W naszej redakcji TVN Meteo Active słychać dziś komentarze patrzących przez okno "ależ zimno", "pogoda dba, by nam się w głowach nie poprzewracało".
Zrobiło się chłodno. Po upalnej sobocie, kiedy temperatura na południu kraju w Tarnowie osiągnęła 34 st., i ciepłej niedzieli z maksimum również w Tarnowie rzędu 30 st., przyszedł chłód.
Cumulusy mediocrisy
W polarnomorskiej masie powietrza znad Północnego Atlantyku kłębią się nad naszymi głowami biało-szare obłoki czyli Cumulus mediocris pasujące jednak bardziej do surowego krajobrazu francuskiej Bretanii czy brytyjskich Szetlandów. Owe "mediocrisy" charakteryzują się umiarkowaną rozciągłością pionową, których wierzchołki wykazują niewielkie wypukłości. Podsumowując to mniej lub bardziej malownicze "placki", które w wielu miejscach łączą się tworząc chmurę zwartą chmurę Stratocumulus. Podstawy chmur znajdują się jakieś 1000-1500 metrów nad naszymi głowami, a ich grubość wynosi kilkaset metrów. Zbudowane są z milionów kropel wody, a temperatura powietrza na ich wysokości wynosi około 1-6 st. Najwyższy szczyt Karkonoszy czyli Śnieżka 1602 m n.p.m. znajduje się obecnie w chmurze, stąd widzialność, jak we mgle, wynosi poniżej 1 km, a temperatura oscyluje wokół 1 st.
Chłodny wtorek
Temperatura powietrza w najniższej warstwie atmosfery, w której żyjemy i pracujemy, też nie rozpieszcza. O godz. 12 w Warszawie było tylko 16 st. C, na północy, nad morzem około 14 st. C, a na południu około 18 st. C. Do godzin późno popołudniowych temperatura nieco podrośnie, miejscami przekroczy 20 st. C. Ale w tej świeżej masie powietrza polarnego temperatura odczuwalna przy chwilami silniejszym wietrze będzie i tak niższa.
Rześki świt
Nocą z wtorku na środę okien otwartych na szerz lepiej nie zostawiać, bo nad ranem będzie chłodno. Możliwe, że miejscami na Pomorzu, Kujawach i Warmii temperatura spadnie do 3-4 st. C. W centrum świt będzie rześki przy temperaturze 7-9 st. C, na południu 8-10 st. C.
Cieplej od poniedziałku
Meteorogramy (wykresy temperatury) na najbliższe dni dla polskich miast i miasteczek wyraźnie pokazują tendencję spadkową, osiągając "dół" w okolicach piątku 19 czerwca. W najcieplejszym momencie dnia ma być nad morzem około 15 st. C, w centrum Polski około 18 st. C, a na południu około 20 st. C. Spadkowi temperatury mają towarzyszyć przelotne opady deszczu, burze oraz chwilami silniejszy wiatr. Jednak w świetle dzisiejszych modeli meteorologicznych temperatura powietrza od niedzieli 21 czerwca ponownie ma wzrastać. Jest duża szansa, że trzecia dekada czerwca będzie typowo letnia, z płynącymi z południa ciepłymi masami powietrza, w których temperatura na północy wzrastać ma do 23-26 st. C, w centrum do 25-30 st. C, na południu do 27-32 st. C.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo