Czy kilka drinków w tygodniu może zapobiec zawałowi serca?

Kilka drinków tygodniowo zmiejsza ryzyko zawału serca Shutterstock

Pijasz wino, likiery albo piwo? To... doskonale. Okazuje się, że u osób pijących kilka drinków tygodniowo, ryzyko niewydolności lub zawału serca jest mniejsze względem osób alkoholu prawie niepijących czy abstynentów.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Czy spożywanie niewielkich ilości alkoholu, nawet codziennie, może być czymś dobrym dla serca? Zdaniem prof. Imre Janszky z Norweskiej Akademii Technicznej jak najbardziej.

Pij na zdrowie

Prof. Janszky na podstawie analiz stanu zdrowia kilkudziesięciu tysięcy osób dowodzi, że codzienne picie niewielkich ilości alkoholu bardziej pomaga niż szkodzi centralnemu narządowi naszego układu krwionośnego. Dodaje, że nasze preferencje - czy wolimy popijać wino, piwo czy likier - nie mają znaczenia.

- Przede wszystkim alkohol powoduje, że dobrego cholesterolu we krwi jest więcej. Nie wolno zapominać, że skutkiem ubocznym jego spożycia jest także wyższe ciśnienie - zaznaczył. - Dlatego ważne jest, aby zachować umiar i pić codziennie, ale niewiele - wyjaśnił.

Fakty w liczbach

Wraz z zespołem kolegów z Akademii Technicznej i Sztokholmskiego Instytutu Karolinska, prof. Janszky badał powiązania pomiędzy alkoholem a stanem zdrowia serca. W pracy pierwszej opublikowanej na łamach magazynu "International Journal of Cardiology" skupiał się na niewydolności serca. W drugiej, publikowanej w "Journal of Internal Medicine" tematem był zawał mięśnia sercowego.

W obu przypadkach prof. Janszky zaobserwował, że ludzie regularnie spożywający alkohol mieli serca w lepszym stanie od osób, które alkoholu raczej się wystrzegały lub w ogóle go nie piły.

Różnica była znacząca i nabierała siły po przełożeniu na liczby. Z obliczeń wynika, że spożycie od trzech do pięciu drinków tygodniowo obniża o 33 proc. ryzyko niewydolności serca i o 28 proc. ryzyko zawału.

Zdziwienie lub jego brak

To fakty, które w jednej części świata budzą zdziwienie, podczas gdy w innej kompletnie nie zaskakują. Wynikają z różnic kulturowych, widocznych na pierwszy rzut oka gdy porówna się podejście do alkoholu Amerykanów i np. słynących z zamiłowania do win Francuzów.

- Budzi to pytania czy jakieś badania są wiarygodne i faktycznie miarodajne - przyznał badacz, wskazując na szereg czynników mogących przekłamać wyniki. Z tego powodu badania przeprowadzono na przedstawicielach społeczeństwa norweskiego, którego znaczna część pija alkohol rzadko albo wcale.

Aż 41 proc. ankietowanych w problematyce zawału mięśnia sercowego zadeklarowało, że nie pije wcale albo spożywa co najwyżej połowę standardowej porcji alkoholu na tydzień (np. pół puszki piwa).

Tysiące badanych

Wykorzystywane przez zespół informacje pochodziły z ogólnokrajowego rejestru danych medycznych, pozyskiwanych w ramach projektu "HUNT 2 Nord-Trøndelag Health Study" w latach 1995-1997 i obejmowały 60 665 osób, które w chwili dołączenia się do projektu nie miały z sercem problemów.

W trakcie badań, zakończonych w 2008 r., pojawiły się jednak one u 1588 osób. Stwierdzono, że poważne ryzyko wystąpienia patologii sercowych tego typu, było w grupie osób niepijących, pijących sporadycznie i mających w przeszłości problemy z alkoholem znacznie wyższe.

Zaobserwowano, że groźba wystąpienia niewydolności serca u osób spożywających alkohol często, ale w niewielkich, umiarkowanych ilościach była niewielka. U spożywających alkohol pięć i więcej razy na miesiąc ryzyko było niższe o 21 proc. U pijących do pięciu razy na miesiąc było niższe o 19 proc.

Do badań nad związkiem między zawałem serca a alkoholem wykorzystano dane pochodzące od 58 827 osób, wśród których 2966 w latach 1995-2008 przeszło takowy. U nich stwierdzono, że zwiększenie o 1 porcję ilości spożywanego tygodniowo alkoholu, redukowało ryzyko zawału o 28 proc.

Można, byle z umiarem

- Nie zachęcam ludzi, aby byli ciągle na tzw. rauszu - zaznaczył naukowiec. - My tylko badaliśmy co sercu szkodzi, a co jego kondycję poprawia i ustaliliśmy, że spożywanie alkoholu jest dla tego narządu, w odpowiednich ilościach i częstotliwości, korzystne - wyjaśniał prof. Janszky. - Nie twierdzę jednak, że niepicie alkoholu sercu szkodzi, a spożywanie alkoholu jest niezbędne, by było zdrowe - podkreślił.

Naukowcy zaznaczyli, że nie sposób jednoznacznie określić, czy picie alkoholu jest czynnikiem skutecznie chroniącym serce przed zawałem lub niewydolnością. Wiadomo natomiast o tym, że spożywanie go przez dłuższy czas w nadmiarze ma poważne konsekwencje. I nie mamy na myśli tutaj gigantycznego kaca lub tak zwanego moralniaka, jaki może się pojawić w momencie trzeźwienia.

A skoro o kacu mowa przedstawiamy 5 najskuteczniejszych metod na pozbycie się go

Aktywny ranking (odcinek 5). Jak pozbyć się kaca?
Aktywny ranking (odcinek 5). Jak pozbyć się kaca?TVN Meteo Active

Autor: stella/jap / Źródło: science daily

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Do naszego kraju na przełomie lutego i marca nieprzerwanie będzie płynąć ciepłe powietrze. W pierwszy weekend kolejnego miesiąca nawet na północy kraju, w tym na Suwalszczyźnie, temperatura sięgnie kilkunastu stopni Celsjusza. W niektórych regionach pojawią się opady deszczu, ale będą słabe i przelotne.

Pogoda na 5 dni. Fala ciepła obejmie całą Polskę. Taki będzie początek marca

Pogoda na 5 dni. Fala ciepła obejmie całą Polskę. Taki będzie początek marca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na terenie dwóch województw w północnej Polsce obowiązują alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy ostrzegają przed gęstą mgłą.

Niebezpiecznie w części kraju. Alerty IMGW

Niebezpiecznie w części kraju. Alerty IMGW

Źródło:
IMGW

Do środkowej Europy, w tym do Polski, napływa wyjątkowo ciepłe powietrze. We wtorek na południu kraju temperatura przekraczała aż 19 stopni Celsjusza, a w kilku miastach odnotowano rekordy. W Warszawie było cieplej niż w stolicy Hiszpanii.

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, wetteronline.de

Pogoda na jutro. Środa 28.02 w wielu regionach Polski przyniesie opady deszczu. Najcieplej będzie na południowym wschodzie kraju. Temperatura w rejonie Podkarpacia osiągnie aż 18 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 28.02. Na termometrach będzie od 7 do 18 stopni

Pogoda na jutro - środa 28.02. Na termometrach będzie od 7 do 18 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pokazano kolejne zdjęcia z historycznego lądowania na Księżycu, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Widać na nich powierzchnię naturalnego satelity Ziemi z bliskiej odległosci. Pozostały już prawdopodobnie tylko godziny, zanim sonda Odyseusz przestanie działać.

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Źródło:
space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

Pierwszy bocian przyleciał do wsi Krutyń na Mazurach - poinformował we wtorek w mediach społecznościowych Mazurski Park Krajobrazowy. To ptak, który od trzech lat zjawia się w tej miejscowości wcześniej niż inne bociany.

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Metalową bliznę zauważono na powierzchni białego karła WD 0816-310. Dawniej obiekt ten był wielkości naszego Słońca, jednak zakończył swoje życie pochłaniając otaczające go planety i planetoidy. To właśnie ten proces pozostawił po sobie unikatowy ślad.

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Źródło:
ESO

Pożary lasu szaleją w stanie Missisipi. W poniedziałek strażacy walczyli z ogniem, który pochłonął ponad 600 hektarów lasu. Funkcjonariusze apelowali do mieszkańców o powstrzymanie się od rozpalania ognia w wietrzne dni.

Od trzech dni walczą z żywiołem

Od trzech dni walczą z żywiołem

Źródło:
Reuters, MS Forestry Commission

Dzud - zjawisko uniemożliwiające wypas zwierząt - opanował około 80 procent terenu Mongolii. Do tej pory przyczynił się on do śmierci ponad 2,9 milionów sztuk bydła. Wszystko wskazuje na to, że przez zmiany klimatyczne do podobnych katastrof będzie dochodziło coraz częściej.

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

Źródło:
PAP, Daily Sabah

Osuwisko całkowicie pogrzebało wioskę w środkowej Boliwii. Do zdarzenia doszło, gdy woda przelała się przez tamę pobliskiego zbiornika wodnego. To nie jedyne miejsce w kraju, gdzie obfite opady deszczu

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Źródło:
Reuters, opinion.com.bo, urgente.bo

Ariane 6, nowa rakieta nośna Europejskiej Agencji Kosmicznej, dotarła do Gujany Francuskiej. Budowana przez kilkaset firm z 13 krajów konstrukcja ma zapewnić Europie niezależność w dostępie do orbity. Pierwszy lot zapowiadany jest na lato bieżącego roku.

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Źródło:
PAP, ESA

Fala zimna dotknęła w weekend Hiszpanię. Temperatura gwałtownie się obniżyła, a w północnej części kraju spadł śnieg. W efekcie obfitych opadów drogi łączące północne regiony ze środkową częścią kraju zostały zamknięte dla ciężarówek. Hiszpanie zmagają się też z intensywnymi opadami deszczu i z silnym wiatrem.

Śnieg spadł w Hiszpanii

Śnieg spadł w Hiszpanii

Źródło:
ENEX, El Pais, elobservador.com.uy, AEMET

Zima w tym roku przypomina wiosnę, a przyroda zaczęła budzić się do życia z wyprzedzeniem. Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, natura wcale nie dała się całkowicie wyprowadzić w pole ciepłej aurze. Niewykluczone także, że w tym roku jeszcze liźnie nas jęzor zimna "Bestii ze Wschodu".

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Japoński lądownik SLIM przetrwał noc księżycową, choć nie był zaprojektowany do "przeżycia" w tak ekstremalnych warunkach - poinformowała w poniedziałek agencja kosmiczna JAXA. To pierwszy w historii lądownik, który precyzyjnie wylądował na powierzchni Srebrnego Globu.

Na Księżycu stał się "cud"

Na Księżycu stał się "cud"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy wsi Piasek pod Cedynią (województwo zachodniopomorskie) proszą o pomoc, ponieważ wody opadowe i gruntowe zatrzymują się na ich podwórkach, a niektórym zalewa też piwnice. Jak zaznaczają, to przez nową zaporę przeciwpowodziową. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie mówi, że "wał został wykonany zgodnie z dokumentacją projektową".

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, IMGW

Zanieczyszczenia powietrza mają przełożenie na ilość opadów. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, znajdujące się w atmosferze cząsteczki sprawiają, że powietrze staje się chłodniejsze i suchsze. Zjawisko to może maskować pełną skalę zmian klimatycznych poprzez ukrywanie ekstremalnych opadów związanych z ocieplaniem się planety.

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Źródło:
Berkeley Lab

Pająk Joro, inwazyjny gatunek z Japonii, bardzo dobrze radzi sobie w miastach. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badanie wykazało, że stawonogom tym nie przeszkadzają silne wibracje związane z ruchem drogowym. Ta cecha prawdopodobnie ułatwi im w przyszłości opanowanie kolejnych regionów.

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Źródło:
CNN, UGA Today

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osuwisko porwało dwoje dzieci w Kalifornii. Jak poinformowała policja, do tragedii doszło na polu namiotowym w pobliżu zapory na rzece Sacramento. Chociaż do akcji natychmiast wkroczyły służby ratunkowe, dzieci nie udało się uratować.

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
San Francisco, ABC 7 News

Nowe księżyce Urana i Neptuna zostały zaobserwowane przez astronomów. Jak wyjaśnili odkrywcy, to prawdopodobnie najciemniejsze obiekty tego typu, jakie da się zaobserwować za pomocą ziemskich teleskopów. Ich znalezienie wymagało wykorzystania specjalnej techniki obróbki obrazu.

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Źródło:
Carnegie Science

Na plaży na włoskiej wyspie Lido, oddzielającej Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego, znaleziono zwłoki ogromnej ryby. Mierzyła 2,5 metra i ważyła tonę.

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl

Lawina śnieżna zeszła w niedzielę w masywie Sancy położonym we francuskim departamencie Puy-de-Dome. W wyniku żywiołu zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
PAP, francetvinfo.fr

Gdyby kraje Unii Europejskiej przestrzegały wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dotyczących norm zanieczyszczonego powietrza, to można by ograniczyć liczbę przedwczesnych zgonów o blisko 240 tysięcy rocznie. Badania na ten temat przeprowadzili eksperci z Cyprus Institute i niemieckiego Towarzystwa Maxa Plancka.

Dzięki temu można by uratować życie 238 tysięcy osób rocznie

Dzięki temu można by uratować życie 238 tysięcy osób rocznie

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl, WHO

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) planuje wysłać na Marsa swojego drona. Misja zaplanowana jest na początek lat trzydziestych XXI wieku. Czy pionierski wiropłat Ingenuity od amerykańskiej agencji kosmicznej NASA doczeka się następcy?

Ingenuity będzie mieć swojego następcę?

Ingenuity będzie mieć swojego następcę?

Źródło:
space.com, indiatoday.in