Kaszel, katar, kichanie, zmęczenie i ból głowy - przeziębienie do łatwych nie należy. Okazuje się, że jeszcze gorzej jest, gdy przechodzimy przez nie sami. Naukowcy dowiedli, że u osób samotnych objawy przeziębienia będą poważniejsze.
Badania, które pokazały, że osamotnienie pogarsza przebieg przeziębienia, zostały przeprowadzone przez Chrisa Fagundesa z Rice University oraz jego studentkę Angie LeRo i opublikowane na łamach czasopisma "Health Psychology" w marcu 2017 roku.
Podczas prac obserwowano 213 zdrowych uczestników, zbierając dane na temat tego, jak bardzo samotni się czują oraz jak rozległe są ich kontakty społeczne. Badani byli narażeni na przeziębienie się, a następnie poddani kwarantannie w hotelu przez pięć dni. Ich kontakty towarzyskie ograniczyły się do mijania się na korytarzu.
Wyraźny związek
159 osób z całej grupy badanych złapało infekcję. W grupie, która zachorowała, znaleźli się ludzie pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Prawie w 60 procentach byli to mężczyźni.
Przez cały okres pięciodniowej kwarantanny uczestnicy oceniali osiem nasilających się objawów przeziębienia. Naukowcy kontrolowali także czynniki takie jak wiek, płeć, czynnik BMI, okres badania oraz symptomy depresji. Pokazało to, im większe było osamotnienie, tym poważniejsze objawy chorobowe.
Należy jednak podkreślić, że to nie uczucie osamotnienia wpływało na to, czy dana osoba zachorowała.
Samotność sprzeczna z naszą naturą
To nie pierwsze analizy jakie przeprowadzono na ten temat.
- Wcześniejsze badania wykazały, że relacje społeczne mają wpływ na nasze zdrowie - twierdzi John Cacioppo, profesor psychologii Uniwersytetu w Chicago, współautor książki z 2008 roku "Loneliness: Human Nature and the Need for Social Connection" (pol. "Samotność: natura ludzka i potrzeba nawiązania kontaktów towarzyskich").
Naukowiec jest zdania, że samotność jest sprzeczna z ludzką naturą na poziomie genetycznym. Co się z tym wiąże? Samotność może być równie groźna dla zdrowia jak palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.
- Samotność jest głównym czynnikiem powodującym zły stan zdrowia psychicznego i fizycznego - mówi Cacioppo. - Około 5 do 10 procent populacji uważa, że często lub cały czas czuje się samotnie, a 20 do 30 procent przyznaje, że odczuwa samotność przynajmniej czasami.
Autor: agr/map / Źródło: livescience.com, news.rice.edu