Internauci uwiecznili "człowieka w kostiumie" na wybiegu dla niedźwiedzi. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, które przedstawia rzekomo oszustwo, jakiego dopuściło się chińskie zoo. Jak oświadczyli pracownicy, wcale nie doszło do mistyfikacji.
Media społecznościowe obiegło nagranie, które pokazywało rzekome oszustwo, jakiego dopuścił się ogród zoologiczny w chińskim mieście Hangzhou. Film przedstawiał niedźwiedzia stojącego na tylnych łapach. Według wielu internautów na wideo uwiecznione zostało nie dzikie zwierzę, ale... człowiek w kostiumie. Ludzie zauważyli, że niedźwiedź przez długi czas stał wyprostowany, a na jego grzbiecie zbierały się podejrzane fałdy futra.
Osły zamiast zebr
Zoo kategorycznie zaprzeczyło plotkom. W oświadczeniu napisanym z perspektywy jednego z niedźwiedzi malajskich, który to gatunek uwieczniono na filmie, opiekunowie wyjaśnili, co to za zwierzę.
"Gdy ludzie myślą o niedźwiedziach, pierwszą rzeczą, która przychodzi im na myśl, jest ogromna postura i siła. My, niedźwiedzie malajskie, jesteśmy drobne, najmniejsze na świecie" - przekazali. Jeden z pracowników zoo dodał również, że w temperaturze sięgającej 40 stopni Celsjusza człowiek w futrzanym kombinezonie niedźwiedzia "nie wytrzymałby dłużej niż kilka minut".
Oskarżenia o oszustwo dotyczą nie tylko zoo w Hangzhou. Inne chińskie ogrody zoologiczne zostały oskarżone o próby przemalowywania psów, by wyglądały, jak wilki lub duże koty, oraz o prezentowanie osłów udających zebry.
Niedźwiedź malajski - co to za zwierzę?
Biruangi malajskie (Helarctos malayanus), zwane potocznie niedźwiedziami malajskimi, to najmniejsze niedźwiedzie świata - gdy dorosłe osobniki staną na tylnych łapach, mają maksymalnie 1,3 metra wysokości. Zwierzęta te zamieszkują deszczowe lasy Azji od Himalajów po chińską prowincję Syczuan i Półwysep Malajski.
Nietypowa, wyprostowana sylwetka niedźwiedzi malajskich ułatwia im wspinanie się na drzewa - to tam zwierzęta sypiają i wygrzewają się na słońcu. Żywią się przede wszystkim owadami, miodem i owocami, których konsumpcję ułatwiają długie języki. Również luźna skóra, na którą zwrócili uwagę internauci, pełni ważną rolę - w przypadku ataku ułatwia zwierzęciu oswobodzenie się.
To jedne z najrzadszych niedźwiedzi na świecie, a na dodatek narażone na wyginięcie - z uwagi na ich niewielkie rozmiary kłusownicy bardzo często łapią je jako potencjalne zwierzęta domowe.
Źródło: The Guardian, Animal Diversity Web
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/SHAOXIA33139500/Twitter