Czy za zamkniętymi drzwiami jesteśmy bezpieczni od smogu?

Czy w domu jesteśmy bezpieczni przed smogiemShutterstock

W sezonie grzewczym powraca w Polsce problem smogu. W mediach słychać wtedy komunikaty, by wstrzymać się od aktywności fizycznej na wolnym powietrzu, a mieszkania opuszczać najrzadziej, jak to możliwe. Ale czy we wnętrzach naszych domów rzeczywiście schronimy się przed zanieczyszczonym powietrzem? Badania wykazują, że niekoniecznie.

Sprawą zajęli się aktywiści Krakowskiego Alarmu Smogowego, którzy z prośbą o pomoc zwrócili się do uczonych z Akademii Górniczo-Hutniczej. Powołano tam zespół, który na podstawie pomiarów dokonywanych w 11 małopolskich lokalizacjach przygotował szczegółowy raport na temat stężeń pyłów zawieszonych w powietrzu lokali mieszkalnych w miesiącach "klęski smogowej". Jego wyniki, niestety, nie są krzepiące.

Okazuje się bowiem, że choć we wnętrzach budynków drobiny pyłu występują w znacznie mniejszych stężeniach, niż na zewnątrz, to w mieszkaniach wciąż gromadzi się on w alarmujących ilościach. Jakub Bartyzel i Katarzyna Smoleń, autorzy raportu zamówionego przez Krakowski Alarm Smogowy, donoszą, że stężenia pyłu zawieszonego wewnątrz budynków pochodzące z przedostawania się pyłu z zewnątrz są średnio o 50 procent niższe aniżeli stężenia na zewnątrz.

Wynika z tego kilka wniosków. Po pierwsze, zamknięcie się w domu na cztery spusty oczywiście pomoże, ale jeśli stężenie pyłów zawieszonych w wolnym powietrzu będzie przekraczało dopuszczalne normy o kilkaset procent (w województwach położonych na południu naszego kraju nie jest to zimą rzadkość, ale przykra prawidłowość), to jego stężenie w lokalu mieszkalnym nadal będzie bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.

Po drugie, ryglowanie się w mieszkaniu ma sens tylko wtedy, jeśli w budynku znajduje się sprawnie działająca wentylacja, a my jesteśmy posiadaczami nowych, szczelnych okien.

Palenie w kominku zanieczyszcza powietrze (C.E. Kent/Foter.com CC BY 2.0)C.E. Kent/Foter.com CC BY 2.0

Po trzecie wreszcie, zanieczyszczenia zawieszone we wnętrzach naszych domostw są pośrednio skutkiem naszej własnej działalności. Używanie aerozoli, palenie w kominku, prowadzenie prac remontowych czy nieumiejętne sprzątanie (wzburzające kurze i pyły osiadłe na meblach, podłogach itd.) również prowadzi do gwałtownego pogorszenia się jakości powietrza, którym oddychamy. Dość jednoznacznie wskazują na to badania uczonych z AGH, którzy ustalili, że we wnętrzach domów, w których pali się - na okrągło lub tylko sporadycznie - w kominku, stężenie pyłów zawieszonych bywa często większe niż na zewnątrz. Paląc kominkowym drewnem sami narażamy swoje zdrowie na szwank.

Jak więc sobie radzić z tą sytuacją? Owszem, wietrzyć można, ale tylko wtedy, gdy stężenia pyłów zawieszonych na zewnątrz uległy spadkowi. W przeciwnym wypadku okien lepiej nie otwierać - będzie to bowiem prowadziło do mieszania się zanieczyszczonego powietrza z powietrzem w naszym domu, prowadząc w konsekwencji do obniżenia jego jakości.

Filtruj swoje powietrze

Do czasu, aż stan zimowego powietrza w naszym kraju nie ulegnie poprawie, jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie zakup oczyszczacza powietrza. Dzisiejsze urządzenia w niczym nie przypominają nieatrakcyjnych "szaf", które mogłyby jedynie zeszpecić estetykę naszego mieszkania. I nie musimy na nie także wydawać fortuny - zwłaszcza, jeśli żyjemy w kawalerce lub mieszkaniu średniej wielkości i nie potrzeba nam drogich, dużych i wysokowydajnych maszyn o prawie przemysłowych parametrach.

PhilipsPhilips

Świetnym przykładem będzie tu oczyszczacz powietrza Philips AC3259, który jest w stanie przefiltrować powietrze w pomieszczeniach o powierzchni nieprzekraczającej 47 m2 oraz zapewnić wydajność oczyszczonego powietrza CADR na poziomie 397 m3/h. Działa naturalnie, bez jonizacji, ozonu czy szkodliwych środków chemicznych. Został wyposażony w trzy filtry - wstępny (zdolny "wyłapać" włosy, kurz i wszelkie zanieczyszczenia widoczne gołym okiem), węglowy (usuwający lotne związki organiczne i przykre zapachy) i NanoPortect HEPA (wychwytujący zanieczyszczenia nawet stukrotnie mniejsze od pyłów PM2,5). Poradzi sobie jednak nie tylko ze szkodliwymi zanieczyszczeniami zawieszonymi w powietrzu - pozbędzie się bowiem także alergenów (kurz, roztocza, pleśń, pyłki, sierść zwierząt) czy wirusów i bakterii gromadnie zasiedlających nasze mieszkania.

Philips

Oczyszczacz Philips posiada precyzyjny czujnik monitorujący poziom zanieczyszczenia powietrza i wskazujący jego aktualny stan, poprzez trzy wskaźniki: cząsteczek PM2,5, alergenów oraz wskaźnik LED. Dzięki czujnikowi oczyszczacz wie kiedy powietrze jest gorszej jakości i automatycznie reaguje, skutecznie usuwając 99,97 procent zanieczyszczeń.

Filtr wstępny należy czyścić za pomocą odkurzacza, można go także umyć pod wodą, później dokładnie osuszyć.Pozostałe dwa filtry należy wymienić,gdy zostaną one wyeksploatowane. O stanie filtrów powiadomi odpowiedni symbol na panelu sterowania. Jeśli filtr wstępny nie zostanie wyczyszczony, a filtry węglowe i NanoProtect EPA nie zostaną wymienione, po jakimś czasie urządzenie się wyłączy, gdyż oczyszczanie przestanie być efektywne.

Oczyszczanie powietrza za pomocą urządzenia Philips jest proste, bezpieczne, a także niezwykle skuteczne, dzięki czemu domownicy będą mogli cieszyć się dobrą jakością powietrza w domu.

Philips

Sprzęt Philipsa połączymy z naszym telefonem za pośrednictwem domowej sieci bezprzewodowej i aplikacji na smartfony - o nazwie Air Matters - służącej do jego obsługi (działa jak pilot do telewizora, pozwalając na zaprogramowanie wszystkich funkcji oczyszczacza, a także jak archiwum stanu i jakości powietrza - umożliwia bowiem także sprawdzenie wszystkich dobowych pomiarów dokonywanych przez urządzenie).

A co z estetyką? Ta nie odstaje w tym przypadku od funkcjonalności, bo Philips AC3259 wykonany został z białego, lakierowanego plastiku, a jego "wnętrzności" wciśnięto w nowoczesną, kompaktową obudowę, którą zdobi okrągły, 4-kolorowy wskaźnik LED informujący swoją barwą o bieżącej jakości powietrza, od koloru czerwonego (złej jakości powietrze) aż po kolor niebieski (dobrej jakości powietrze).

Materiał powstał we współpracy z firmą Philips

Autor: Philips

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą zmiany w pogodzie. Pod koniec tygodnia do kraju wkroczy niż, który przyniesie opady śniegu przechodzące w deszcz. Już niebawem temperatura wzrośnie do nawet 10 stopni Celsjusza, poza tym porywiście powieje.

"Warunki atmosferyczne będą się dynamicznie zmieniać, pojawią się duże wahania ciśnienia"

"Warunki atmosferyczne będą się dynamicznie zmieniać, pojawią się duże wahania ciśnienia"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jaka pogoda będzie w Boże Narodzenie? Im bliżej świąt, tym częściej synoptycy zaglądają w wyliczenia modeli meteorologicznych. Z najnowszych prognoz wynika, że zima ze śniegiem przyjdzie, ale dopiero na sylwestra i Nowy Rok.

Wir polarny może sprawić, że w sylwestra i Nowy Rok spadnie śnieg

Wir polarny może sprawić, że w sylwestra i Nowy Rok spadnie śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się z marznącymi opadami, na drogach zrobi się ślisko. Temperatura może mocno spaść, miejscami prognozowany jest dwucyfrowy mróz. W piątek 13.12 temperatura lokalnie wciąż będzie utrzymywać się poniżej zera. Nigdzie nie powinno padać.

Nocą możliwy jest dwucyfrowy mróz

Nocą możliwy jest dwucyfrowy mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Babiogórski Park Narodowy poinformował, że Perć Akademików, szlak żółty prowadzący od Górnego Płaju na Babią Górę, od piątku będzie zamknięty do odwołania. Powodem są trudne warunki atmosferyczne.

Zamknięto najtrudniejszy szlak w Beskidach

Zamknięto najtrudniejszy szlak w Beskidach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W rejonie Los Angeles od kilku dni szaleje pożar Franklin Fire. Z żywiołem, który opanowano w zaledwie siedmiu procentach, walczą już blisko dwa tysiące strażaków. Ogień pochłonął już obszar przekraczający 1,6 tysiąca hektarów.

Walczą z nim prawie 2000 strażaków, opanowano go w zaledwie siedmiu procentach

Walczą z nim prawie 2000 strażaków, opanowano go w zaledwie siedmiu procentach

Źródło:
Reuters

Prognozy pogody na koniec tego tygodnia i początek następnego nie wyglądają optymistycznie. Synoptycy zapowiadają bardzo silny wiatr, który w porywach może przekraczać 100 kilometrów na godzinę. Najniebezpieczniej będzie we wtorek.

Uwaga! Możliwe są wichury

Uwaga! Możliwe są wichury

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Zdjęcie wiewiórki "uwięzionej" w dziupli wygrało dziesiątą edycję międzynarodowego konkursu Comedy Wildlife Photo Award. O główną nagrodę walczyło aż dziewięć tysięcy fotografii.

Na widok tej wiewiórki wybuchniecie gromkim śmiechem

Na widok tej wiewiórki wybuchniecie gromkim śmiechem

Źródło:
CNN, CWPA

Ingenuity to statek powietrzny, któremu udało się wykonać pierwszy lot na planecie innej niż Ziemia. W styczniu 2024 roku wiropłat rozbił się na Marsie. Maszyna nie stanie się jednak kolejnym kosmicznym śmieciem - naukowcy z NASA mają dla niej nowe zadanie.

Rozbił się na Marsie, ale NASA ma dla niego nowe zadanie

Rozbił się na Marsie, ale NASA ma dla niego nowe zadanie

Źródło:
space.com, NASA

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed aurą, która może sprawiać spore utrudnienia na drogach i chodnikach. W ciągu nadchodzących godzin należy spodziewać się marznących opadów powodujących oblodzenie. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano w 11 województwach.

Aura znów będzie stanowić zagrożenie. Alarmy IMGW w większości województw

Aura znów będzie stanowić zagrożenie. Alarmy IMGW w większości województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Mieszkańcy północnego stanu Chihuahua w Meksyku zmagają się ze skutkami pierwszych mrozów w tym sezonie. W kilku miastach regionu termometry pokazały wartości poniżej zera, a drogi skuł lód.

Mróz ścisnął w Meksyku

Mróz ścisnął w Meksyku

Źródło:
ENEX, El Diario, Weather Channel

Liczba odnotowanych przypadków malarii rośnie nieprzerwanie od pięciu lat - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, który dotyczył 2023 roku. Tylko w tym okresie choroba roznoszona przez komary zabiła 600 tysięcy osób. WHO zwraca uwagę na wzrastające problemy związane z coraz powszechniejszą opornością na leki oraz zmianami klimatycznymi, które utrudniają kontrolowanie ognisk zakażeń.

Zakażeń przybywa z każdym rokiem. WHO podała dane

Zakażeń przybywa z każdym rokiem. WHO podała dane

Źródło:
The Guardian, WHO

Mieszkańcy wschodnich Stanów Zjednoczonych zmagają się z ulewami i silnym wiatrem. Kilkadziesiąt tysięcy domów zostało pozbawionych prądu. Wiatr połamał drzewa, a synoptycy ostrzegają też przed zalaniami i podtopieniami.

Rzeka atmosferyczna niesie wichury i ulewy

Rzeka atmosferyczna niesie wichury i ulewy

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Naukowcy badający delfiny z Zatoki Meksykańskiej znaleźli w organizmach tych ssaków fentanyl - opioidowy lek przeciwbólowy 100 razy silniejszy niż morfina. Badacze zwracają uwagę na to, jaki negatywny wpływ może mieć obecność tego typu specyfików w ekosystemach.

Znaleźli fentanyl w ciałach delfinów

Znaleźli fentanyl w ciałach delfinów

Źródło:
Texas A&M University-Corpus Christi

W najbliższych dniach warto wpatrywać się w niebo. W nocy z piątku na sobotę nastąpi maksimum roju Geminidów. W obserwacjach może nam jednak przeszkadzać jasno świecący Księżyc w pełni.

To przedostatnia taka okazja w tym roku

To przedostatnia taka okazja w tym roku

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę na kolejne cztery miesiące. Sprawdź, jaka pogoda czeka nas podczas zimy 2024/2025 i wczesną wiosną.

Czy zima będzie zimna? Długoterminowa prognoza IMGW

Czy zima będzie zimna? Długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Turyści znów z bliska mogą podziwiać słynny wodospad Iguazu w Brazylii. Z powodu ostatnich ulew i wyjątkowo wysokiego przepływu kładkę nad wodospadem trzeba było zamknąć.

"Pierwszy raz widzieliśmy tyle wody. To było zaskakujące"

"Pierwszy raz widzieliśmy tyle wody. To było zaskakujące"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Tatrach i Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, a na szlakach jest niebezpiecznie ślisko. Służby przypominają o zasadach bezpieczeństwa w czasie górskich wędrówek.

"Zachowajcie szczególną ostrożność"

"Zachowajcie szczególną ostrożność"

Źródło:
GOPR, PAP, tvnmeteo.pl

Aktywność słoneczna utrudnia pracę... rolnikom. Jest to związane z oddziaływaniem burz geomagnetycznych na systemy GPS. W sytuacjach gdy do burzy na Słońcu dochodzi w sezonie siewów lub zbiorów, praca na roli może zostać przerwana nawet na kilka dni.

"Nasze ciągniki zachowywały się jak opętane przez demona"

"Nasze ciągniki zachowywały się jak opętane przez demona"

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Nieznany nauce gatunek skorupiaka został odkryty u wybrzeży Chile. To pierwsze tak duże zwierzę, jakie znaleziono w tym miejscu - żyje ono w Rowie Atakamskim na głębokości prawie 8000 metrów. Dulcibella camanchaca jest także prawdziwym gigantem wśród swoich najbliższych kuzynów.

Z oceanu wyłowiono dużego drapieżnika. Poluje w całkowitej ciemności

Z oceanu wyłowiono dużego drapieżnika. Poluje w całkowitej ciemności

Źródło:
Instituto Milenio de Oceanografía, Woods Hole Oceanographic Institution

W 2024 roku dziura ozonowa nad Antarktydą zachowywała się inaczej niż w czterech poprzednich latach - wynika z danych unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Naukowcy podkreślają, że obszar niskiego stężenia ozonu rozwijał się w sposób bardziej typowy i zaczął zamykać się już na początku grudnia. Tym samym przerwana została trwająca kilka lat seria, kiedy dziura ozonowa utrzymywała się do ostatnich dni tego miesiąca.

Dziura ozonowa zaczęła się zamykać

Dziura ozonowa zaczęła się zamykać

Źródło:
Copernicus

10 osób cierpiących od października na tajemniczą chorobę w Demokratycznej Republice Konga uzyskało pozytywny wynik testu na malarię - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Jak zaznaczono, objawy, na które skarżą się pacjenci, głównie dzieci, mogą świadczyć o tym, że cierpią na więcej niż jedną chorobę.

Zmarło ponad sto osób. "Możliwe, że w grę wchodzi więcej niż jedna choroba"

Zmarło ponad sto osób. "Możliwe, że w grę wchodzi więcej niż jedna choroba"

Źródło:
The Guardian, Reuters, tvnmeteo.pl

Zwykle przepełnione pomarańczowo-czarnymi motylami siedliska w kalifornijskim mieście Goleta w tym roku świecą pustkami. Każdego roku na okres zimowy migrowały tam tysiące danaidów wędrownych, zwanych również monarchami. W grudniu pracownicy liczący populację owadów naliczyli zaledwie cztery okazy.

Spodziewano się tysięcy motyli monarchów, przyleciały cztery okazy

Spodziewano się tysięcy motyli monarchów, przyleciały cztery okazy

Źródło:
CNN, NPR, City of Goleta

W niektórych regionach Chorwacji śnieg sypał od niedzieli. Miejscami spadło go już ponad 30 centymetrów. Przez nagromadzenie dużej ilości opadów niektórzy mieszkańcy zmagają się z brakiem prądu.

"Nie ma prądu, nie działa telefon". Atak zimy w części Chorwacji

"Nie ma prądu, nie działa telefon". Atak zimy w części Chorwacji

Źródło:
Jutarnjij, HRT, tvnmeteo.pl

Prawie 44 500 hektarów pochłonęły pożary lasów w tym roku w Grecji, a nawet jedna trzecia wybuchła poza sezonem - poinformowały we wtorek władze. Tegoroczne lato było najgorętsze w historii prowadzenia pomiarów.

"To coś, z czym będziemy musieli mierzyć się w nadchodzących latach"

"To coś, z czym będziemy musieli mierzyć się w nadchodzących latach"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

To, że nadmierne spożycie cukru niekorzystnie wpływa na zdrowie, nie jest tajemnicą. Jak jednak wykazali właśnie szwedzcy naukowcy, całkowite odstawienie słodyczy również może nie być dobre. Ich badanie sugeruje, że najlepsze dla zdrowia może być, gdy od czasu do czasu nie odmawiamy sobie słodkości.

Sporadyczne jedzenie słodyczy może służyć zdrowiu. Nowe badania

Sporadyczne jedzenie słodyczy może służyć zdrowiu. Nowe badania

Źródło:
PAP

W Australii wymierają w zastraszającym tempie bezkręgowce - wynika z najnowszego badania naukowców. Od końca XVIII wieku liczba gatunków tych zwierząt zmniejszyła się o ponad dziewięć tysięcy. Specjaliści zwracają uwagę na to, że konieczne jest podjęcie działań, które mogłyby zastopować ten niebezpieczny dla ludzkości proces.

Ubywa ich z każdym tygodniem. "W ten sposób kończy się świat"

Ubywa ich z każdym tygodniem. "W ten sposób kończy się świat"

Źródło:
Uniwersytet Karola Darwina, ABC.net.au, tvnmeteo.pl

Przed nami początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w roku. Słońce nad Warszawą wzejdzie wtedy na niespełna osiem godzin. Kiedy przypada ten dzień?

Na kiedy przypadnie najkrótszy dzień w roku

Na kiedy przypadnie najkrótszy dzień w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Czy tej zimy na Pacyfiku pojawi się La Nina? Jak wynika z badań Japońskiej Agencji Meteorologicznej, na oceanie występują w tym momencie zjawiska towarzyszące anomalii. Eksperci zastanawiają się jednak, czy La Nina ma szansę się utrzymać i jak długo potrwa.

Czy na oceanie pojawi się La Nina? Najnowsze prognozy

Czy na oceanie pojawi się La Nina? Najnowsze prognozy

Źródło:
JMA, Reuters, tvnmeteo.pl

Kleszcze wykorzystują bioklej, by stabilniej przyczepiać się do skóry. Badania holenderskich naukowców pokazały, że ślina pajęczaków zawiera białka, które zastygając tworzą silne, trudne do rozpuszczenia spoiwo. Poznanie dokładnego mechanizmu krzepnięcia może w przyszłości posłużyć do opracowania nowego sposobu pozbywania się kleszczy - i nie tylko.

Kleszcze produkują supermocny klej. Jedyny w swoim rodzaju

Kleszcze produkują supermocny klej. Jedyny w swoim rodzaju

Źródło:
The Scientist, Science X Network