Meksyk - kraj z bogatą prekolumbijską historią, wspaniałymi krajobrazami, niebanalnymi ludźmi. Zanim go odwiedzisz, warto, żebyś poznał informacje niezbędne każdemu turyście.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
- Do Meksyku najlepiej jechać zimą, czyli od listopada do końca marca, w związku z tym, że temperatura jest wysoka ok. 30 st. C, ale opady nie są tak uciążliwe jak w miesiącach letnich - mówi Paweł Rudnicki, pracownik biura podróży.
Zwiedzanie
- Najlepszym środkiem transportu po Meksyku są autokary, ale jeśli ktoś planuje dalekie podróże, to warto zastanowić się nad samolotem, ponieważ w Meksyku działa wiele tanich linii wewnętrznych, co pozwala na większy komfort i szybszą podróż - dodaje Rudnicki.
Na terenie Meksyku działają wszystkie większe wypożyczalnie samochodów. Na północy kraju infrastruktura drogowa jest dobrze rozwinięta, jest tam wiele autostrad, natomiast na południu zastaniemy górskie drogi jednopasmowe, które miejscami są bardzo kręte.
Daj pan łapówkę
Jadąc autem, uważajmy na policjantów naciągaczy. Często nie mierzą prędkości, tylko zatrzymują auto mówiąc, że jechaliśmy za szybko. Co więcej, próbują wyłudzić łapówkę, zanim dadzą mandat.
- Dopóki nie dostaniemy mandatu, to zawsze jest to łapówka. Trzeba bardzo prosić o ten dokument, żeby uniknąć dodatkowej opłaty - mówi Agnieszka Golińska, Polka mieszkająca w Meksyku.
Czego nie brać do Meksyku
- Nie warto zabierać suszarki czy prostownicy do włosów bo jest inne napięcie prądu i urządzenia zwyczajnie nie działają - przestrzega Golińska.
Ładowarki do komputerów i telefonów będą już funkcjonować, ale musimy podłączyć je do przejściówki. Znajdziemy ją w każdym markecie. Musi być taka, jaką kupowalibyśmy, jadąc do USA.
- Nie warto zabierać produktów mięsnych ani nabiału, bo jest całkowity zakaz wwozu takich produktów do Meksyku i na granicy są zabierane, nawet jeśli kupione w strefie bezcłowej na lotnisku - mówi Golińska.
Nie przyda nam się też spray na komary kupiony w Polsce. Jest zupełnie nieskuteczny na meksykańskie owady.
Czym płacić
Do Meksyku warto zabrać gotówkę w postaci dolarów lub euro dlatego, że na początku lub w połowie miesiąca w bankomatach brakuje pieniędzy. Dlaczego? Pierwszy lub 15. dzień miesiąca to czas lokalnych wypłat. Meksykanie dostają pensje co dwa tygodnie. Do bankomatów ustawiają się gigantyczne kolejki, więc lepiej mieć gotówkę przy sobie.
W Meksyku nie jest tanio, zwłaszcza na Półwyspie Jukatan, gdzie zastaniemy karaibskie plaże i błękitną wodę. - Jest tam bardzo drogo, bo przyjeżdża tam wielu Amerykanów - mówi Agnieszka Golińska.
Zakupy
W Popularnych turystycznych miejscowościach wszystkie ceny są z góry zawyżone. Łatwo je zbijemy, jeśli pokusimy się o targowanie.
- Kilka podstawowych słów po hiszpańsku może zdziałać cuda, a w szczególności jak będziemy mili, pożartujemy i pośmiejemy się ze sprzedawcą - podpowiada Golińska.
Jedzenie
W restauracji wybierajmy dania łagodne. Nasze podniebienie nie jest przyzwyczajone do meksykańskich ostrych przypraw, w szczególności do dużej ilości chilli. Dopiero w drugiej części pobytu spróbujmy czegoś pikantnego, wtedy nasze kubki smakowe będą już przygotowane na ostre meksykańskie dania.
Kolejna rada - w restauracji zawsze zostawiajmy 10 proc. napiwku. Kelnerzy są w stanie upomnieć się o swoje.
Aktywny wypoczynek
Jeśli jesteśmy aktywni i nie wyobrażamy sobie urlopu bez ruchu, to Meksyk jest idealnym krajem do uprawiania sportów wodnych: windsurfingu, kitesurfingu i nurkowania.
S.O.S.
Przed wyjazdem do Meksyku warto uruchomić aplikację mobilną - !Polak.
- W momencie naciśnięcia przycisku SOS dla danego państwa automatycznie jesteśmy łączeni z naszą placówką - mówi Marcin Wojciechowski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Dostępna jest ona bezpłatnie na stronie MSZ.
Autor: mar/mk / Źródło: TVN Meteo Active