Ferie w kilku województwach trwają już od połowy stycznia. W niektórych regionach przerwa między semestrami przypada jednak na drugą połowę lutego. Na przełomie stycznia i lutego spodziewamy się mocnego ocieplenia. Młodzież i dzieci marzą, by wypoczywać w otoczeniu śniegu. Sprawdź, co w najbliższym czasie szykuje pogoda.
OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE
Podczas wolnych dni dzieci najchętniej spędzają czas na śniegu, o ile pozwala na to pogoda. Choć zima trwa w najlepsze, aura w najbliższym czasie może niektórym pokrzyżować plany. Wszystko dlatego, że miejscami pogoda wcale nie będzie zimowa, a okaże się wręcz wiosenna.
Pod koniec stycznia zacznie się ocieplenie, które będzie trwało także w lutym. Z każdym dniem będzie coraz cieplej, a według najnowszych prognoz, na początku lutego termometry miejscami będą wskazywać nawet 10 st. C.
W górach będzie biało
Jak zapewnia synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński, nie mamy powodów do zmartwień, ponieważ śnieg jeszcze z nami pozostanie. Biało będzie zwłaszcza w górach, między innymi ze względu na panujące tam niższe temperatury. A południe Polski to region najczęściej i najchętniej przez nas odwiedzany w czasie ferii.
- Na początku lutego temperatury mogą osiągać nawet 10 st. C. Mimo to w nocy temperatury będą około zera, a w górach - poniżej zera, także proszę się nie obawiać, śnieg się nie roztopi i warunki narciarskie będą wspaniałe - mówi Raczyński.
Napłynie do nas ciepło
Jak tłumaczy synoptyk, ocieplenie jest związane ze zmianą cyrkulacji w Europie z północnej na południowo-zachodnią. Oznacza to, że do Polski nie będzie już płynął chłód z północy, za to dotrze do nas strumień ciepłego powietrza, płynącego znad Atlantyku. To właśnie to ciepłe i wilgotne masy powietrza sprawią, że na początku lutego temperatura będzie dość wysoka, jak na tę porę roku. Najwyższe wartości (około 10 st. C) zanotujemy na zachodzie kraju.
Zima w 2016 roku
W 2016 roku zima w Polsce była dość łagodna. Luty także wpisał się w ten trend i był dość ciepły, z temperaturami bardziej przypominającymi marcowe. Pogoda była w kratkę, z kilkoma dniami ładnej pogody, a następnie z opadami śniegu i deszczu.
Na całym świecie jednak luty był rekordowo ciepłym miesiącem. Zdaniem naukowców z amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA), panująca podczas niego temperatura rekordowo odchyliła się od średniej wieloletniej. W lutym średnia temperatura na powierzchni Ziemi i oceanów wynosiła 12,1 st. Celsjusza i była aż o 1,2 st. C wyższa od średniej temperatury dla lutego od 1880 roku, czyli od momentu rozpoczęcia pomiarów. Odchylenie od średniej - wyliczonej na podstawie danych zebranych w XX wieku - po raz pierwszy było aż tak duże.
Autor: zupi/rp / Źródło: TVN Meteo