Czy za zamkniętymi drzwiami jesteśmy bezpieczni od smogu?

Czy w domu jesteśmy bezpieczni przed smogiemShutterstock

W sezonie grzewczym powraca w Polsce problem smogu. W mediach słychać wtedy komunikaty, by wstrzymać się od aktywności fizycznej na wolnym powietrzu, a mieszkania opuszczać najrzadziej, jak to możliwe. Ale czy we wnętrzach naszych domów rzeczywiście schronimy się przed zanieczyszczonym powietrzem? Badania wykazują, że niekoniecznie.

Sprawą zajęli się aktywiści Krakowskiego Alarmu Smogowego, którzy z prośbą o pomoc zwrócili się do uczonych z Akademii Górniczo-Hutniczej. Powołano tam zespół, który na podstawie pomiarów dokonywanych w 11 małopolskich lokalizacjach przygotował szczegółowy raport na temat stężeń pyłów zawieszonych w powietrzu lokali mieszkalnych w miesiącach "klęski smogowej". Jego wyniki, niestety, nie są krzepiące.

Okazuje się bowiem, że choć we wnętrzach budynków drobiny pyłu występują w znacznie mniejszych stężeniach, niż na zewnątrz, to w mieszkaniach wciąż gromadzi się on w alarmujących ilościach. Jakub Bartyzel i Katarzyna Smoleń, autorzy raportu zamówionego przez Krakowski Alarm Smogowy, donoszą, że stężenia pyłu zawieszonego wewnątrz budynków pochodzące z przedostawania się pyłu z zewnątrz są średnio o 50 procent niższe aniżeli stężenia na zewnątrz.

Wynika z tego kilka wniosków. Po pierwsze, zamknięcie się w domu na cztery spusty oczywiście pomoże, ale jeśli stężenie pyłów zawieszonych w wolnym powietrzu będzie przekraczało dopuszczalne normy o kilkaset procent (w województwach położonych na południu naszego kraju nie jest to zimą rzadkość, ale przykra prawidłowość), to jego stężenie w lokalu mieszkalnym nadal będzie bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.

Po drugie, ryglowanie się w mieszkaniu ma sens tylko wtedy, jeśli w budynku znajduje się sprawnie działająca wentylacja, a my jesteśmy posiadaczami nowych, szczelnych okien.

Palenie w kominku zanieczyszcza powietrze (C.E. Kent/Foter.com CC BY 2.0)C.E. Kent/Foter.com CC BY 2.0

Po trzecie wreszcie, zanieczyszczenia zawieszone we wnętrzach naszych domostw są pośrednio skutkiem naszej własnej działalności. Używanie aerozoli, palenie w kominku, prowadzenie prac remontowych czy nieumiejętne sprzątanie (wzburzające kurze i pyły osiadłe na meblach, podłogach itd.) również prowadzi do gwałtownego pogorszenia się jakości powietrza, którym oddychamy. Dość jednoznacznie wskazują na to badania uczonych z AGH, którzy ustalili, że we wnętrzach domów, w których pali się - na okrągło lub tylko sporadycznie - w kominku, stężenie pyłów zawieszonych bywa często większe niż na zewnątrz. Paląc kominkowym drewnem sami narażamy swoje zdrowie na szwank.

Jak więc sobie radzić z tą sytuacją? Owszem, wietrzyć można, ale tylko wtedy, gdy stężenia pyłów zawieszonych na zewnątrz uległy spadkowi. W przeciwnym wypadku okien lepiej nie otwierać - będzie to bowiem prowadziło do mieszania się zanieczyszczonego powietrza z powietrzem w naszym domu, prowadząc w konsekwencji do obniżenia jego jakości.

Filtruj swoje powietrze

Do czasu, aż stan zimowego powietrza w naszym kraju nie ulegnie poprawie, jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie zakup oczyszczacza powietrza. Dzisiejsze urządzenia w niczym nie przypominają nieatrakcyjnych "szaf", które mogłyby jedynie zeszpecić estetykę naszego mieszkania. I nie musimy na nie także wydawać fortuny - zwłaszcza, jeśli żyjemy w kawalerce lub mieszkaniu średniej wielkości i nie potrzeba nam drogich, dużych i wysokowydajnych maszyn o prawie przemysłowych parametrach.

PhilipsPhilips

Świetnym przykładem będzie tu oczyszczacz powietrza Philips AC3259, który jest w stanie przefiltrować powietrze w pomieszczeniach o powierzchni nieprzekraczającej 47 m2 oraz zapewnić wydajność oczyszczonego powietrza CADR na poziomie 397 m3/h. Działa naturalnie, bez jonizacji, ozonu czy szkodliwych środków chemicznych. Został wyposażony w trzy filtry - wstępny (zdolny "wyłapać" włosy, kurz i wszelkie zanieczyszczenia widoczne gołym okiem), węglowy (usuwający lotne związki organiczne i przykre zapachy) i NanoPortect HEPA (wychwytujący zanieczyszczenia nawet stukrotnie mniejsze od pyłów PM2,5). Poradzi sobie jednak nie tylko ze szkodliwymi zanieczyszczeniami zawieszonymi w powietrzu - pozbędzie się bowiem także alergenów (kurz, roztocza, pleśń, pyłki, sierść zwierząt) czy wirusów i bakterii gromadnie zasiedlających nasze mieszkania.

Philips

Oczyszczacz Philips posiada precyzyjny czujnik monitorujący poziom zanieczyszczenia powietrza i wskazujący jego aktualny stan, poprzez trzy wskaźniki: cząsteczek PM2,5, alergenów oraz wskaźnik LED. Dzięki czujnikowi oczyszczacz wie kiedy powietrze jest gorszej jakości i automatycznie reaguje, skutecznie usuwając 99,97 procent zanieczyszczeń.

Filtr wstępny należy czyścić za pomocą odkurzacza, można go także umyć pod wodą, później dokładnie osuszyć.Pozostałe dwa filtry należy wymienić,gdy zostaną one wyeksploatowane. O stanie filtrów powiadomi odpowiedni symbol na panelu sterowania. Jeśli filtr wstępny nie zostanie wyczyszczony, a filtry węglowe i NanoProtect EPA nie zostaną wymienione, po jakimś czasie urządzenie się wyłączy, gdyż oczyszczanie przestanie być efektywne.

Oczyszczanie powietrza za pomocą urządzenia Philips jest proste, bezpieczne, a także niezwykle skuteczne, dzięki czemu domownicy będą mogli cieszyć się dobrą jakością powietrza w domu.

Philips

Sprzęt Philipsa połączymy z naszym telefonem za pośrednictwem domowej sieci bezprzewodowej i aplikacji na smartfony - o nazwie Air Matters - służącej do jego obsługi (działa jak pilot do telewizora, pozwalając na zaprogramowanie wszystkich funkcji oczyszczacza, a także jak archiwum stanu i jakości powietrza - umożliwia bowiem także sprawdzenie wszystkich dobowych pomiarów dokonywanych przez urządzenie).

A co z estetyką? Ta nie odstaje w tym przypadku od funkcjonalności, bo Philips AC3259 wykonany został z białego, lakierowanego plastiku, a jego "wnętrzności" wciśnięto w nowoczesną, kompaktową obudowę, którą zdobi okrągły, 4-kolorowy wskaźnik LED informujący swoją barwą o bieżącej jakości powietrza, od koloru czerwonego (złej jakości powietrze) aż po kolor niebieski (dobrej jakości powietrze).

Materiał powstał we współpracy z firmą Philips

Autor: Philips

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed opadami marznącymi, które wystąpią w wielu regionach Polski. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano w 11 województwach. Miejscami groźna aura spodziewana jest do południa w czwartek.

Uwaga, ślisko na drogach w 11 województwach. IMGW ostrzega

Uwaga, ślisko na drogach w 11 województwach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejne dni nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W dalszym ciągu na niebie będą przeważać chmury, ale szansa na słońce będzie większa niż w ostatnim czasie. Zwiększy się za to prędkość wiatru, który najsilniej powieje w górach i nad morzem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Półwysep Iberyjski nadciągnął kolejny front atmosferyczny, niosący potężne ulewy. Intensywne opady deszczu sparaliżowały prowincję Malaga. Na ulicach miast utworzyły się rwące potoki, nie kursują pociągi, niektóre drogi są nieprzejezdne. Południowe i wschodnie regiony Hiszpanii objęto żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi alertami pogodowymi.

Ulewy paraliżują Malagę

Ulewy paraliżują Malagę

Aktualizacja:
Źródło:
Enex, Reuters, PAP, El Pais

Pogoda na jutro. Nocą w wielu regionach czeka nas spore zachmurzenie, utworzą się mgły. Lokalnie może spaść drobny śnieg. Czwartek 14.11 zapowiada się pochmurnie, deszczowo, a miejscami opady zamienią się w deszcz ze śniegiem. Temperatura nie przekroczy 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek, 13.11. Mglista i pochmurna noc, lokalnie poprószy śnieg

Pogoda na jutro - czwartek, 13.11. Mglista i pochmurna noc, lokalnie poprószy śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy.

Część Sycylii znalazła się pod wodą

Część Sycylii znalazła się pod wodą

Źródło:
Enex News

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl