabilnie

Dr Grzesiowski potwierdził, że obecna sytuacja pandemiczna w Polsce jest ustabilizowana, ale nie tak, jak eksperci by sobie tego życzyli. Po prostu liczba nowych zakażeń nie osiąga rażących, nagłych wzrostów.

- Mamy w tej chwili nieco mniejszą liczbę hospitalizacji z powodu COVID-19 i nieco zmniejszającą się również liczbę osób, które są leczone respiratorem. I obiektywne wskaźniki są takie, że nie rośnie nam liczba zachorowań, chociażby na takim poziomie, jaki jest w Wielkiej Brytanii czy Niemczech - powiedział.

Dodał, że nie oznacza to jednak, że jest już bezpiecznie, ponieważ liczba nowych zakażeń wynosi o wiele więcej niż tysiąc czy pół tysiąca nowych przypadków dziennie. A ponieważ ludzie nie chcą robić testów, o wiele mniej przypadków zostaje potwierdzonych. Dopiero podczas ostatnich badań okazuje się, że osoba zmarła z powodu koronawirusa.

- I w tym kontekście, jeżeli spojrzymy na decyzje, które zapadły wczoraj, one są, można powiedzieć, brakiem decyzji. Czyli utrzymuje się dalej lockdown, a moim zdaniem, otwarcie galerii czy instytucji kulturalnych to jest taka troszeczkę próba wsparcia psychologicznego społeczeństwa, że coś otwieramy, natomiast cała reszta aktywności i bardzo wiele branż nadal zostaje zamkniętych - ocenił.

Otwierać czy zamykać?

Ekspert zauważył, że prowadzenie narracji, w której z jednej strony mamy stabilizowanie sytuacji, a z drugiej pozorne otwarcie niektórych obszarów, bez żadnych wskazówek na przyszłość, jest wyjątkowo niepokojące. Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że na razie nie ma koncepcji, jak dalej otwierać gospodarkę.

- A moim zdaniem, to już byłoby możliwe - w tym kontekście, że poszczególne branże powinny przygotowywać szczelne procedury prewencyjne i można byłoby próbować, podobnie jak chociażby te szkoły podstawowe otworzyliśmy. I stopniowo otwierać, obserwując skutki - stwierdził.

Zdaniem Grzesiowskiego istnieje też niekonsekwencja w otwieraniu poszczególnych sektorów gospodarki. Wspomniał, że żeby decydować o otwieraniu lub zamykaniu danych branż trzeba obiektywnych badań naukowych dotyczących rozprzestrzeniania się koronawirusa w danych miejscach.

- Wiemy, że w Polsce siłownie czy kluby fitness to nie są siłownie amerykańskie, w których ćwiczy jednoczasowo kilkaset osób. To są na ogół mniejsze placówki, które przy dużej staranności są w stanie zabezpieczyć wszystkich ćwiczących. Nie znam zbyt wielu informacji, z chociażby wiosny czy jesieni, które mówiłyby o zakażeniu w siłowniach. To jest taki moment, gdzie powinniśmy zamykając, zastanowić się, czy jest to racjonalne - mówił ekspert. Zaznaczył też, że rozumie tok myślenia rządzących, według którego w momencie nasilenia fali zakażeń, konieczne jest ograniczenie możliwości transmisji patogenu do maksimum, tak jak to było w połowie października, ale po czasie można stopniowo otwierać te branże, które nie są ryzykowne.

Potencjalne niebezpieczeństwo

Grzesiowski dodał, że widzi ogromne problemy z zabezpieczeniem się przed kolejną falą zakażeń, jeżeli nie zostaną wydane racjonalne wskazówki, co do możliwości zamykania i otwierania poszczególnych sektorów gospodarki, w zależności od ryzyka rozprzestrzeniania patogenu.

- Myślę, że taki plan nie powstał i to jest cały czas improwizacja, podobnie jak w zeszłym roku w maju, kiedy też otworzyliśmy wszystko, po czym po trzech miesiącach sytuacja zrobiła się niedobra - dodał.

CAŁOŚĆ ROZMOWY Z GOŚCIEM ZOBACZYSZ TUTAJ:

Autor: kw/dd / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wschodzie Polski w czwartek o poranku drogi mogą być śliskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami.

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Na wschodzie Polski w czwartek o poranku drogi mogą być śliskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami.

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Dwa tygodnie po tragicznych powodziach Hiszpania znów jest paraliżowana przez ulewy. Najtrudniejsza sytuacja jest teraz w prowincji Malaga. W środę było ewakuowanych ponad 4200 osób.

Ulice pełne wody, zamknięte szkoły. Tysiące ewakuowanych w Maladze

Ulice pełne wody, zamknięte szkoły. Tysiące ewakuowanych w Maladze

Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Czwartek 14.11 przyniesie pochmurną aurę z opadami deszczu. Lokalnie może spaść deszcz ze śniegiem. Termometry pokażą od 4 do 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 14.11. Strefa opadów przejdzie przez Polskę

Pogoda na dziś - czwartek 14.11. Strefa opadów przejdzie przez Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Półwysep Iberyjski nadciągnął kolejny front atmosferyczny, niosący potężne ulewy. Intensywne opady deszczu sparaliżowały prowincję Malaga. Na ulicach miast utworzyły się rwące potoki, nie kursują pociągi, niektóre drogi są nieprzejezdne. Południowe i wschodnie regiony Hiszpanii objęto żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi alertami pogodowymi.

Ulewy paraliżują Malagę

Ulewy paraliżują Malagę

Aktualizacja:
Źródło:
Enex, Reuters, PAP, El Pais

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

Kolejne dni nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W dalszym ciągu na niebie będą przeważać chmury, ale szansa na słońce będzie większa niż w ostatnim czasie. Zwiększy się za to prędkość wiatru, który najsilniej powieje w górach i nad morzem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl