Przy tak dużej dynamice zjawisk lodowych trudno jest precyzyjnie przewidzieć dalszy rozwój sytuacji hydrologicznej na Wiśle - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zjawiska lodowe z nieznacznie mniejszą intensywnością tworzą się także na rzekach w dorzeczu Odry oraz na samej Odrze.
Poziom Wisły w Kępie Polskiej, gdzie od czwartku wieczora obserwowany był przybór rzeki, w piątek po południu obniżył się, a następnie niewiele wzrósł. Rzeka nadal przekracza tam stan alarmu. Powyżej stanów alarmowych Wisła utrzymuje się też w Płocku, jednak w dalszym ciągu poziom wody powoli tam opada.
Sytuacja w Kępie Polskiej
Poziom Wisły w Kępie Polskiej w piątek po południu wynosił 512 cm, czyli o 12 cm ponad stan alarmu, po czym wzrósł do poziomu 514 cm. Wcześniej, w piątek przed południem, rzeka, podnosząc się, osiągnęła maksymalnie 518 cm.
W Kępie Polskiej na wniosek Wód Polskich mają zostać wzmocnione wały przeciwpowodziowe. Jak informowały wcześniej służby starostwa płockiego część tych wałów została uszkodzona przez Wisłę w 2019 roku, Wody Polskie podjęły w ostatnim czasie naprawę wałów, do której wybrały w przetargu firmę, ale ze względu na wzrost poziomu rzeki inwestycję przerwano na początku tygodnia.
Obecnie chodzi o uszczelnienie przez straż pożarną wału m.in. za pomocą geowłókniny i worków z piaskiem oraz jego dociążanie. "Prace obejmą 100 metrów obwałowań" – przekazano w komunikacie.
Według Wód Polskich, utrzymujące się na Wiśle w Kępie Polskiej obecne kilkunastocentymetrowe przekroczenie stanu alarmowego spowodowane jest "ograniczeniem przepustowości koryta rzeki przez zjawiska lodowe" na odcinku do Płocka.
"We Włocławku na Zbiorniku Wodnym Włocławek utrzymuje się pokrywa lodowa. Aktualnie przepływy przez Stopień Wodny Włocławek kształtują się na poziomie 900 metrów sześc. na sekundę. Sytuacja jest stabilna, obecnie nie ma zagrożenia, stopień wodny pracuje zgodnie z instrukcją" – czytamy w komunikacie.
Sytuacja w Płocku
Jak przekazał w piątek po południu płocki Urząd Miasta, poziom Wisły w tym czasie na poszczególnych wodowskazach wynosił tam Borowiczki – 396 cm (stan alarmowy 345 cm), brama przeciwpowodziowa w porcie Radziwie, w lewobrzeżnej części miasta – 370 cm (stan alarmowy 237 cm), a na nabrzeżu PKN Orlen – 787 cm (stan alarmowy 700 cm). Oznacza to, że w ciągu dwóch godzin ubyło tam od 1 do 4 cm wody, w zależności od wodowskazu.
W komunikacie nie uwzględniono pomiaru poziomu Wisły na wodowskazie Grabówka ze względu na zamknięcie śluzy na tamtejszym ujęciu wody – jeszcze w czwartek skierowano tam strażaków i żołnierzy WOT do zabezpieczenia workami z piaskiem przed zalaniem pomp ujęcia wody.
Urząd Miasta Płocka podkreślił w piątek, że od momentu ogłoszenia tam alarmu przeciwpowodziowego, "wsparcie dla służb niosą mieszkańcy Płocka – ochotnicy, także kibice Wisły Płock w zorganizowanych grupach, którzy także w nocy pomagają zabezpieczać budynki przed zalaniem, stawiają zapory z worków z piaskiem na najniżej położonych ulicach miasta".
W informacji wspomniano, że wsparcie dla służb i ewakuowanych mieszkańców zapewniają również organizacje pozarządowe i płockie firmy, które dostarczają przez całą dobę ciepłe posiłki i gorące napoje.
W Płocku obowiązuje nadal ogłoszony w poniedziałek alarm przeciwpowodziowy. Został wprowadzony z uwagi na zator lodowy na Wiśle poniżej miasta – w miejscowości Popłacin, blokujący swobodny przepływ wody i powodujący przybór rzeki. Utrzymany jest też alarm przeciwpowodziowy, który w środę wprowadzono w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.
Symulacja sytuacji na Wiśle
Jak informuje IMGW, na Wiśle na odcinku od Kępy Polskiej do zbiornika we Włocławku w ciągu ostatnich godzin wystąpiły wahania poziomu wody związane z utrzymywaniem się i dalszym rozwojem zjawisk lodowych. W rejonie Kępy Polskiej napływ śryżu i rozwój pokrywy lodowej spowodował redukcję przepustowości koryta i w związku z tym występuje ponowny wzrost stanu wody - tłumaczy IMGW. W rejonie Płocka przepustowość koryta w strefie występowania zatoru śryżowego stopniowo się zwiększała przy jednoczesnym zmniejszeniu się dopływu z rejonu Kępy Polskiej, w wyniku czego obecnie występuje powolne opadanie poziomu wody.
W ciągu najbliższej nocy prognozowane jest dalsze intensywne tworzenie się śryżu na rzece. Przy tak dużej dynamice zjawisk lodowych trudno jest precyzyjnie przewidzieć dalszy rozwój sytuacji hydrologicznej na omawianym odcinku Wisły - przyznaje IMGW.
Śryż, inaczej lód prądowy, to kryształki lodu zbite w gąbczastą, nieprzezroczystą masę; stanowi wyjściowy etap formowania się pokrywy lodowej na rzekach.
Zjawiska lodowe z nieznacznie mniejszą intensywnością tworzą się także na rzekach w dorzeczu Odry oraz na samej Odrze - informuje IMGW.
Jak informował w piątek po południu reporter TVN24, także w rejonie ujścia Wisły sytuacja może stać się niebezpieczna. Wody są patrolowane przez lodołamacze.
Lodołamacze gotowe do działania
Wody Polskie potwierdziły w czwartek pełną gotowość lodołamaczy na Zbiorniku Włocławskim. Przekazały, że uruchomienie lodołamania w środkowym biegu Wisły możliwe byłoby w najbliższy weekend, ale jest to zależne od temperatur - aby akcja się rozpoczęła, musi być w okolicach zera stopni Celsjusza.
"Decyzja w tej sprawie będzie podejmowana w sobotę" - oznajmiły Wody Polskie w komunikacie wydanym po obradującym wówczas sztabie kryzysowym w Płocku.
Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podkreślił, że na decyzję o akcji lodołamania na Wiśle mieszkańcy miasta oczekują od dłuższego czasu. - Będzie bardzo dobrze, jeśli warunki pogodowe pozwolą na skuteczną pracę lodołamaczy, rozbicie zatoru lodowego, który z okolic Płocka przemieścił się w ostatnim czasie w dół rzeki, w rejon Brwinowa i zatrzymał się - oświadczył.
W Płocku obowiązuje nadal ogłoszony w poniedziałek alarm przeciwpowodziowy. Został wprowadzony z uwagi na zator lodowy na Wiśle poniżej miasta - w miejscowości Popłacin, blokujący swobodny przepływ wody i powodujący przybór rzeki. Utrzymany jest też alarm przeciwpowodziowy, który w środę wprowadzono w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.
Autor: kw,ps,anw/dd / Źródło: PAP, TVN24, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: tvn24